ROMA 3-3. Tătărușanu, în primul meci ca titular al Serie A.

Echipa lui Ciprian Tătărușanu a reușit doar o remiză în jocul din această seară cu AS Roma, scor 3-3. Milanezii sunt lideri în Serie A, cu patru victorii și un egal în primele cinci etape. Rossonerii au reușit să deschidă scorul în minutul 2, grație succesului său Zlatan Ibrahimovic. Bucuria a durat doar 12 minute, Dzeko egalare în minutul 14, după o greșeală a lui Tătărușanu, care a greșit la o centrare. Rossonerii au marcat imediat după descoperire Saelemaekers, dar românii egalează din nou, după un penalty transformat de Veretout (71).

Chiar dacă Zlatan a transformat un penalty în minutul 79, Capitolins a readus egalul la masă datorită golului său Villar, din minutul 84.

Tătărușanu a avut și câteva parade importante, dar a primit 3 goluri. A făcut o greșeală în prima și a respins lovitura de pedeapsă pentru a doua bază a romanilor. Performanța românului a fost criticată de fani pe Twitter:

„Dacă l-am avea pe Mirante și l-ar avea pe Tătărușanu, i-am învinge cu 7-0”
“Dacă Donnarumma ar juca, nu am înscrie aceste goluri. Tătărușanu nu este într-o poziție bună și are un timp prost”
„Tătărușanu nu poate fi nici măcar al treilea portar din Milano”
„Nu știu cine este mai slab, Tătărușanu sau arbitru”
– Mama, ce dezastru!
„Să sperăm că Tătărușanu a scăpat de furia lui Ibra în vestiar”

„Tătărușanu când vine acasă după greșeala de astăzi”

„Când mingea este în Tătărușanu”

„Tătărușanu în fața lui Zlatan”

Pentru echipa lui Tătărușanu va urma meciul Europa League cu Sparta Praga, programat joi la 19:55.

Milano – Roma 3-3

+42 FOTOGRAFII

Milano – Roma, echipe de start:

MILAN (4-2-3-1): Tătărușanu – Hernandez, Romagnoli, Kjaer, Clabria – Kessie, Bennacer – Leap, Calhanoglu, Saelemaekers – Ibrahimovic
rezervari: A. Donnarumma, Jungdal, Kalulu, Dalot, Conti, Duarte, Diaz, Tonali, Castillejo, Krunic, Maldini, Colombo
Antrenor: Stefano Pioli

ROMA (3-4-2-1): Mirante – Ibanez, Kumbulla, Mancini – Spinazzola, Veretout, Pellegrini, Karsdorp – Mkhitaryan, Pedro – Dzeko
rezervari: Farelli, Lopez, Fazio, Santon, Peres, Jesus, Villar, Crisante, Mayoral, Providence
Antrenor: Paulo fonseca

Clasificarea Serie A:

Aflați mai multe despre fotbalul internațional:

READ  Rafael Nadal îl învinge pe Stefanos Tsisipas în trei seturi pentru a avansa în semifinalele Turneului Campionilor