Rangerii consolidează poziția de lider cu victoria asupra lui Hibernian

Pregătirile pentru derby-ul Old Firm de la Ibrox de săptămâna viitoare s-au intensificat în timp ce Rangers și-au consolidat poziția de lider cu o victorie asupra lui Hibernian în jocul de la prânz, care și-a păstrat recordul ligii 100% acasă. A fost o victorie importantă, deoarece Hibs a fost ultima echipă care a luat puncte de la jucătorii lui Steven Gerrard în urmă cu trei luni într-o remiză cu 2-2 la Easter Road.

Motivația evidentă a Rangers a fost să-l țină pe Celtic la distanță înainte de vizita Campionilor din 2 ianuarie, dar Hibs a avut și o țintă imediată. Coerența lor, deși oarecum sub standardul stabilit de Rangers, i-a văzut începând după-amiaza pe locul al treilea și conștienți că o victorie îi va vedea sări pe Celtic în masă, înainte de start. Hoops la ora 15:00 în Hamilton.

Au părăsit Glasgow, jigniți, că nu au fost recompensați cu o parte din puncte și cu siguranță au avut o cerere mare de penalizare, când Ianis Hagi aproape l-a prins pe Joe Newell cu o lovitură mare, în timp ce atacantul Hibs a sărit pentru o lovitură de cap. Hib-urile au început cu putere, sperând să-i prindă pe Rangers, așa cum făcuse Motherwell cu o săptămână înainte în același loc, dar au fost împinși repede la propriile lor linii de o presiune intensă care i-a văzut pe Connor Goldson și Leon Balogun. apropiați-vă cu încercări care ar fi trebuit să fie efectuate. .

Așa cum s-a întâmplat, problema a fost soluționată printr-o singură grevă a lui Hagi, imediat după jumătate de oră, în timp ce era beneficiarul muncii bune rămase de la Glen Kamara și Joe Aribo, care l-a eliberat pe Kemar Roofe pentru un crossover redus. prin careu pentru a găsi mijlocașul român pentru un final izbitor. A fost singura dată când Rangers l-au putut confunda pe Dillon Barnes – făcând primul său start în poartă în locul rănitului Ofir Marciano – și Hibs a lovit bara într-o zi în care au ratat și calitățile de pradă ale lui Christian Doidge, care a fost suspendat.

READ  Toni Petrea a clarificat situația lui Adrian Petre de la FCSB! Când va paria pe atacantul U21?

Sarcina lui Celtic în Hamilton a fost de a eroda avantajul de 19 puncte al lui Rangers și au început ca și cum ar fi zdrobit Accies, care abia putea atinge mingea în primele 20 de minute. Griffiths s-a apropiat cu o înverșunată lovitură de cap a centrării lui Jeremie Frimpong, dar mingea a sărit de pe stâlp și atacantul a fost frustrat și în momentele în care efortul său puternic de 25 de metri a fost lovit peste transversală de Kyle Gourlay.

Accies a terminat repriza puternic, dar munca sa bună a fost anulată imediat după pauză, când un șut al lui Odsonne Edouard a lovit mâna lui Aaron Martin pentru un penalty pe care atacantul francez l-a transformat în mod corespunzător. Celtic și-a asigurat recompensa cinci minute mai târziu, când Edouard a devenit furnizor cu o roată spate îngrijită pentru ca Griffiths să treacă mai jos de Gourlay.

Edward a fost, de asemenea, implicat în pregătirile pentru cel de-al treilea al lui Celtic, când lovitura de cap a mingii a ieșit din stâlp pentru ca David Turnbull să se întoarcă acasă la distanță mică.

La Pittodrie, scopul lui Aberdeen a fost să-l alunge pe Hibernian de pe locul trei, dar au rămas în urmă în St Johnstone când Liam Craig a executat o lovitură liberă în poarta din spate, unde Liam Gordon a revenit acasă la scafandru Joe Lewis. Dons, cu toate acestea, s-au luptat cu un penalty transformat de Sam Cosgrove, iar Ash Taylor a câștigat jocul pentru Aberdeen la zece minute după pauză.

La Rugby Park, unde Livingston era vizitatorul, Chris Burke a fost ultimul jucător de la Kilmarnock care a înscris toate cele patru jocuri și jumătate înainte și a fost alegerea evidentă de a profita de penaltiul de handbal al lui Nicky Devlin pentru a-și pune echipa în față, dar avantajul a durat doar trei minute până când Jay Emmanuel-Thomas a egalat de cealaltă parte a careului și Scott Robinson a înscris câștigătorul.

READ  KBFC vs SCEB Dream11 Kerala Blasters vs SC East Bengal Indian Super League Predicție meci 20 decembrie

În Dingwall, problemele județului Ross au fost extinse de St Mirren, pentru care Marcus Fraser și Kristian Dennis au marcat, în timp ce perechea Staggies, Josh Reid și Ross Draper, a primit un cartonaș roșu. Tony Watt, de la Motherwell, le-a oferit un avantaj timpuriu la Tannadice, dar Nicky Clark a egalat pentru Dundee United, care se află pe locul cinci.