Marocul devine prima echipă africană care participă în semifinalele Cupei Mondiale FIFA după victoria Portugaliei

Marocul a devenit prima echipă africană care s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale FIFA după ce și-a asigurat sâmbătă o victorie curajoasă cu 1-0 în fața Portugaliei, pe stadionul Al Thumama.

Youssef En-Nesyri i-a dat Marocului cel mai important gol în prima repriză, când l-a depășit pe portarul portughez Diogo Costa pentru a împinge mingea.

Echipa marocană a învins Camerun (1990), Senegal (2002) și Ghana (2010) pentru a intra în ultimele patru dintre cele mai mari spectacole de fotbal din lume.

Conduși de Walid Regragui, Marocul a fost solid în spate, încasând până acum un singur gol, un autogol, în Cupa Mondială.

În faza grupelor, Maroc a învins semifinalistele din 2018, Belgia, cu 2-0 și a fost la egalitate cu Spania în optimile de finală, înainte de a-și devansa vecinii.

Victoria sa asupra campionului din 2010 a fost și prima pentru o națiune africană printr-o lovituri de departajare la Cupa Mondială.

Iată ceilalți trei sferturi de finală africane de la cupele mondiale trecute

CAMERUN 1990

În 1990, Camerunul, care se află la a doua participare la Cupa Mondială, începe cu o victorie care trimite un val de șoc în lumea fotbalului. Indomitable Lions au învins-o pe campioana în curs, Argentina, cu 1-0, datorită unei lovituri de cap impunătoare a lui Francois Omam-Biyik.

Cupa Mondială a produs o parte echitabilă de șocuri, în special atunci când Camerun a învins-o pe campioana în curs, Argentina, cu 1-0, în 1990. | Credit foto: Dieter Endlicher

Ei au învins apoi România cu 2-1, care și-au asigurat calificarea în fazele eliminatorii, în ciuda faptului că au pierdut cu 0-4 în fața Uniunii Sovietice.

În primul său meci de eliminatorie, a căzut în fața Columbiei, pe care a învins-o cu un bretele de la leul său fără vârstă, Roger Milla, în vârstă de 38 de ani.

Camerunul simțea mirosul semifinalelor, iar echipa care stătea între ei și primii patru a fost Anglia.

Englezii au început puternic datorită unui gol al lui David Platt. Dar echipa africană a ripostat într-un blitz din a doua repriză, cu două goluri în trei minute prin Emmanuel Kunde și Eugene Ekeke, Milla jucând un rol important în ambele goluri.

Visele înfloritoare ale Camerunului s-au prăbușit când Gary Lineker a marcat două penalty-uri, al doilea în prelungiri, pentru a-i ajuta pe cei trei lei să treacă. Camerunul a concurat de atunci la Cupa Mondială de mai multe ori, dar nu a atins niciodată culmile atinse în 1990.

SENEGAL 2002

Senegalul, care a debutat la Cupa Mondială, a început la fel ca Camerunul, răsturnând-o pe campioana în vigoare, Franța, cu 1-0. Un gol de la Papa Bouba Diop a fost tot ce aveau nevoie Lions Teranga pentru a câștiga.

Senegalianul Papa Bouba Diop (dreapta) glisează mingea pe lângă portarul francez Fabien Barthez, în timp ce fundașii Youri Djorkaeff (6) și Emmanuel Petit se grăbesc puțin prea târziu, în meciul de deschidere al Cupei Mondiale din 2002.

Senegal a urmat cu două remize împotriva Danemarcei și Uruguayului pentru a evolua pe locul al doilea în grupă.

În optimile de finală, împotriva Suediei, Senegal a revenit curajos după ce a primit un gol la începutul jocului. A egalat scorul în prima repriză datorită lui Henri Camara.

În prelungiri, Camara a profitat de o jumătate de șansă pentru a înscrie un gol de aur, care a sigilat primul sfert de finală al Senegalului și al doilea sfert de finală al Africii.

Ambiția Senegalului de a deveni primul semifinalist al Africii la Cupa Mondială s-a prăbușit cu un gol de aur marcat de turcul Ilhan Mansiz în sferturile de finală.

GHANA 2010

La prima Cupă Mondială găzduită de o națiune africană, întregul continent și-a pus speranțele în Ghana.

Ghana și-a început campania din 2010 cu o victorie cu 1-0 în fața Serbiei, cu talismanul Asamoah Gyan înscriind. O remiză împotriva Australiei și o înfrângere în fața Germaniei i-au adus pe Black Stars calificarea ca secundoi din grupă.

O victorie răsunătoare în prelungiri în fața Statelor Unite în optimile de finală, grație golurilor lui Kevin Prince Boateng și Gyan, a făcut ca Ghana să treacă în sferturile de finală împotriva Uruguayului, un joc care va rămâne veșnic amintit pentru drama sa.

FIȘAR - Uruguay-ul Luis Suarez, stânga, oprește mingea cu mâinile pentru a da o lovitură de pedeapsă, în timpul meciului din sferturile de finală a Cupei Mondiale FIFA dintre Uruguay și Ghana, la Soccer City din Johannesburg, Africa de Sud, 2 iulie 2010. (AP Photo/Ivan Sekretarev, dosar)

FIȘAR – Uruguay-ul Luis Suarez, stânga, oprește mingea cu mâinile pentru a da o lovitură de pedeapsă, în timpul meciului din sferturile de finală a Cupei Mondiale FIFA dintre Uruguay și Ghana, la Soccer City din Johannesburg, Africa de Sud, 2 iulie 2010. (AP Photo/Ivan Sekretarev, dosar) | Credit foto: Ivan Sekretarev

Sulley Muntari a deschis scorul pentru Ghana înainte ca Diego Forlan să egaleze pentru Uruguay. În timpul prelungirilor, echipa africană a crezut că a câștigat când Dominic Adiyiah a reușit mingea cu capul pe poartă, doar pentru ca atacantul uruguay Luis Suarez să o evite cu mâna.

Gyan nu a reușit să valorifice penalty-ul rezultat, iar Uruguay s-a impus în cele din urmă la loviturile de departajare pentru a demisiona din Ghana și Africa, la o altă durere.