„Nu a fost ușor”: Bianca Andreescu supraviețuiește fricii la Australian Open din 2021

Campioana US Open 2019, Bianca Andreescu, s-a confruntat luni cu jucătoarea română de tenis Mihaela Buzarnescu în deschiderea ei la Australian Open din 2021. Ambii jucători au jucat de două ori înainte, fiecare câștigând un meci.

În cea de-a treia întâlnire din primul Grand Slam al sezonului, Andreescu nr.7 din lume s-a luptat pentru a câștiga jocul cu 6-2 4-6 6-3.

În primul set, superstarul canadian a lovit devreme și a continuat să facă presiuni asupra serviciului adversarului. Bianca a vizat al doilea serviciu al Mihaelei, lăsând românca cu doar 38% puncte câștigate la al doilea serviciu. Drept urmare, a învins-o de două ori pe Buzarnescu și a sigilat confortabil setul cu 6-2 în favoarea ei.

Tenis – Australian Open – Melbourne Park, Melbourne, Australia, 8 februarie 2021 canadiana Bianca Andreescu și românca Mihaela Buzarnescu după meciul din primul tur REUTERS / Jaimi Joy

Mihaela Buzarnescu o rupe pe Bianca Andreescu pentru întoarcerea setului 2

La începutul celui de-al doilea set, jucătorul român a servit mai bine decât primul set. Și-a ținut piesele de serviciu cu un efect bun și a ținut până a simțit o oportunitate.

În jocul 5 al setului, Mihaela a profitat de ocazie și a spart serviciul adversarului pentru prima dată în joc, consolidându-i ținându-i serviciul pentru a lua o conducere sănătoasă cu 4-2. Românul a luat-o în cele din urmă pe a doua împreună 6-4.

În setul decisiv, Bianca a trecut cu 1-0. Canadianca s-a confruntat cu o situație tensionată când a pierdut 0-40 și s-a întors să-și țină serviciul, aducând scorul la 4-3.

În jocul următor, Bianca a obținut pauza necesară după ce adversarul său a făcut o eroare neforțată în forehand. După puțin peste două ore, Andreescu a câștigat setul cu 6-3.

Tenis – Australian Open – Melbourne Park, Melbourne, Australia 8 februarie 2021 Canadiana Bianca Andreescu este intervievată după ce a câștigat meciul din primul tur împotriva Mihaelei Buzarnescu din România REUTERS / Jaimi Joy

Andreescu reacționează la victorie

După ce a câștigat meciul, Bianca a spus: „Jocul de astăzi nu a fost deloc ușor. Sunt foarte mulțumit de modul în care am luptat până la final. Pentru a o învinge pe Mihaela, o compatriotă română, am jucat-o de două ori în trecut și a fost întotdeauna un joc dificil. Sunt super super fericit.

„Mi-a lipsit multe mingi astăzi. Nu vreau să fiu prea dur cu mine, acesta este primul meu joc și cred în abilitățile mele. În timpul următorului meu meci, va trebui să-mi cresc nivelul puțin mai mult ”, a adăugat ea.

Vedeta canadiană se va confrunta miercuri cu Su-Wei Hsieh în turul doi. Cea mai bună performanță a Biancăi la Australian Open datează din 2019, când a ajuns în runda a doua.

READ  O nouă reacție nervoasă de la Anamaria Prodan: "Nu despre asta vorbește nimeni? Am ajuns la un nivel de insensibilitate, rahat!" VAR de urgență este necesar în Ligue 1