ProRally.ro

Lumea completă a știrilor

Noah Lyles atinge recordul mondial pentru 200m – apoi descoperă că a alergat de fapt 185m

“Acesta este Lyles, el urmează să termine și ceilalți pot fi o secundă …” Cram a tresărit, încercând să înțeleagă cum Lyles cronometrase 18,9 secunde peste 200 de metri în timpul cursei Jocurilor. Inspirație în Bradenton, Florida, joi.

“Acest lucru nu poate fi adevărat”, a spus Cram. “Nu poate fi adevărat. 18.91 – nu poate fi corect. Este posibil?”

Timpul ar fi permis Lyles să îmbunătățească recordul lui Usain Bolt în 19,19 secunde la campionatele mondiale din 2009.

Cu toate acestea, s-a dezvăluit ulterior că s-a aliniat pe banda greșită și a alergat de fapt 185 de metri.

La final, Lyles, 22 de ani, a fost descalificat, victoria și premiul de 10.000 de dolari s-au adresat francezului Christophe Lemaitre care a alergat 20.65 la Zurich, Elveția și olandezul Churandy Martina, al doilea, cu un timp 20.81 în Papendal, Olanda.

“Nu te poți juca cu emoțiile mele așa … m-a prins în linia greșită”, a scris ulterior Lyles pe Twitter.

Jocurile de inspirație au văzut 30 de sportivi în competiție în șapte locuri diferite din întreaga lume, în timp ce organizatorii au căutat o alternativă la Liga de Diamant din Zurich, pe fondul pandemiei coronavirusului.

Cursele au început simultan, astfel încât spectatorii i-au putut vedea pe sportivi în competiție cot la cot, dar în cazul lui Lyles, care a câștigat anul trecut titlul de campion mondial de 200 de metri, a terminat până acum în fața alți doi concurenți decât sprâncenele au fost ridicați imediat.

READ  Alex Zanardi în comă după un teribil accident de mână cu bicicleta în Italia
Sofia Luca

"Nerd TV amator. Junkie web prietenoasă. Analist. Comunicator neapologetic. Twitter geek. Guru alcoolistic cu hipster."

Lasă un răspuns

Previous Post Cristiano Ronaldo: Cum Portugalia a pierdut jucătorul vedetă și a învățat să „sufere” înainte de a câștiga Euro 2016
Remiza Ligii Campionilor: giganții europeni își descoperă soarta
Next Post Remiza Ligii Campionilor: giganții europeni își descoperă soarta