Primele din istoria Cupei Mondiale FIFA | Știri despre Cupa Mondială FIFA

Cupa Mondială FIFA este sinonimă cu primele, de la ediția inaugurală din 1930 până la prima Cupă Mondială din Orientul Mijlociu din Qatar în 2022. Să aruncăm o privire la câteva dintre primele din istoria Cupei Mondiale.

1930, Uruguay: Primul jucător eliminat în finala Cupei Mondiale a fost fundașul peruan Placido Galindo într-un meci împotriva României.

1930, Uruguay: Primul penalty la Cupa Mondială a fost executat de chilianul Carlos Vidal împotriva Franței. Cu toate acestea, încercarea sa a fost salvată de portarul Alexis „Alex” Thepot, devenind prima salvare de pedeapsă la Cupa Mondială.

1930, Uruguay: Primul jucător care a transformat un penalty a fost mexicanul Manuel Rosas împotriva Argentinei.

1930, Uruguay: Primul jucător care a marcat la o Cupă Mondială a fost francezul Lucien Laurent împotriva Mexicului.

1930, Uruguay: Primul jucător care a marcat un hat-trick la Cupa Mondială a fost americanul Bert Patenaude împotriva Peruului.

1934, Italia: Egiptul a fost prima țară africană calificată la Cupa Mondială.

1934, Italia: Primul meci de Cupa Mondială care s-a încheiat la egalitate a opus Italia Spaniei (1-1).

1934, Italia: Prima finală a prelungirilor a fost meciul dintre gazde și Cehoslovacia.

1938, Franța: Prima dată când numerele au fost folosite pe spatele tricoului unui jucător la Cupa Mondială a fost în finala din 1938.

1954, Elveția: Primul schimb de tricouri a avut loc în timpul Cupei Mondiale.

1954, Elveția: Primul jucător care a marcat un hat-trick în prima repriză a fost austriacul Erich Probst. Era împotriva Cehoslovaciei.

1958, Suedia: Această Cupă Mondială a avut primul egal fără goluri din istoria turneului, când Anglia a ținut Brazilia la Stockholm.

1966, Anglia: Prima dată când testarea doping a fost introdusă la Cupa Mondială.

READ  Cum să renunți definitiv la WhatsApp

Jucătorii care au fost interziși după ce au eșuat un test antidrog includ Earnest Jean-Joseph din Haiti (1974), Willie Johnson din Scoția în 1978 și marele argentinian Diego Maradona în 1994.

1966, Anglia: A fost anul în care a văzut prima mascota de la Cupa Mondială, care era un băiat asemănător unui leu pe nume Willie.

1966, Anglia: Coreea de Nord a devenit prima echipă asiatică care a avansat dincolo de prima rundă a finalei Cupei Mondiale. Coreenii au fost opriți de Portugalia în sferturile de finală.

1970, Mexic: Prima înlocuire a unui portar la Cupa Mondială a venit anul acesta, când românul Necula Radacuna l-a înlocuit pe Steve Adamache într-un meci împotriva eventualelor campioane a Braziliei.

1970, Mexic: Primul înlocuitor care a marcat un gol a fost mexicanul Juan Basaguren. Jucaseră împotriva lui El Salvador.

1974, Germania: Primul jucător care a primit un cartonaș roșu a fost jucătorul chilian Carlos Caszely în meciul împotriva Germaniei de Vest.

1978, Argentina: Anul acesta s-au introdus lovituri de departajare pentru egale, care ar decide rezultatul unui meci de Cupa Mondială (deși prima a avut loc în 1982).

1982, Spania: Primul meci care a fost decis prin lovituri de departajare la Cupa Mondială a fost semifinala dintre Germania de Vest și Franța. Nemții au câștigat cu 5-4.

1986, Mexic: Primul meci de Cupa Mondială în care un antrenor a fost eliminat a fost între Paraguay și Belgia. Antrenorul paraguayan Cayetano Re a avut distincția dubioasă.

1990, Italia: Marele german Franz Backenbauer a devenit primul om care a câștigat Cupa Mondială atât în ​​calitate de căpitan (1974) cât și de antrenor (1990).

1994, Statele Unite: În această ediție a fost primul egal fără goluri într-o finală a Cupei Mondiale. Brazilia a devansat Italia la penalty-uri.

READ  Vânzările digitale ale Final Fantasy 14 reiau pe măsură ce noi servere vin online

1994, Statele Unite: Primul meci de Cupa Mondială jucat în sala a fost între gazdele SUA și Elveția, disputat la Detroit.

1994, Statele Unite: Primul jucător care a marcat cinci goluri într-un singur meci a fost rusul Oleg Salenko împotriva Camerunului.

1998, Franța: Francezul Laurent Blanc a devenit primul jucător de la Cupa Mondială care a marcat un gol de aur. Meciul a fost între Franța și Paraguay, iar Blanc a marcat câștigătorul în minutul 113.

1998, Franța: Robert Prosinecki a devenit primul jucător care a marcat pentru două țări diferite la Cupa Mondială. A marcat pentru Iugoslavia în 1990 și pentru Croația în 1998.

2002, Coreea de Sud și Japonia: Această Cupă Mondială a fost prima care a avut mai mult de o țară gazdă, când Coreea de Sud și Japonia au co-găzduit turneul quadrienal. A fost și prima Cupă Mondială organizată în Asia.

2002, Coreea de Sud și Japonia: Pentru prima dată, echipe din Europa, America de Nord, America de Sud, Africa și Asia au ajuns în sferturile de finală ale aceleiași Cupe Mondiale.

2006, Germania: Prima Cupă Mondială la care campionii apărării nu s-au calificat automat.

2006, Germania: Prima dată, un autogol a fost singurul gol al meciului. Jucătorul paraguayan Carlos Gamarra a marcat autogolul în timp ce Anglia a câștigat cu 1-0.

2006, Germania: Prima Cupă Mondială fără hat-trick.

2010, Africa de Sud: Pentru prima dată, gazdele au fost eliminate în primul tur.

2010, Africa de Sud: Spania a devenit prima echipă europeană care a fost încoronată campioană în afara Europei.

2014, Brazilia: Prima dată când tehnologia liniei de poartă și spuma care dispare pentru loviturile libere au fost folosite în această Cupă Mondială.

READ  Ce telefon Samsung merită să cumpere cu un buget de până la 1500 de lei?

2014, Brazilia: Această Cupă Mondială a avut prima pauză revigorantă care a venit în meciul optimilor dintre Mexic și Olanda.

2018, Rusia: Primul arbitru asistent video (VAR) a fost folosit la Cupa Mondială.

2018, Rusia: Croatul Mario Mandzukic a devenit primul jucător care a marcat împotriva echipei sale într-o finală a Cupei Mondiale, împotriva Franței.

2022, Qatar: Prima națiune din Orientul Mijlociu care găzduiește Cupa Mondială.