Nottingham Forest 1-1 lectură: FLW raportează că greva Meite câștigă puncte de la Royals frustrat

Lectura s-a limitat la o remiză frustrantă de 1-1 cu Nottingham Forest la City Ground sâmbătă după-amiază, greva lui Yakou Meite în a doua repriză anulându-și propriul gol împotriva lui Tom Holmes.

A durat puțin până când ambele părți au ieșit din prima treaptă într-o după-amiază rece la Trentside. Reading a văzut o mulțime de mingi în interiorul și în jurul zonei, dar nu a putut debloca apărarea roșilor, în ciuda a două centrări periculoase din dreapta.

De fapt, Forest a obținut prima șansă reală din joc. La scurt timp după ce Filip Krovinovic a înregistrat primul său șut în țintă cu o încercare de curling, Glenn Murray aproape a rupt impasul, dar Rafael a făcut bine.

Cu toate acestea, Forest avea să se ferească de Lucas Joao, golgheterul celor de la Royals căutând să adauge celor 21 de goluri în continuă creștere din acest sezon. În minutul 25, și-a folosit abilitățile fizice cu efect deplin, arătând munca bună la picioare și dansând în zonă înainte de a depune un efort direct pe Brice Samba.

Jocul începea să se deschidă în acest moment, iar Forest era pe cale să găsească din nou primul gol. Joe Lolley a condus de pe stânga înainte de a face un efort urât chiar lângă poartă. Extremul a arătat ascuțit în acele etape inițiale, dar cu puțin înainte de jumătate de oră, după-amiaza sa sa încheiat dezamăgitor, în timp ce și-a revenit dintr-o accidentare la coș. În cele din urmă a ieșit de pe teren, înainte de a fi înlocuit de Anthony Knockaert.

Prima implicare a lui Knockaert l-a văzut dând mingea ieftin, înainte ca o pasă din spate comică a lui Tobias Figueiredo să-i dea lui Reading o lovitură de colț. O livrare slabă a fost extrasă din acel colț cu Joao la recepție, dar atacantul nu a putut interpreta greșit efortul său decât în ​​două ocazii, în timp ce a ieșit fără scor.

READ  Sărbătorește Anul Nou virtual cu First Night Buffalo

Fluierul la pauză a sunat pentru a marca sfârșitul reprizei, lipsit de calitate generală, dar Forest a trebuit să înceapă a doua repriză cu un stil perfect.

O minge bună în dreapta lui James Garner l-a găsit pe Sammy Ameobi, care și-a folosit tot ritmul și puterea pentru a-l trece pe Omar Richards înainte de a trage mingea în fața porții. Sub presiunea lui Glenn Murray, Tom Holmes a fost neajutorat în timp ce a deviat mingea în propria poartă pentru a-i da lui Forest un avantaj de 1-0.

Cu toate acestea, lectura a fost o ocazie de aur de a echilibra scorurile imediat. Josh Laurent a strecurat mingea către George Puscas, dar românului i-a lipsit calmul și a dat un efort de 9 metri înălțime și larg.

Atunci a venit rândul lui Forest să încerce să găsească un al doilea obiectiv. Cyrus Christie a amenințat cu un efort cu piciorul stâng de 20 de metri, care a zburat chiar după poarta îndepărtată, înainte ca Rafael să-l refuze pe Ameobi cu o salvare magnifică, după ce aripa a depus efortul în poarta de 25 de metri.

Reading a plecat în căutarea unui egal și a adăugat la timp un alt atacant la mix, Yakou Meite înlocuindu-l pe Alfa Semedo. Meite aproape a avut un impact instantaneu, dar nu a reușit să se conecteze cu reducerea lui Puscas și a ratat un efort la punctul de penalizare.

Curând după aceea, periculosul Michael Olise s-a îndepărtat de pe dreapta și a dansat peste zonă, înainte de a trage un șut departe de cel mai apropiat stâlp.

Cu toate acestea, Reading a intrat în luptă, Hughton căutând să omoare înlocuindu-l pe Murray cu întoarcerea lui Lewis Grabban în minutul 71. Cu toate acestea, oaspeții au continuat să amenințe, cu Andy Yiadom lovind bara dintr-un unghi strâns la distanță mică.

READ  Inter a învins-o pe Juventus cu 4-2 în finala Cupei Italiei pentru a rămâne pe cursul dublei

Yiadom trebuia să devină furnizor câteva clipe mai târziu, ridicând o cruce către stâlpul din spate înainte ca Joao să urce cel mai înalt pentru a trece cu putere peste transversală.

Dar Royals nu au fost de a pierde o altă oportunitate mare, deoarece au găsit un egal la 81 de minute.

Joao a întârziat jocul la jumătatea liniei înainte de a observa cursa diagonală a lui Meite, atacantul puternic luând o atingere din picioare înainte de a trage jos și a trecut Samba pentru a pune Reading pe un nivel egal, și pe bună dreptate.

Nici Royals nu au intenționat să se oprească acolo, susținuți de Paunovic plin de viață pe margine, în timp ce Tom Holmes se îndrepta spre plasa laterală din stâlpul din spate.

Trei minute au fost adăugate la finalul unei reprize mult mai distractive, Olise nereușind să profite la maximum de o lovitură liberă în poziție bună, plutind un efort de peste 20 de metri. Mai târziu, Joao a fost respins cu un bloc grozav în tăciunile moarte ale concursului, dar prada a fost împărțită la City Ground.

Fluierul cu normă întreagă a sunat, provocând țipete de frustrare din partea jucătorilor din Reading, după ce a pierdut oportunități glorioase în a doua jumătate. Royals au avut o mulțime de oportunități de marcare chiar înainte de egalare, dar au părăsit East Midlands cu un punct și după ce și-au văzut victoria sfârșind.