Rezultat Anglia vs România: golul lui Marcus Rashford câștigă ultimul meci de încălzire la Euro 2020

Ce s-a întâmplat?

Ambele echipe au avut o mulțime de ocazii de a ieși din impas în prima repriză, Razvan Marin și Andrei Ivan închizând oaspeții și Dominic Calvert-Lewin și Jadon Sancho lovind bara transversală pentru gazde.

Căpitanul Rashford a fost unul dintre cei mai străluciți jucători ai Angliei și a fost mai puțin decât impresionat atunci când recursul său la prima repriză a fost respins după ce a fost contestat stângaci de fostul fundaș al Tottenhamului Vlad Chiriches.

Dar în a doua repriză, arbitrul Tiago Martins nu a avut altă opțiune decât să arate unde Jack Grealish al lui Aston Villa – impresionant pentru Anglia la Riverside încă o dată – i-a fost tăiat tocurile de Tiberui Capusa. Rashford a intensificat și nu a făcut nicio greșeală la fața locului, după un swing încrezător.

Dar nu a existat o astfel de bucurie pentru Henderson câteva clipe mai târziu. Căpitanul de la Liverpool a insistat să ia penalty după ce nefericitul Chiriches a trecut pe Calvert-Lewin, dar efortul său slab a fost respins de Florin Nita scăzut în dreapta lui.

Jucătorul meciului

Portarul West Brom, Sam Johnstone, a debutat pe deplin la nivel internațional prin Southgate și a avut o seară impresionantă.

Tânărul de 28 de ani a făcut câteva salvări încrezătoare la început, dar a trebuit să fie în fruntea jocului său pentru a-l nega ulterior pe Ivan.

Atacantul CS Universitatea Craiova s-a năpustit asupra unei respingeri îndepărtate a lui Tyrone Mings, doar pentru încercarea lui vicioasă de a fi împins acrobatic peste transversală de Johnstone.

Ce înseamnă?

Anglia nu a fost în cele mai bune condiții, dar Southgate va fi cu siguranță mulțumit de performanța echipei lor.

READ  FashionUP dă faliment. O altă lovitură pentru ...

A fost un start XI foarte modificat și există toate șansele ca Southgate să facă 11 schimbări pentru meciul de duminică viitoare împotriva Croației.

Dar, în ciuda câtorva neplăceri defensive, Anglia a jucat într-un mod pozitiv, Jadon Sancho, Rashford, Grealish și Calvert-Lewin arătând toate străluciri de strălucire.

Este posibil să nu fi fost un afișaj englezesc de epocă, dar a arătat că tânăra echipă Southgate are o mulțime de opțiuni pentru ei.

Și, probabil, cel mai pozitiv pentru Southgate, Anglia a scăpat fără probleme noi de accidentare.

Statistică cheie

La doar 23 de ani și 218 de zile, Rashford a devenit cel mai tânăr jucător care a început un joc ca căpitan al Angliei de la Michael Owen (23 de ani 179 de zile) împotriva Slovaciei în iunie 2003.

Acest meci a avut loc și pe stadionul Riverside. Owen, de atunci de la Liverpool, a găsit și el plasa, marcând de două ori în timp ce Anglia a lovit înapoi pentru a câștiga cu 2-1.

Amabilitatea lui Opta.

După care ?

În cuvintele nemuritoare din Flight of the Conchords: Este timpul pentru afaceri. Anglia se va întoarce acum în tabăra de bază din Burton upon Trent pentru a se pregăti pentru primul lor meci de Euro 2020 împotriva Croației, duminică 13 iunie.

După aceea, te așteaptă meciuri decisive împotriva Scoției și Cehiei.

(Foto: Lee Smith / PA Images via Getty Images)