Mijlocașul bate record: Cum au evoluat vedetele Rangers în timpul pauzelor internaționale

Au trecut 12 zile de când Rangers a aruncat o minge ultima dată, dar o serie de oameni ai lui Steven Gerrard au fost implicați în echipele lor internaționale de la egalitatea de 1-1 cu Celtic.

Au fost implicați în total șapte jucători, iar unii se vor întoarce la Ibrox cu multe de spus.

Un jucător a marcat un câștigător târziu, unul a ajuns pe social media după ce a jenat o stea din Premier League și altul a doborât un record internațional.

Iată o privire la modul în care aceste vedete Rangers s-au înțeles în timpul pauzei.

IANIS HAGI – ROMÂNIA

Este posibil ca Macedonia de Nord să fi obținut miercuri o victorie senzațională cu 2-1 asupra Germaniei, dar nu au fost atât de norocoși împotriva României mai devreme în pauza internațională datorită vedetei Rangers Hagi.

Șutul său străpuns la cinci minute de la final a făcut diferența într-o victorie cu 3-2 pentru echipa lui Mirel Rădoi.

Tânărul de 22 de ani a început în următoarea pierdere cu 1-0 în fața Germaniei și a fost un substitut neutilizat, deoarece românii au căzut cu 3-2 în fața Armeniei.

România este a patra în grupa J, la trei puncte în spatele Macedoniei de Nord și Germania și la șase în spatele Armeniei.

GLEN KAMARA – FINLANDA

Kamara a jucat de la început, deoarece Finlanda a remizat cu 2-2 cu Bosnia și Herțegovina și 1-1 cu Ucraina, înainte de a deveni un substitut în pierderea cu 3-2 în fața Elveției.

READ  Dan Petrescu, gata să scrie o nouă pagină de istorie la CFR Cluj! Antrenorul cunoaște forța lui Djurgarden: "Aici sunt cei mai periculoși!"

Punctul culminant al tânărului de 25 de ani a venit împotriva Ucrainei, cu o nucșoară sublimă pe starul din Manchester City, Oleksandr Zinchenko, care a fost salutat pe rețelele de socializare.

Finlanda este a treia în grupa D cu două puncte, unul în spatele Ucrainei și cinci în afara Franței.

STEVEN DAVIS – IRLANDA DE NORD

Davis a jucat devreme în pierderea cu 2-0 a Irlandei de Nord în fața Italiei, înainte de a fi odihnit pentru amicala pierdere cu 2-1 în fața Statelor Unite.

Bărbatul în vârstă de 36 de ani a fost repus în formația de start a lui Ian Baraclough pentru egalitatea fără goluri cu Bulgaria.

A fost unul dintre cele mai semnificative momente din cariera mijlocașului, cu cea de-a 126-a apariție pentru echipa națională care a depășit cursa fostului portar al Angliei Peter Shilton și a făcut-o așa. Cel mai mare jucător internațional masculin din Marea Britanie.

Vorbeste cu Belfast Telegraph, Davis a spus: „Recordul de limită înseamnă foarte mult, desigur. Pentru a fi sincer, nu cred că va curge probabil sau probabil că nu mă voi bucura atât de mult cât ar trebui până nu mă așez când îmi voi termina cariera și mă voi gândi la ceea ce am realizat.

“Sunt foarte mândru că sunt unul dintre aceste nume, Bobby Charlton, Peter Shilton, Kenny Dalglish, Steven Gerrard, David Beckham, Bobby Moore și alții care sunt legende ale jocului.”

Irlanda de Nord este a treia în grupa C, cu un punct singuratic, la cinci puncte în spatele Elveției, pe locul doi, și la opt în spatele Italiei.

JOE ARIBO & LEON BALOGUN – NIGERIA

Două vedete din Rangers au fost în acțiune pentru Super Eagles în pauză, Aribo și Balogun începând cu Benin.

Aceștia și-au ajutat echipa la o victorie târzie cu 1-0, iar Balogun și-a păstrat locul pentru victoria cu 3-0 asupra Lesotho.

Nigeria s-a calificat la Cupa Națiunilor Africa din 2021, în prezent liderul grupei de calificare L cu șapte puncte.

FILIP HELANDER – SUEDIA

Fundașul central a început meciurile țării sale împotriva Georgiei și Kosovo, care s-au încheiat cu victorii 1-0 și respectiv 3-0.

El a urmărit victoria de 1-0 de miercuri asupra Estoniei de pe bancă, alături de Zlatan Ibrahimovic și fostul celtic Mikael Lustig.

Suedia este a doua în grupa B, la un punct în spatele Spaniei, la un meci în desfășurare.

BORNA BARISIC – CROAȚIA

Fundașul stâng a fost de la început pentru pierderea 1-0 a țării sale în fața Sloveniei și și-a menținut locul când Croația a câștigat cu același scor împotriva Ciprului.

El a ieșit de pe bancă pentru victoria cu 3-0 asupra Maltei, lăsând echipa lui Zlatko Dalić în fruntea grupei H.

Aveți ceva de spus despre acest articol?