Portugalia domină Macedonia de Nord, Ronaldo se califică pentru o altă Cupă Mondială | Fotbal profesionist

PORTO, Portugalia (AP) — Va mai avea cel puțin o Cupă Mondială pentru Cristiano Ronaldo.

Cel mai bun marcator al fotbalului internațional masculin va juca a cincea sa Cupă Mondială în Qatar, după ce Portugalia a învins, marți, Macedonia de Nord, cu 2-0, în preliminariile europene.

De data aceasta, Macedonia de Nord nu a avut un câștigător întârziat uimitor care să elimine puterea tradițională, cum ar fi împotriva campioanei europene Italia, joia trecută, la Palermo.

Bruno Fernandes a deschis scorul pentru gazde după un pasaj al lui Ronaldo în prima repriză și a adăugat un alt gol în a doua pentru a asigura Portugaliei locul la Cupa Mondială pentru a șasea oară consecutiv.

Nu va exista o primă apariție în finală pentru Macedonia de Nord, care urma prima lor apariție la un turneu major din Campionatul European din 2020.

După ce a scăpat de playoff, Portugalia va fi un cap de serie la tragerea la sorți de vineri pentru evenimentul de prezentare a fotbalului din noiembrie.

Ronaldo, în vârstă de 37 de ani, va juca al 10-lea turneu major consecutiv într-o serie care a început la Euro 2004. A jucat în patru Cupe Mondiale și cinci euro, câștigând titlul european în 2016.

Cel mai bun marcator în fotbalul internațional masculin, cu 115 goluri, Ronaldo este singurul jucător care a marcat cel puțin o dată în finala a nouă turnee majore consecutive.

Portugalia a trebuit, de asemenea, să treacă prin turele de calificare pentru Cupele Mondiale din 2010 și 2014, învingând Bosnia și Herțegovina în 2010 și Suedia în 2014.

El a fost retrogradat de data aceasta în playoff după ce a primit cu întârziere și a renunțat la un avantaj acasă în ultimul meci din grupă împotriva Serbiei de anul trecut. În deschiderea preliminariilor de săptămâna trecută, Portugalia a învins Turcia cu 3-1 la Porto, după ce oaspeții au pierdut un penalty în minutul 85 care ar fi putut șterge un avantaj de două goluri în prima repriză.

READ  Întrebări și răspunsuri la Euro 2020: vor fi suporterii pe stadioane? Cât costă? Și ce țări? | Știri despre fotbal

Ronaldo a ratat marţi prima şansă bună a Portugaliei într-o evadare din minutul 14, apoi i-a oferit coechipierului său de la Manchester United o pasă lină pentru deschidere, după o gafă a apărării Macedoniei de Nord la 32-a. Fernandes a intrat în careu și a tras un șut scăzut la stâlpul îndepărtat, apoi a adăugat avantajul din apropiere după o pasă a lui Diogo Jota în 65-a.

Macedonia de Nord, care și-a câștigat independența față de fosta Iugoslavie în 1991, nu a trecut de faza grupelor Euro de anul trecut, pierzând toate cele trei meciuri. Dar, pe lângă victoria șocantă cu 1-0 asupra Italiei săptămâna trecută, el a surprins și cu o victorie în fața Germaniei anul trecut în grupa lor de calificare europeană, în care a terminat pe locul al doilea în spatele germanilor și înaintea României.

Antrenorul Portugaliei Fernando Santos a revenit joi la echipa de la Estádio do Dragão din Porto, fundașii Pepe și João Cancelo jucând de la început după ce au ratat meciul împotriva Turciei. Pepe a fost testat pozitiv pentru COVID-19, în timp ce Cancelo a fost suspendat.

Necalificarea în Portugalia ar fi putut însemna sfârșitul liniei cu echipa națională pentru antrenorul Santos și jucătorii veterani Pepe, José Fonte și João Moutinho, toți având 35 de ani sau mai mult.

Copyright 2022 The Associated Press. Toate drepturile rezervate. Acest material nu poate fi publicat, difuzat, rescris sau redistribuit fără permisiune.