Premiership irlandez: doi jucători expulzați în timp ce Curran inspiră victoria lui Cliftonville asupra Warrenpoint

Ryan Curran (centru) a marcat două goluri și o asistență într-o afișare impresionantă la Solitude

Cliftonville a revenit la victorie ca goluri ale lui Ryan Curran (2) și Paul O’Neill a obținut o victorie cu 3-0 asupra orașului Warrenpoint în Solitude, ambele echipe terminând jocul cu 10 bărbați.

Curran a deschis scorul după 23 de minute înainte de lovitura lui O’Neill pe 59.

Warrenpoint l-a expediat pe Daniel Wallace după ce a fost găsit pentru a-l împinge pe căpitanul lui Reds, Chris Curran.

Jamie Harney a primit de asemenea un cartonaș roșu pentru că s-a confruntat cu Wallace înainte ca Curran să meargă cu 3-0.

Rezultatul a pus capăt celor trei jocuri ale lui Cliftonville fără victorie, în timp ce roșii și-au păstrat prima foaie curată în 10 jocuri. Echipa lui Paddy McLaughlin a urcat un loc pe locul cinci cu Point în locul nouă.

Susținut de adunarea a patru puncte în ultimele sale două jocuri, Warrenpoint a căutat să exercite o presiune cât mai mare posibilă pe o apărare a lui Cliftonville, probabil conștientă că roșii nu au reușit să păstreze o foaie curată în timpul ultimelor nouă meciuri.

Prima deschidere a lui Point a venit atunci când impresionantul Francis McCaffrey l-a prins pe Ryan Swan, al cărui șut deviat a dus la o lovitură de colț, din care McCaffrey a șutat chiar peste transversală.

Cel mai prezentabil noroc al echipei în deplasare a fost pentru Adam Evans, care și-a lovit efortul imediat după ce a scăpat de apărătorii roșilor.

Deschiderea lui Adam a fost împărțită între două lovituri libere în poziții periculoase pentru Point, dar nu au reușit să-l testeze pe McCarey în ambele reprize.

Odată ce Cliftonville a intrat în joc, au pierdut puțin timp în căutarea primului gol. Industrialul Paul O’Neill a scăpat de apărarea lui Point înainte de a ține mingea și a-l arunca pe Aaron Donnelly, al cărui centru a fost condus strălucit acasă de Curran.

Pentru a nu fi descurajat, Warrenpoint a presat pentru egalare la începutul reprizei a doua, cu McCaffrey tăind exteriorul stâlpului drept al lui McCarey după prelungirea aruncării lui Colm Deasy.

Fundașul lui Cliftonville, Jamie Harney (dreapta), a primit un cartonaș roșu pentru că s-a confruntat cu Daniel Wallace, expediat pentru că l-a împins pe Chris Curran

Și în timp ce Sava a făcut bine să refuze un șut al lui O’Neill cu picioarele, portarul român nu a putut face nimic, deoarece tânărul de 21 de ani a dublat avantajul lui Cliftonville în minutul 59, găsind colțul cu l în afara pantofului după piesă de construcție incisivă care implică O’Neill, Chris Curran, Ronan Doherty și Ryan Curran.

Au fost câteva scene neplăcute la 20 de minute de la momentul în care lui Wallace i s-a acordat un cartonaș roșu pentru că l-a împins pe Chris Curran.

Cu toate acestea, fundașul central al lui Cliftonville, Harney, a primit ordinele sale de la arbitrul Steven Gregg după ce a apărut să-l prindă pe Wallace.

Ryan Curran a văzut, de asemenea, un gol târziu exclus pentru ofsaid, dar în cele din urmă a marcat al doilea cu ultima lovitură a jocului – rotunjindu-l pe Sava și venind acasă după o minge excelentă a lui O’Connor – întrucât Cliftonville a câștigat o victorie și o primă foaie curată de când victoria lor cu 5-0 pe Portadown în noiembrie.

READ  Novak Djokovic: O săptămână de uitat pentru numărul 1 mondial după fiasco-ul tenisului expozițional