Qatar vs Ecuador: Arbitrul român a debutat la Cupa Mondială ca oficial de rezervă în jocul de deschidere

István Kovács, un arbitru de fotbal de origine română, a fost ales ca al patrulea arbitru pentru meciul de deschidere al Cupei Mondiale FIFA dintre Qatar și Ecuador, pe 20 noiembrie, pe stadionul aglomerat Al Bayt din Al Khor.

Careienului în vârstă de 38 de ani i s-au alăturat oficialii italieni Daniel Orsato, Ciro Carbone și Alessandro Giallatini, care arbitrează meciuri de fotbal din 2010.

Un nume cunoscut pe cele mai mari scene din lume, Kovács a arbitrat prima finală a UEFA Conference League dintre AS Roma și Feyenoord vara trecută.

Printre cei doi au fost incluși și alți români, și anume Vasile Marinescu și Ovidiu Artene 69 de arbitri asistenți selectat de Comisia de Arbitri FIFA pentru a arbitra cel mai mare eveniment sportiv din lume.

Meciul dintre Qatar și Ecuador s-a încheiat cu o victorie confortabilă cu 0-2 pentru Ecuador, datorită dotajului căpitanului Enner Valencia la minutele 16 și 31, făcând din Qatar prima țară gazdă a Cupei Mondiale care a pierdut primul meci din anii 1930.

Atacantul a părut să deschidă scorul în primele trei minute de joc cu lovitura de cap, dar oficialii l-au exclus pentru ofsaid – o reținere controversată într-o dramă VAR fără sens – dar nu a durat prea mult timp pentru a găsi plasa. .

Ecuador a dominat întregul meci și i-a împiedicat pe qatarieni să tragă la poartă. Aceștia din urmă se vor confrunta cu Senegal și Olanda pe 25 și 29 noiembrie, în ceea ce ar fi putut fi o luptă dificilă pentru ei pentru a-și întoarce ghinionul.