Mueller apucă câștigătorul târziu, în timp ce Germania luptă să învingă România

România a preluat un șoc în minutul 9 la Hamburg, când extrema Rangers, Ianis Hagi, a trecut prin apărare și l-a împușcat pe portarul german Marc-Andre ter Stegen, înlocuitor târziu al rănitului Manuel Neuer.

Românii au condus cu 1-0 la pauză, dar Serge Gnabry a egalat cu cel de-al 20-lea gol în 30 de meciuri internaționale după 52 de minute.

Mueller a ieșit apoi de pe bancă pentru a 107-a apariție în Germania și a marcat cel de-al 40-lea gol internațional, cu nouă minute rămase.

Rezultatul întărește avantajul Germaniei în grupa J înainte de următorul meci de calificare de luni împotriva Macedoniei de Nord. O victorie la Skopje i-ar pune pe germani să fie în pragul biletului la Cupa Mondială.

După o înfrângere șocantă împotriva Macedoniei de Nord în martie, Germania și-a reluat campania de calificare la Cupa Mondială cu victorii împotriva Liechtensteinului, Armeniei și Islandei în septembrie sub noul antrenor Hansi Flick.

A fost o performanță mult mai puțin încrezătoare din partea germanilor, care au fost zguduiți de o întârziere timpurie, dar Flick a obținut a patra victorie consecutivă.

Germanilor li s-a refuzat o penalizare de către VAR după un contact ușor cu Timo Werner, chiar înainte ca Hagi să-i uimească pe gazde.

Atacantul lui Rangers a reușit să-l învingă pe fundașul Chelsea Antonio Ruediger și a trecut cu mingea peste plonjarea lui Ter Stegen.

Gnabry, Marco Reus și Werner au avut toate șanse pentru Germania, dar gazdele au trecut cu întârziere.

Gazdele au egalat când Gnabry a străpuns șutul său la șapte minute după pauză.

Werner și Reus au cedat locul lui Mueller și Kai Havertz cu 20 de minute rămase. A schimbat jocul.

Havertz a pierdut o șansă de aur când a intrat în spatele apărării cu mingea la picioare, înainte ca Mueller să-l împuște pe câștigător în acoperișul fileului după lovitura de cap a lui Leon Goretzka.

România ar fi putut egala târziu când căpitanul Vlad Chiriches a tras direct de pe poarta germană.