Lumea completă a știrilor

„Mi-e greu să realizez ceea ce am realizat”

• DinamoBotosani (Vineri, acum 9:00., Digi Sport 1)

• Universitatea din ClujASU Poli Timisoara (Luni, ora 18.30, Digi Sport 1)

Gasly, 24 de ani, a lăsat locul zece pe grilă a trecut primul linia de sosire la Monza, după o cursă marcată de incidente. El a profitat de o întrerupere în cursa cu steag roșu după un accident la Chalrles Leclerc (Ferrari) și o penalizare de 10 secunde „stop and go” primită de Lewis Hamilton (Mercedes).

Este incredibil. A fost o cursă atât de nebună. Am valorificat steagul roșu. Am trecut prin atât de multe în ultimele 18 luni. Primul meu podium, anul trecut, a fost deja cu Alpha Tauri, iar acum primul meu câștig, la Monza.

Mi-e greu să realizez ceea ce am realizat. Nu am cuvinte. Această echipă a făcut atât de multe pentru mine. Mi-au dat prima mea șansă de a fi în F1, mi-au dat primul podium și acum mi-au dat prima mea victorie.

E o nebunie, sincer. E doar o nebunie. Sunt foarte fericit. Nu pot mulțumi suficient tuturor celor de la Alpha Tauri la Honda. Monza este o pistă sensibilă la putere și am câștigat cursa pe toate mașinile Mercedes, Ferrari și Renault, deci este o zi uimitoare.Spuse Gasly motorsport.com.

Pierre Gasly, prima victorie în Formula 1

Gasly este primul pilot dintr-o altă echipă decât Mercedes, Ferrari și Red Bull care a câștigat un mare premiu în era motorului hibrid, care începe în 2014. El a fost urmat de spaniolul Carlos Sainz jr. (McLaren-Renault) și Canadian Lance Stroll (Racing Point).

Cuvinte cheie: piatră gazoasă , Deputat italian f1 , alfa tauri

READ  Compania aeriană reia zborurile către Italia (dar se întoarce la închiderea aeroportului)