Rezultat Anglia vs România: golul lui Marcus Rashford câștigă ultimul meci de încălzire la Euro 2020

Ce s-a întâmplat?

Ambele echipe au avut o mulțime de ocazii de a ieși din impas în prima repriză, Razvan Marin și Andrei Ivan închizând oaspeții și Dominic Calvert-Lewin și Jadon Sancho lovind bara transversală pentru gazde.

Căpitanul Rashford a fost unul dintre cei mai străluciți jucători ai Angliei și a fost mai puțin decât impresionat atunci când recursul său la prima repriză a fost respins după ce a fost contestat stângaci de fostul fundaș al Tottenhamului Vlad Chiriches.

Dar în a doua repriză, arbitrul Tiago Martins nu a avut altă opțiune decât să arate unde Jack Grealish al lui Aston Villa – impresionant pentru Anglia la Riverside încă o dată – i-a fost tăiat tocurile de Tiberui Capusa. Rashford a intensificat și nu a făcut nicio greșeală la fața locului, după un swing încrezător.

Dar nu a existat o astfel de bucurie pentru Henderson câteva clipe mai târziu. Căpitanul de la Liverpool a insistat să ia penalty după ce nefericitul Chiriches a trecut pe Calvert-Lewin, dar efortul său slab a fost respins de Florin Nita scăzut în dreapta lui.

Jucătorul meciului

Portarul West Brom, Sam Johnstone, a debutat pe deplin la nivel internațional prin Southgate și a avut o seară impresionantă.

Tânărul de 28 de ani a făcut câteva salvări încrezătoare la început, dar a trebuit să fie în fruntea jocului său pentru a-l nega ulterior pe Ivan.

Atacantul CS Universitatea Craiova s-a năpustit asupra unei respingeri îndepărtate a lui Tyrone Mings, doar pentru încercarea lui vicioasă de a fi împins acrobatic peste transversală de Johnstone.

Ce înseamnă?

Anglia nu a fost în cele mai bune condiții, dar Southgate va fi cu siguranță mulțumit de performanța echipei lor.

READ  Calitatea portofoliului de credite arată bine în România, deoarece moratorul asupra rambursărilor este prelungit

A fost un start XI foarte modificat și există toate șansele ca Southgate să facă 11 schimbări pentru meciul de duminică viitoare împotriva Croației.

Dar, în ciuda câtorva neplăceri defensive, Anglia a jucat într-un mod pozitiv, Jadon Sancho, Rashford, Grealish și Calvert-Lewin arătând toate străluciri de strălucire.

Este posibil să nu fi fost un afișaj englezesc de epocă, dar a arătat că tânăra echipă Southgate are o mulțime de opțiuni pentru ei.

Și, probabil, cel mai pozitiv pentru Southgate, Anglia a scăpat fără probleme noi de accidentare.

Statistică cheie

La doar 23 de ani și 218 de zile, Rashford a devenit cel mai tânăr jucător care a început un joc ca căpitan al Angliei de la Michael Owen (23 de ani 179 de zile) împotriva Slovaciei în iunie 2003.

Acest meci a avut loc și pe stadionul Riverside. Owen, de atunci de la Liverpool, a găsit și el plasa, marcând de două ori în timp ce Anglia a lovit înapoi pentru a câștiga cu 2-1.

Amabilitatea lui Opta.

După care ?

În cuvintele nemuritoare din Flight of the Conchords: Este timpul pentru afaceri. Anglia se va întoarce acum în tabăra de bază din Burton upon Trent pentru a se pregăti pentru primul lor meci de Euro 2020 împotriva Croației, duminică 13 iunie.

După aceea, te așteaptă meciuri decisive împotriva Scoției și Cehiei.

(Foto: Lee Smith / PA Images via Getty Images)