Naomi Osaka pe cruise control pentru a ajunge în cartierele din Melbourne

Turneu Summer Set 2022: Naomi Osaka în cruise control pentru a ajunge în districtele Melbourne

Naomi Osaka din Japonia servește în meciul de simplu împotriva Belgiei Maryna Zanevska la turneul de tenis Summer Set înainte de Australian Open de la Melbourne, Australia, joi. PA

Melbourne: Starul japoneză Naomi Osaka a avansat în sferturile de finală ale turneului Melbourne Summer Set cu o demolare de 58 de minute a belgianei Maryna Zanevska, joi.

Cap de serie Osaka și-a învins adversara belgiană de două ori în primul set și de trei ori în al doilea, în timp ce a depășit-o pe Zanevska cu 6-1, 6-1 la Rod Laver Arena pentru a continua pregătirile pentru Open din Australia.

Osaka, care a jucat primul ei turneu de la US Open din septembrie, a fost prea puternică în toate departamentele, deoarece a rezervat o ciocnire în sferturi de finală cu veterana Germania Andrea Petkovic.

De patru ori campioană de Grand Slam s-a retras din toate tenisurile după ce a pierdut în turul al treilea de la US Open.

Ea s-a retras anterior de la Roland Garros și Wimbledon, invocând probleme de sănătate mintală. Osaka a evoluat la Jocurile Olimpice de la Tokyo în fața publicului lor de acasă, dar a suferit o înfrângere șoc în turul trei în fața cehiei Marketa Vondrousova.

După ce a învins-o pe franceza Alize Cornet în seturi drepte în primul tur la Melbourne, Osaka a spus că intenționează să se distreze când se va întoarce pe teren.

Părea să fie bine dispusă împotriva belgienei de pe locul 82, care și-a petrecut cea mai mare parte a carierei jucând în turneul secundar ITF.

READ  Coordonator medical - Moldova - Moldova

Osaka a finalizat primul set în doar 28 de minute și a avut nevoie de doar cinci minute pentru a câștiga al doilea împotriva adversarului lor depășit.

A doua cap de serie Simona Halep a fost, de asemenea, neclintită în meciul din turul doi, învingând-o pe compatriota Elena-Gabriela Ruse cu 6-2-6-1.

Halep, ca și Osaka, fost numărul unu mondial, a avut nevoie de doar 61 de minute pentru a o învinge pe Ruse și a rezerva un sfert de finală împotriva lui Viktorija Golubic.

Jucătoarea elvețiană, cap de serie a șasea, a fost impresionantă în victoria cu 6-3, 6-0 în fața olandei Lesley Pattinama Kerkhove.

Citiți toate cele mai recente știri, cele mai recente tendințe, știri despre cricket, știri Bollywood,
Știri din India și știri despre divertisment aici. urmareste-ne pe Facebook, Stare de nervozitate și Instagram.