Mourinho conduce Roma în istorie și învinge Feyenoord în finala de la Tirana

AS Roma este primii câștigători ai noii competiții UEFA Europa Conference League.

Formația italiană a învins-o pe Feyenoord cu 1-0, grație golului lui Nicolo Zaniolo în minutul 32.

Roma a fost condusă de Jose Mourinho, care a făcut istorie și ca primul antrenor care a câștigat toate cele trei trofee UEFA – UEFA Champions League cu Porto și Inter Milano; și UEFA Europa League cu Manchester United.

De asemenea, este primul antrenor care a câștigat titluri europene de fotbal cu patru echipe diferite.

Nu a fost prea multă acțiune în gura golului, deși Roma a avut controlul, dar au suferit un eșec timpuriu, când Henrikh Mkhitaryan a trebuit să se accidenteze. Armenianul nu mai jucase din prima manșă a semifinalelor împotriva Leicester City și a arătat că a fost grăbit la acțiune.

În minutul 32, fundașul central al Feywnoord, Gernot Trauner, a apreciat greșit o minge înaltă pe care Zaniolo a controlat-o cu precizie și a avut siguranța de a-l zdrobi pe portarul care se grăbește.

Chris Smalling și Cyriel Dessers au intrat în ea în minutul 37 și a trebuit să fie rezolvat de românul Istvan Kovacs.

Feyenoord a fost mult mai bun în repriza secundă și a pus imediat sub presiune Roma. Corneruri succesive aproape egalate.

În minutul 47 au fost solicitate o minge de mână în minutul 47, dar verificările VAR nu au reușit să producă un penalty.

Au existat unele controverse în minutul 52 când Tammy Abraham a fost respinsă de Marcos Senesi. Dacă Avraam ar fi căzut, cu siguranță ar fi primit o decizie, care ar fi fost cartonaș roșu.

Roma s-a apărat cu îndrăzneală, iar Rui Patricio a făcut două salvari critice pentru a-și ajuta echipa să câștige primul trofeu din ultimii 14 ani. Asta i-a adus lui Mourinho cinci victorii în cinci finale și un loc în cărțile de istorie.

READ  Sheriff Tiraspol: Sunt debutanții Ligii Campionilor un proiect rus de putere slabă?

VEZI: Foaia de parcurs către Hope 2023 a guvernatorului Yahaya Bello