Rezumatul Campionatului U18 – Etapa 1

Georgia, Belgia, Portugalia și Spania se vor înfrunta miercuri după ce și-au câștigat sferturile de finală și vor aduce cu siguranță amintiri din 2021 după ce au câștigat victorii.

Olanda a fost aproape de a câștiga împotriva vecinilor, dar nu a reușit să-și transforme șansele și se va alătura României, Cehiei și Germaniei în meciurile din clasament după înfrângeri în ziua de deschidere a acestui an de campionat U18.
Aflați cum a decurs fiecare joc și cine s-a remarcat.

STATISTICĂ MAI BUNĂ

• 36 de încercări au fost marcate în primul tur, Spania totalizând 15, ceea ce reprezintă un nou record de puncte pentru echipa spaniolă.
  • Javier López este cel mai bun marcator de încercări, cu 27 (2 încercări, 7 conversii și 1 penalty), în timp ce Tariel Burtikashvili se află în fruntea topurilor de marcatori de încercări, datorită primului său hat-trick internațional.

HAITA DE LUPI PORTUGEZĂ

În primul meci al zilei, Portugalia și-a început bine campania pentru a ajunge în finala campionatului, învingând Germania cu 52-03. Echipa portugheză a început bine și a marcat două încercări în primele 15 minute, obținând un scor confortabil la pauză, datorită unei prezentări bine echilibrate din grupul lor de atac.

Fundașul lateral al Portugaliei Diogo Raposo, Andre Cunha și Mateus Ferreira au făcut un spectacol care a rupt o mare parte din combinația de atac a lui Deutschland, trio-ul fiind amenințări în defalcare, reușind patru refaceri.

Germania a încercat să intre în joc, dar portughezii și-au arătat viteza, agilitatea și controlul impresionant al mingii, iar până la urmă, aceasta a fost una dintre principalele diferențe dintre cele două echipe.

READ  Analiza statistică ajută la estimarea timpului de călătorie cu bicicleta

Steaua meciului: Pedro Correia (Portugalia) – primii cinci-opt au aterizat o mână plină de lovituri, asistând trei încercări portugheze, creând o problemă continuă pentru opoziție. A realizat șase din opt conversii.

LOS LEONCITOS PLEAGĂ RECORDUL

Un punct record pentru U18 din Spania, care au avut una dintre cele mai bune performanțe din toate timpurile în Campionatul U18, își vor înfrunta omologii portughezi într-o interpretare a semifinalei din 2021.
102 puncte, 15 încercări și dorință de a continua, echipa spaniolă a impresionat prin modul în care a mutat mingea, tăind apărarea românească, grație eforturilor perechii centrale Yago Fernandez, Hugo Pichardie și Manex Ariceta, numărul opt, producând descărcări atrăgătoare.

Căpitanul și extremul Beltran Ortega au marcat două încercări, trecând linia de șase ori, aplicând viteză și putere de accelerație excelente.

Eforturile României de a schimba curentul au fost rapid oprite, deoarece tinerii leoni nu s-au mai liniștit. Dar trupa iberică nu a fost impresionantă doar după lovitura de pornire, ci și propriul contraatac a fost la fel de impresionant.

Steaua meciului: Manex Ariceta (Spania) – da, nu a marcat nicio încercare, dar prezența și impactul lui au ajutat cu adevărat Spania, întrucât spatele este o unitate aprigă care poate face „lucruri complexe” cu ușurință.

UN DERBY DE TERITORIUL JOS DISTRUS

Pentru cel de-al treilea meci al Campionatului U18, am fost tratați cu un „Derby Lowlands”, în timp ce Belgia și Olanda s-au confruntat. După 70 de minute de duel foarte strâns, belgienii au trecut înaintea rivalilor.

Olandezii vor putea obține multe din acest joc și se vor bucura de o mulțime de posesie și de ocazii, dar belgienii nu au scăpat, aplicând un efort defensiv inteligent și agil, care a împiedicat cele mai bune șanse ale adversarilor.

Lucas Michiels, Quentin Lefebvre și Ilian Naimi au fost necruțători în tackle, ajutând Belgia să reducă decalajele sau să blocheze orice tip de spargere de linie periculoasă din partea adversarilor, asigurându-se că nu există nicio ieșire pentru o revenire olandeză în a doua repriză.

Steaua meciului: Ilian Naimi (Belgia) A fost o după-amiază în care părea imposibil să treacă peste tackle belgian, care a dominat și în jurul mêmei, făcând dificilă găsirea golurilor opoziției.

CAMPIONII Își CONTINUĂ CĂLĂTORIA NEȘTEPTĂ

Gazdele au fost ultimii dintre concurenții la campionat care au urcat pe teren, înfruntând un efort foarte curajos din partea Cehiei, înainte ca Los Lelos U18 să înceapă să creeze presiune și să accelereze ritmul de joc, ceea ce ar duce la un scor de la 76- 0 până la plin. -timp.

Cehii au dat dovadă de un calm bun, nu s-au dat niciodată înapoi, luptă dincolo de limitele lor, forțând Georgia să facă un pas și să demonstreze de ce sunt campioni neînvinși din 2018.
Centrul georgian Luka Keshelava a fost una dintre unitățile care au accelerat cu adevărat jocul, alături de fundașul lateral Luka Khorbaladze, care a marcat o încercare de la coastă la coastă alături de eroul hat-trick Tariel Burtikashvili.

O superbă linie de fundal georgiană s-a conectat bine cu un grup furibund de atacanți, iar scorul a crescut în repriza a doua.

Steaua meciului: Luka Keshelava (Georgia) – absolut uluitor cum centrul și-a spart drum prin apărarea cehă în numeroase ocazii și poate fi mândru de performanța sa în fața unui suport entuziast pe teren propriu.