ProRally.ro

Lumea completă a știrilor

Michael Thompson câștigă al doilea eveniment PGA Tour, la 2.702 de zile de la primul său

Golf în 2020: ce s-a întâmplat

Așteptarea de șapte ani: Michael Thompson pozează cu trofeul după ce a câștigat Openul 3M pe 26 iulie 2020 la TPC Twin Cities din Blaine, Minnesota. Victoria a fost a doua victorie în vârstă de 35 de ani în turul PGA, la 2.702 de zile de la prima sa.

Nr.1 Mondial: Jon Rahm din Spania joacă prima sa lovitură în runda finală a turneului Memorial din 19 iulie 2020 la Muirfield Village Golf Club din Dublin, Ohio. Victoria lui Rahm în competiție l-a făcut pe spaniolul să-l înlocuiască pe Rory McIlroy în fruntea clasamentului mondial. Seve Ballesteros și Rahm sunt singurii spanioli care au ocupat primul rând.

Comandă de preluare: Rory McIlroy, din Irlanda de Nord, pe locul 1 mondial înainte ca Rahm să ia primul loc, se uită în timpul unei runde de antrenament înaintea campionatului de jucători de pe terenul de pe stadionul TPC Sawgrass din 10 Martie 2020 în Ponte Vedra Beach, Florida. Tiger Woods deține recordul pentru cele mai multe săptămâni consecutive la nr.1 (281), precum și cele mai multe săptămâni la postul de la 683. McIlroy este al treilea în 106 de săptămâni.

Omul muscular: Bryson DeChambeau sărbătorește după ce a câștigat Rocket Mortgage Classic pe 5 iulie 2020 la Detroit Golf Club din Detroit, Michigan. Victoria lui DeChambeau provine din spatele unei perioade productive cu golf pe hiatus în timpul focarului de coronavirus, care l-a văzut construind mușchi și redimensionând întregul său joc, acum este alimentat cu 40 de kilograme de mușchi în plus .

Pandemie: Un semn care recomandă jucătorilor despre distanțarea socială și alte sfaturi împotriva Covid-19 este observat în timpul practicii înaintea deschiderii austriece la Diamond Country Club, la 8 iulie 2020, la Atzenbrugg, Austria. European Golf Tour a fost suspendat din martie din cauza pandemiei coronavirusului, înainte de reluarea la Masters britanic, pe 22 iulie.

În cameră: Tiger Woods trece pe lângă fanii în căutarea unei case din apropiere pe gaura a 17-a în timpul celei de-a doua runde a Turneului Memorial din 17 iulie 2020, la Muirfield Village Golf Club din Dublin, Ohio. De la întoarcerea turneului PGA în iunie, au avut loc turnee non-spectatoare în Texas, Carolina de Sud, Connecticut și Michigan. Evenimentul comemorativ a fost închis publicului larg.

„Foarte norocos”: Jon Rahm din Spania sărbătorește alături de Jack Nicklaus, Barbara Nicklaus și fiul Jack Nicklaus II după ce au câștigat runda finală a turneului Memorial din 19 iulie 2020 la Muirfield Village Golf Club din Dublin, Ohio. Legenda golfului Nicklaus a anunțat la turneu că el și soția sa, Barbara, amândoi au testat pozitiv virusul Covid-19 în martie. Tânărul de 80 de ani, care a găzduit competiția, i-a spus lui Jim Nantz, într-o emisiune de televiziune CBS, că are dureri în gât și tuse, iar soția sa era asimptomatică. Campionul major de 18 ani a spus: “Nu a durat foarte mult, și am fost foarte, foarte norocoși, foarte norocoși. Barbara și cu mine avem ambii vârste, care este o vârstă riscantă.”

„Meciul”: În mai, la Clubul de Golf Medalist din Florida, Tiger Woods și Peyton Manning s-au confruntat cu Phil Mickelson și Tom Brady în „Meciul: Campioni pentru caritate”. Obiectivul a fost să strângă peste 10 milioane de dolari pentru cauze legate de Covid-19, care oferă ajutor lucrătorilor de prim rang, întreprinderilor mici și celor care au nevoie disperată de hrană din cauza pandemiei. Woods și Manning au oprit un efort de întoarcere târziu al lui Mickelson și Brady pentru a câștiga dintr-o singură lovitură.

