Roland-Garros – Serena Williams depășește teama împotriva Mihaelei Buzarnescu pentru a ajunge la runda a treia la Paris

Serena Williams a depășit un al doilea set swing împotriva Mihaelei Buzarnescu pentru a lupta în trei seturi și pentru a ajunge la runda a treia la Paris.

Campioana de 23 de Grand Slam a câștigat cu 6-3 5-7 6-1 în două ore și trei minute după o seară frustrantă și uneori incomodă împotriva românului clasat pe locul 174 pe terenul Philippe-Chatrier.

Când americanul a câștigat primul set cu 6-3, se părea că ar fi controlat, dar Buzarnescu, în vârstă de 33 de ani, a răspuns foarte impresionant pentru a lua al doilea 7-5. Cu toate acestea, al treilea set a fost mult mai confortabil pentru Serena, deoarece a încheiat victoria.

Tenis

Australian Open: vor trebui să fie vaccinați jucătorii? Care sunt regulile de carantină?

10.07.2021 La 13:43

Serverul a fost dominant până la meciul șase din primul set, când Williams a lovit înapoi cu 30-0 pentru a câștiga un prim punct de două pauze. Americanul nu a reușit să convertească și asta va deveni o caracteristică a meciului, deoarece Buzarnescu a încheiat un joc dur, cu un câștigător înfruntat.

Williams a continuat să caute cine era cel mai probabil să găsească descoperirea și a obținut-o în mod corespunzător în Jocul 8, când un jucător arzător a stabilit două puncte de break. Ea a avut nevoie doar de una pentru că românca a scuipat pauza într-un moment crucial cu o nefericită dublă greșeală. De trei ori campion al Roland Garros nu s-a înșelat în a servi un set eficient în doar 31 de minute datorită unei capturi rapide de dragoste.

Buzarnescu părea pregătit să implodeze în deschiderea setului 2, dar s-a adunat pentru a rezista după o pereche de duble greșeli care i-au oferit numărului șapte o mare oportunitate de a menține impulsul.

READ  Prințul Charles explică de ce atacantul Angliei Marcus Rashford este eroul său preferat

A fost deja vu la 2-2, dar încă o dată Williams nu a fost suficient de nemilos și adversarul său a ieșit cu o lovitură magnifică. Rezistența lui Buzarnescu a dat roade când a profitat de o adevărată pauză de la fostul numărul unu mondial pentru a rupe cu doi după ce Williams s-a întors pentru a salva triplul punct de rupere.

Așa cum s-a întâmplat atât de des în cariera ei strălucitoare, adversara ar trebui să se ferească de americanca rănită și ea a tras imediat înapoi, lăsând să scoată un hohot caracteristic înainte de a se consolida pentru a face 4-4.

Cu toate acestea, Williams a continuat să risipească oportunitățile de pauză și Buzarnescu a sărit în jocul 12, când a aruncat un câștigător înapoi pentru a forța un decisiv după ce Williams a scuipat setul cu o eroare cauzată de o lovitură nefericită de plasă.

Românca călărea pe creasta unui val, dar s-a prăbușit cu o lovitură în deschizătorul setului 3 când i-a dat lui Williams o pauză imediată cu o dublă eroare prematură. Numărul șapte a supraviețuit apoi la două apeluri strânse pe propriul serviciu înainte ca forțele sale să plătească dividende reale, în timp ce îl ajuta să facă dubla pauză.

Mișcarea rapidă a lui Buzarnescu și loviturile de fund puternice au continuat să o preocupe până la sfârșit, dar fostul numărul unu mondial nu s-a clătinat și s-a îndrăgostit pentru a obține victoria.

Williams, care își propune un prim titlu la Roland Garros din 2015, se va întâlni acum cu compatriota sa Danielle Collins în turul al treilea.

„Puternic greu de învins!” »- Serena asaltă primul set împotriva lui Buzarnescu

– – –

Urmăriți în direct toată acțiunea de la Roland-Garros 2021 pe Eurosport, eurosport.co.uk și aplicația Eurosport cu Rafael Nadal, de 13 ori campion, care urmărește un remarcabil al 14-lea titlu și senzația lui Roland-Garros 2020 Iga Swiatek care își propune să-și reproducă triumful uluitor.

Tenis

Ieri și Azi: Ce s-a schimbat în cele 932 de zile de la ultimele Indian Wells?

06.06.2021 La 07:49

deschis din Australia

„Ea încă o are” – Care este cel mai mare obstacol al lui Williams în calea câștigării unui alt Slam?

10/05/2021 La 12:54 PM