Patru echipe încă neînvinse după triumfurile de weekend

Georgia, Spania, Portugalia și România și-au asigurat toate două victorii din două în Campionatul European de Rugby, după triumfurile de weekend.

Aceasta înseamnă că toate cele patru echipe vor avansa în semifinale, dar meciurile finale din grupa de weekend vor decide cine se confruntă cu cine în această etapă.

Georgia este în fruntea grupei A cu 10 din 10 puncte, după ce sâmbătă a învins Germania cu un triumf de 40-8 la Amsterdam asupra Olandei.

Campionii în curs nu au reușit să se descurce singuri la Centrul Național de Rugby, conducând doar cu 12-3 la pauză înainte de a câștiga victoria cu un punct bonus.

Vizitatorii au luat conducerea în 12e minut când un atac bun din propria jumătate l-a văzut în cele din urmă pe fundașul lateral Davit Niniashvili în încercare. Stand-off Tedo Abzhandadze sa transformat.

Un penalty de David Weersma a pus echipa sa pe tabla înainte ca o încercare neconvertită din rândul doi, Vladimeri Chachanidze, a adus Georgia în avantaj cu 12-3.

Al doilea sfert al jocului a fost fără scoruri, în ciuda faptului că Olanda a pierdut un bărbat, dar în ciuda faptului că avea 14 oameni, Georgia a marcat a treia încercare în 44.e minut.

El a venit de la prostitua Giorgi Chkoidze și a fost convertit.

Cu ambele echipe de 15 oameni din nou, în 53rd minut un alt punct de șapte a venit prin Chkoidze înainte ca Olanda să înscrie o încercare neconvertită de Koen Bloemen din al doilea rând împotriva Georgiei. În același timp, Georgia a avut cartonaș galben pentru un bărbat.

A cincea încercare a Georgiei a venit de la înlocuitorul Mikheil Gachechiladze. A fost transformat și, cu cinci minute rămase, a intrat pentru alte șapte puncte pentru a termina lucrurile la 40-8.

READ  Macedonia de Nord vs. Germania - Raport de meci de fotbal - 11 octombrie 2021

Antrenorul principal al Georgiei, Levan Maisashvili, a declarat: „Am câștigat până la urmă, dar am făcut câteva greșeli și disciplina noastră a fost o problemă cu trei cartonașe galbene.

„A fost un joc bun, datorită Olandei care a făcut bine și a creat probleme.”

Antrenorul olandez Lyn Jones a spus: „Suntem foarte încântați să fim în jos cu 12-3 la pauză împotriva unei echipe de talia Georgiei, a fost bine și ne-au arătat cum să jucăm cu precizie în a doua repriză.

„Ceea ce vezi cu olandezii este multă inimă, nu o poți antrena și avem o mulțime de ea.”

După o primă victorie împotriva Olandei, Spania a fost duminică în Germania.

La Fritz-Grunebaum-Sportpark din Heidelberg, vizitatorii s-au impus cu 32-14 cu un punct bonus și sunt pe locul doi în grupă.

Spania a început bine datorită unei încercări transformate a fundașului John Bell.

În 12e minut aceiași bărbați au trecut după o mare descărcare, iar când în impas Bautista Guemes a transformat, a fost 14-0.

La finalul primului sfert, un penalty de la Edoardo Stella a pus Germania pe tabla.

La scurt timp după, numărul 8 al Spaniei, Facundo Dominguez, a marcat o încercare neconvertită, înainte ca o încercare a Germaniei să treacă pe lângă jumătatea scrumului Oliver Paine pentru a marca 19-8.

Un penalti chiar înainte de pauză a făcut 19-11 la pauză.

Cu un german în coș, penalty-ul lui Guemes a făcut 22-11 pentru Germania după 59 de minute înainte ca un german de trei puncte să facă 22-14 la 17 minute de la final.

Spania a găsit viteză suplimentară în ultimele 15 minute, o încercare a înlocuitorului Lucas Santamaria și apoi un cracker al compatriotului Julen Goia i-au văzut pe linie 32-14.

READ  Consiliul de Securitate al ONU va discuta despre atacul mortal al petrolierului din Oman

Santiago Santos, antrenorul principal al Spaniei, a declarat: „A fost un meci foarte greu, suntem mulțumiți de scorul final pentru că ne permite să ajungem în semifinale. Știm că trebuie să ne îmbunătățim, dar construim.

Mark Kuhlmann, antrenorul principal al Germaniei, a declarat: „Nu am venit doar să concuram sau să arătăm bine, am vrut să câștigăm meciul, așa că sunt destul de dezamăgit. Băieții s-au luptat bine, dar au fost prea multe greșeli.

În Grupa B, Portugalia conduce clasamentul la diferența de puncte cu România după ce a câștigat sâmbătă cele două puncte bonus.

Portugalia a fost la Gdynia pentru a înfrunta Polonia pe Narodowy Stadion și s-a impus cu 65-3 în condiții meteorologice proaste.

Repriza de mâzgă Samuel Marques a marcat și a transformat prima încercare devreme pentru oaspeți, înainte ca Wojciech Piotrowicz să înscrie un penalty pentru Polonia.

Interioarele Rodrigo Marta și Vincent Pinto s-au încrucișat înaintea confruntării

Jeromino Portela a marcat a patra încercare a Portugaliei.

Încercarea lui Mike Tadjer a lăsat scorul de 29-3 la pauză, înainte ca Portugalia să înscrie a șasea încercare imediat după pauza Martei.

Marta a obținut încercarea numărul șapte pentru a-și finaliza hat trick-ul, iar apoi încercarea numărul opt a venit de la Pinto.

Același om a marcat încercările numărul nouă și 10 înainte ca a patra Marta să încheie lucrurile.

„Ne place să jucăm un joc rapid și am făcut asta aici”, a spus antrenorul principal al Portugaliei, Patrice Lagisquet.

„Am avut rezultate pozitive în ambele meciuri, trebuie doar să fim mai precisi în execuția noastră”, a spus antrenorul principal al Poloniei, Christian Hitt.

Pe stadionul Nelson Mandela din Bruxelles, România a învins Belgia cu 56-5.

READ  Campbell s-a golit după știrile despre Saka prin intermediul Athletic

Proba centrului Taylor Gontineac transformată de mâna dreaptă Ionel Melinte a adus România în avantaj cu 7-0 după 13 minute.

Le-a luat încă 20 de minute pentru a încerca sacul cu numărul doi, iar Alexandru Savin a marcat un efort transformat.

Scrum-jumătate Ryan Godsmark a marcat o încercare neconvertită pentru Belgia pentru a le da speranță la 14-3 la pauză.

Repriza a doua a fost însă toată România, înscriind cinci încercări, inclusiv două de la Gontineac pentru a-și completa hat-trick-ul, care au ieșit învingători la o marjă de 51 de puncte.