Prezentare generală a calificărilor la Cupa Mondială: Suedia învinge Spania; Bulgaria câștigă un punct surpriză | Calificări la Cupa Mondială 2022

Suedia recuperat dintr-un gol în mână Spania prima lor pierdere de calificare la Cupa Mondială în 28 de ani, cu o victorie șocantă de 2-1 joi.

Alexander Isak și Viktor Claesson au realizat finisaje fastuoase pentru a anula primul gol al lui Carlos Soler pentru semifinalele Euro 2020 și a plasat Suedia în fruntea grupei B.

“Este păcat că ne-am propus să câștigăm și probabil că în cea mai bună parte a jocului au marcat al doilea gol”, a spus căpitanul spaniol Sergio Busquets. „Grupul este mult mai complicat acum și nu avem lucruri în mână. Ne descurcam bine, dar poate că am avut un pic ghinion, dar trebuie să continuăm, mai sunt încă o serie de jocuri de parcurs, deși până acum scenariul nu este cel mai bun.

Vedat Muriqi a stabilit celălalt joc din grupa B, Kosovo învins Georgia.

Campioni Euro 2020 Italia a jucat 35 de jocuri neînvinsă pentru a egala recordul european stabilit de Spania, dar a fost în cele din urmă dezamăgit deoarece au fost ținute la egalitate cu 1-1 de Bulgaria.

În primul său joc de când a câștigat Campionatul European din iulie, Federico Chiesa nu a pierdut timp punând Italia în față, marcând o finală fină cu 16 minute pe minut. Cu toate acestea, Atanas Iliev a egalat împotriva jocului cu cinci minute înainte de pauză, primul gol al Italiei recunoscut în campania de calificare la Cupa Mondială de până acum.

Traficul a fost unilateral în a doua jumătate, când echipa gazdă a pornit în căutarea unui câștigător, dar, în afară de efortul lui Ciro Immobile într-un unghi strâns care a fost eliminat de pe linie, echipa lui Roberto Mancini nu a părut să înscrie din nou.

Shayne Lavery și Daniel Ballard au marcat primele lor goluri internaționale în Nord Irlanda au dat viață campaniei lor de calificare cu o răsunătoare victorie cu 4-1 asupra Lituania.

Golul lui Lavery la primul său început competitiv a fost un al treilea decisiv, foarte necesar după ce a fost nevoie de o penalizare a lui Bailey Peacock-Farrell pentru a împiedica o echipă modificată din Irlanda de Nord să piardă un avantaj de 2 puncte. -0 într-un început haotic în a doua repriză.

Irlanda de Nord a avut o seară de succes în Lituania. Fotografie: Presseye / INPHO / REX / Shutterstock

La câteva momente după penalty-ul lui Conor Washington adăugat la greva din prima repriză a lui Ballard, vizitatorii nu au reușit să înfrunte un corner și au fost pedepsiți cu un superb superb al lui Rolandas Baravykas.

Aproape s-a înrăutățit după ce Paddy McNair l-a faultat pe Justas Lasickas în urma unei erori a lui Craig Cathcart, dar Peacock-Farrell l-a respins pe fostul extremist Hearts, Arvydas Novikovas, la fața locului.

În mai puțin de cinci minute a fost 3-1 și s-a terminat deoarece Lavery – plin de încredere după ce și-a început cariera în Blackpool cu ​​patru goluri în șapte – și-a ajustat picioarele pentru a întoarce centrul lui Jordan Thompson de la distanță. Și a fost timp pentru McNair să adauge un al patrulea pe loc după ce Edgaras Utkus a izbucnit în Steven Davis în careu.

Nou Germania Antrenorul Hansi Flick și-a început domnia cu succes, în timp ce Timo Werner și Leroy Sané au marcat cu o victorie cu 2-0 Liechtenstein, dar din nou germanii s-au luptat în fața porții.

În altă parte a grupului, România a câștigat cu 2-0 în Islanda și Nord Macedonia și Armenia a jucat o remiză 0-0.

Romelu Lukaku a marcat de două ori Belgia a depășit o frică timpurie de a zdrobi Estonia 5-2 în deplasare joi și își consolidează poziția în fruntea grupei E.

Lukaku și-a ridicat recordul de scoruri la 66 de goluri în cea de-a 99-a apariție pentru țara sa, după ce Belgia a fost șocată când căpitanul eston Matthias Kait a furat mingea în mijlocul terenului și a dezlănțuit un șut puternic pentru a da avantajul echipei gazdă în minutul al doilea.

Însă echipa FIFA, clasată în top, s-a luptat din nou pentru a sări la 10 puncte în patru meciuri de grupă, în timp ce Estonia a căzut după ce a pierdut primele trei meciuri. Hans Vanaken, Axel Witsel și supleantul Thomas Foket au marcat și pentru Belgia, în timp ce Erik Sorga a oferit consolare gazdelor.

Jocul din grup a văzut ceh Republică zgârie trecut Bielorusia 1-0.

The Fiver: Înscrieți-vă și primiți e-mailul nostru zilnic de fotbal.

Robert Lewandowski a condus Polonia la o victorie categorică 4-1 Albania în timp ce echipa lui Paulo Sousa a urcat pe locul doi în Grupa I, în spate Anglia care a câștigat cu 4-0 în Ungaria.

Căpitanul talismanic Lewandowski a deschis scorul în minutul 12 cu o lovitură de cap de la mică distanță, dar Albania a egalat 13 minute mai târziu, când o pasă lungă a lui Klaus Gjasula l-a găsit pe atacantul Sokol Cikalleshi și a trecut mingea în fața lui Wojciech Szczesny.

Polonia și-a recâștigat avantajul în faza de joc chiar înainte de pauză, cu o lovitură de cap a atacantului New England Revolution, Adam Buksa, care a marcat în debutul său. La nouă minute din a doua repriză, Grzegorz Krychowiak a dat o pasă de la Lewandowski, după ce atacantul Bayern München a driblat trei jucători albanezi. Chiar înainte de fluierul final, Karol Linetty a tras mingea pe transversală pentru a asigura o victorie convingătoare pentru Polonia.

Altundeva, Andorra învins San Marin 2-0 acasă.

READ  Șoferii F1 s-au împărțit, deoarece mulți aleg să nu se îngenuncheze pentru a susține Black Lives Matter înainte de Marele Premiu al Austriei