Rafael Nadal îl învinge pe Stefanos Tsisipas în trei seturi pentru a avansa în semifinalele Turneului Campionilor

• Nadal, care nu a câștigat niciodată Turneul Campionilor, s-a calificat în a șasea semifinală a carierei sale la Londra, unde îl va înfrunta pe rusul Daniil Medvedev (24, 4 ATP), pe care îl conduce 3- 0 în raportul meciurilor directe.
  • În a doua semifinală, Dominic Thiem (27, 3 ATP) îl va întâlni pe câștigătorul meciului dintre Novak Djokovic (33, 1 ATP) și Alexander Zverev (23, 6 ATP). Zverev și Djokovic se vor întâlni din nou astăzi, la ora 16:00, într-un meci decisiv al grupării „Tokyo 1970”.

După pierderea cu Dominic Thiem în meciul precedent, Nadal a fost pus în poziția de a juca un meci decisiv cu Stefanos Tsitsipas, campionul în exercițiu al Turneului Campionilor. Miza? Locul doi în zona așilor, unde rusul Daniil Medvedev era deja calificat.

Rafa și-a respectat statutul de favorit în meciul cu Tsitsipas și l-a învins pe grec în trei seturi, primele două runde fiind extrem de echilibrate. Nadal a jucat solid în primul set – nici măcar nu s-a confruntat cu un punct de rupere – și o formație mai slabă făcută de Tsitsipas la locul de muncă a fost suficientă pentru ca ibericul să câștige primul său set.

Deși Rafa a avut un punct de pauză de la începutul celui de-al doilea set, grecul a ridicat treptat nivelul jocului și a început să-l pună pe Nadal în dificultate cu jocul său extrem de agresiv. La 5-4 în favoarea sa, Tsitsipas a făcut presiuni asupra serviciului lui Nadal și Rafa a spart: a făcut o dublă greșeală la lovitura liberă grecească, iar jocul a ajuns la setul decisiv.

+31 FOTOGRAFII
  • fotografie: Guliver / Getty Images

Nadal a dominat autoritatea decisivă

Pierderea turului secund nu l-a demoralizat pe Nadal. La rândul său, numărul doi mondial a ridicat considerabil nivelul jocului. El a dominat majoritatea tranzacțiilor pe linia de jos și a avut nenumărate raiduri inspirate de rețea, la care Tsitsipas nu a găsit niciun răspuns. Nadal a câștigat de trei ori în serviciul adversarului și în cele din urmă a câștigat cu 6-2, victorie sinonimă cu ajungerea în semifinale.

READ  Adidașii purtați de jocul Michael Jordan au scos la licitație peste 500.000 de dolari

32 de mutări câștigătoare consecutiveiar Nadal a avut doar 13 erori neforțate în meciul cu Stefanos Tsitsipas. Grecul a făcut o eroare directă de 21 de ori și a avut 24 de „câștigători”