Black Lives Matter: Rory McIlroy, Jon Rahm și Brooks Koepka participă la un moment de reculegere ținut în locul celor 8:46 a.m. ora de început pentru a-și aminti de George Floyd în runda a doua a provocării Charles Schwab din 12 iunie 2020 la Colonial Country Club din Fort Worth, Texas.

Reîntoarcere competitivă: Rapid înainte în iulie și după ce s-a luptat să rezolve și să fie tulburat de problemele persistente în timpul turneului Memorial de la Muirfield Village Golf Club din Dublin, Ohio, Tiger Woods a arătat o promisiune de lucruri mai bune venind cu un atac sub-par 71 în runda a treia, deși a lovit apoi un 76 în runda finală a turneului.

Augusta de toamnă: Celebrul turneu de golf Masters și-a rezervat campionatul 2020 în perioada 12 – 15 noiembrie. Masters a fost inițial programat să înceapă la începutul lunii aprilie, dar a fost amânat din cauza pandemiei coronavirusului.

Majore: În aprilie, R&A a anulat deschiderea britanică la Royal St George’s din cauza pandemiei Covid-19. Openul va fi apoi jucat la Royal St George’s în 2021. O viziune generală a jocului în al șaselea green din ziua a șasea a Campionatului amatorilor de la Royal St. George pe 24 iunie 2017 în Sandwich, Anglia.

Maiorii supraviețuitori: TPC Harding Park, San Francisco, vor găzdui Campionatul PGA 6-9 august, în timp ce US Open va avea loc la Winged Foot Golf Club, Mamaroneck, New York, 17-20 septembrie. Phil Mickelson se află pe locul 18 verde după ultimul său turneu din runda finală a Campionatului Open din 2006 din SUA la Winged Foot Golf Club, pe 18 iunie 2006, la Mamaroneck, New York. Geoff Ogilvy a câștigat campionatul cu o singură lovitură.

LPGA: Ultimul eveniment din LPGA Tour a fost Openul Australian feminin din februarie, dar intenționează să-și reia programul pe 31 iulie la Campionatul Drive On din Toledo, Ohio. Cu toate acestea, LPGA of Korea Tour a început în mai. Nr.1 Mondial Jin-tânărul Ko din Coreea de Sud este ilustrat privind un verde pe gaura a 18-a în runda finală a KIA Motors Korea pentru femei deschise la Bears Best CheongNa din 21 iunie 2020, la Incheon, Coreea de Sud.

Royal Troon: Primul mare campionat feminin de golf feminin din 2020 este Open-ul feminin britanic, care va avea loc – fără spectatori – la Royal Troon Golf Club din Scoția, în perioada 20-23 august. Este prezentată 123 curte la 3 a opta gaură de pe Old Course de la Royal Troon.

Femei majore: De obicei, prima femeie majoră a anului, ANA Inspiration, a fost amânată în perioada 10 – 13 septembrie în Rancho Mirage, Calif. Jin-young Ko a câștigat turneul în 2019. Campionatul pentru femei PGA a fost amânat între 8 și 11 octombrie în Newtown Square, Pa., În timp ce US Women’s Open va avea loc între 10 și 13 decembrie la Houston.

READ  Everton la conducerea titlului lui Liverpool în derby-ul fără scoruri din Merseyside
Sofia Luca

"Nerd TV amator. Junkie web prietenoasă. Analist. Comunicator neapologetic. Twitter geek. Guru alcoolistic cu hipster."

Lasă un răspuns

Previous Post Cristiano Ronaldo marchează ca Juventus câștigând al nouălea titlu consecutiv în Serie A
Next Post Paris Saint-Germain a transpus fitnessul lui Kylian Mbappe înaintea Ligii Campionilor