Norvegia vs România – Raport de meci de fotbal – 11 octombrie 2020

Erling Haaland a avut un hat trick pentru a propulsa gazda Norvegiei la o victorie cu 4-0 asupra României în faza grupelor Ligii Națiunilor, duminică.

– Transmite jocuri și redări în direct pe ESPN + (numai în SUA)

Steaua Borussia Dortmund, în vârstă de 20 de ani, a marcat acum șase goluri în tot atâtea meciuri internaționale. Acum a marcat 51 de goluri în 48 de jocuri pentru club și țară.

Victoria de pe stadionul Ullevaal din Oslo este o ușurare pentru Norvegia după eliminarea lor din calificările Euro 2020 de către Serbia joi trecut.

Haaland a marcat primul său împotriva românilor la o finalizare clinică la ajutorul lui Martin Odegaard din Real Madrid, în minutul 13, pentru a oferi echipei sale avantajul timpuriu.

După ce Alexander Sorloth a dublat avantajul Norvegiei în minutul 39, secundul lui Haaland a venit în minutul 64, cu un gol gol în fața fileului lui Ciprian Tătarușanu pe o pasă de Odegaard.

Hat trick-ul lui Haaland a venit 10 minute mai târziu, cu un urlet în creștere care a lovit vârful fileului chiar în interiorul careului. După meci, s-a grăbit să-l cheme pe Odegaard pentru eforturile sale în victorie.

“Este frumos să joci cu Odegaard. Se va îmbunătăți doar în anii următori. Suntem încă tineri”, a declarat Haaland pentru Norweigan. TV2.

Odegaard a returnat complimentul către ceea ce ar putea deveni unul dintre cele mai bune duo-uri de atac din jocul internațional.

“Începe perfect de fiecare dată și aproape niciodată nu iese în ofsaid. Dorește bine și întotdeauna este pe primul loc”, a spus Odegaard despre compatriotul său.

READ  KBFC vs SCEB Dream11 Kerala Blasters vs SC East Bengal Indian Super League Predicție meci 20 decembrie

Norvegia împărtășește conducerea grupului B1 cu Austria, cu șase puncte după trei meciuri, aceasta din urmă învingând Irlanda de Nord cu 1-0 în Belfast. România trece pe locul trei cu patru puncte.