Qarabağ FK avansează în faza grupelor din Europa League

De Timucin Turksoy, 27 august 2021

Abdullah Zoubir din Qarabağ FK înscrie al treilea gol al echipei sale împotriva lui Aberdeen, Aberdeen, Scoția, pe 26 august 2021 / Grupul SNS

Clubul de fotbal azer Qarabağ FK a ajuns la noua conferință Europa League.

Joi, scoțianul Aberdeen a acceptat trei goluri de Qarabağ FK în returul play-off-ului de pe stadionul Pittodrie.

Echipa azeră a terminat prima repriză a jocului cu 2-0, datorită mijlocașii Tural Bayramov și Kady Iuri Borges Malinowski. Abdullah Zoubir a făcut trei cu puțin înainte de finalul meciului în minutul 72.

Lewis Ferguson de la Aberdeen a marcat singurul gol al clubului său printr-o lovitură de pedeapsă din minutul al doilea, adăugat la 90 de minute de joc cu normă întreagă.

Cu scorul general după două meciuri, Qarabağ FK a câștigat un bilet la Conferința Europa 2021-2022. În primul meci de la Baku din 19 august, echipa azeră și-a învins rivalii cu 1: 0.

Anul acesta Conferința Europa League este prima ediție a noului concurs de fotbal al UEFA. Turneul anual este al treilea nivel al fotbalului european al cluburilor după Liga Campionilor Supremă și al doilea cel mai bun Europa League. Cluburile se pot califica pentru competiție în funcție de performanțele lor în ligi interne și competiții de cupă.

Calificarea în faza grupelor a Qarabağ FK este a opta la rând călătorii europene pentru club din 2015. Anterior, clubul trecuse de faza grupelor din Europa League de șase ori și a avut același succes în Liga Campionilor o dată.

Între timp, în celelalte meciuri ale turneului, Kairat Almaty din Kazahstan a câștigat 3: 1 față de Fola din Luxemburg pentru a-și asigura participarea în faza grupelor. Azerbaidjanii lui Neftchi PFK au pierdut cu 0: 4 în fața israelianului Maccabi Haifa și au pierdut șansele de a se alătura Qarabağ FK și Kairat Almaty în faza grupelor din Europa Conference League 2021-2022.

READ  LeBron James sună gazda Fox News, Laura Ingraham, în apărarea Drew Brees

Etapa grupelor cu 32 de echipe a proiecta turneului a avut loc vineri. Qarabağ FK se află în al doilea pot cu Feyenoord din Olanda, israelianul Maccabi Tel Aviv, grecul PAOK, francez de la Rennes, sârb Partizan, român CFR Cluj și ucraineana Zorya Luhansk.