OlyWhites în sferturile de finală olimpice | Știri RNZ

Echipa masculină de fotbal masculin din Noua Zeelandă a făcut istorie, ajungând în faza eliminatorie pentru prima dată la olimpiadă.

Mijlocașul român Alexandru Dobre (dreapta) este atacat de fundașul neozeelandez Dane Ingham în timpul Jocurilor Olimpice de la Tokyo 2020 din 28 iulie 2021.
Fotografie: AFP / Asano Ikko

Egalul fără goluri al celor de la OlyWhites împotriva României la Jocurile de la Tokyo, miercuri seară, i-a plasat pe locul doi în grupa lor în fața românilor la diferența de goluri.

Antrenorul Danny Hay a fost încântat.

„A devenit cu adevărat o dorință în seara asta și băieții s-au implicat cu adevărat și au arătat multe din asta.

“Sunt foarte mândru de performanță. Este istoric și așteptăm cu nerăbdare un sfert de finală pentru o echipă masculină din Noua Zeelandă.”

OlyWhites va juca Japonia în optimi.

Campioana în apărare Brazilia a avansat în sferturile de finală cu o victorie cu 3-1 asupra Arabiei Saudite care i-a ajutat să domine Grupa D, în timp ce Côte d’Ivoire și-a rezervat locul în trimiterea Germaniei acasă.

Japonia a avansat după ce a dat lovitura eliminatorie Franței la 10, cu o victorie cu 4-0, pentru a rămâne perfectă în grupa A. Takefusa Kubo, Hiroki Sakai, Koji Miyoshi și Daizen Maeda au marcat pentru gazdele endemice, în timp ce Randal Kolo Muani a fost expulzat pentru Franța .

Mexic, care a avansat Franța pe locul doi în grupa A, cu o victorie cu 3-0 asupra Africii de Sud, va întâlni Coreea de Sud.

Spania a câștigat câștigătoarele grupei C după o remiză 1-1 cu Argentina, golul lui Mikel Merino din a doua repriză fiind anulat de Tomas Belmonte cu trei minute rămase.

READ  Video exclusiv | „Nu mă cert cu tine”. În momentul în care Ilie Dumitrescu a încheiat un contract cu moderatorul. Ianis Hagi, osul certurilor

Egiptul li s-a alăturat după o victorie cu 2-0 asupra Australiei, care a văzut echipa africană pe locul al doilea în grupă, înaintea Argentinei la diferența de goluri.

Coasta de Fildeș a câștigat în detrimentul Germaniei, asigurând o remiză 1-1 împotriva medaliatilor cu argint din 2016 pe stadionul Miyagi.

Echipa africană a preluat conducerea în minutul 67, când Benjamin Henrichs a încercat să facă un atac în suprafața de pedeapsă și a ajuns să pună mingea în propria poartă, dar înlocuitorul Eduard Loewen a marcat dintr-o lovitură liberă. Șase minute mai târziu.

Germania a făcut presiuni în etapele finale, dar Coasta de Fildeș a rezistat pentru a termina pe locul doi în grup și a organiza o întâlnire cu Spania.

Atacantul sud-coreean Hwang Ui-jo a marcat un hat-trick în timp ce a învins Honduras cu 6-0.