România îl retrage pe arbitru din meciul Challenge Cup din cauza problemelor de siguranță

Federația Română de Rugby (FRR) îl retrage pe arbitrul Vlad Iordachescu din al patrulea meci oficial din sferturile de finală ale Cupei Challenge dintre cluburile franceze din Pau și titularul Stade Français din 30 martie din motive de securitate.

Performanța lui Iordachescu în urma pierderii de 18-10 a Spaniei în fața Belgiei la Bruxelles, duminică, a dus la ciocniri urâte la fluierul final, în timp ce personalul Spaniei a încercat să-și rețină jucătorii.

„Numirea arbitrului Vlad Iordachescu în sferturile de finală ale Cupei Challenge [between] Pau [and<DD>)] Stade Français a fost anulat din motive de securitate ”, a declarat FRR într-un comunicat.

„Una dintre echipe [Pau] folosește jucători de la echipa națională a Spaniei și există, de asemenea, o apropiere geografică de Spania. „

Iordachescu, în vârstă de 33 de ani, considerat unul dintre cei mai buni arbitri ai României, a fost urmărit de jucători spanioli furioși și de mai mulți suporteri furioși și a trebuit să fie escortat de pe teren de către oficialii competiției.

European Professional Club Rugby (EPCR), care organizează Cupa Campionilor și Cupa Challenge, a declarat că au luat decizia de a numi un nou al patrulea oficial pentru meciul Pau-Stade Français, după consultarea federației române.

„Pentru a clarifica, EPCR nu are jurisdicție asupra jocului Belgia-Spania în weekendul trecut și nici un comentariu cu privire la acel joc și la reacția care a urmat”, a declarat joi Martyn Hindley, șeful meciului, pentru Reuters. Comunicare și relații publice ale EPCR .

„Cu toate acestea … La finalul acestui meci, EPCR consideră că este prudent să se numească un nou al patrulea oficial în locul domnului Iordachescu pentru sferturile de finală ale Cupei europene de rugby Challenge dintre Pau și Stade Français Paris.

READ  Un alt iberic vine la București pentru a juca la „Dinamo de España”. Cine este noul transfer de „câini”

Federația spaniolă a depus o plângere oficială la World Rugby și Rugby Europe, cerând ca meciul să fie reluat.

Președintele FRR, Alin Petrache, a condamnat ca „huliganism” comportamentul jucătorilor spanioli care l-au urmărit pe arbitrul român la finalul meciului din Belgia, adăugând că echipa spaniolă nu era pregătită să concureze la nivelul elitei.

Înfrângerea șocantă a permis României să se califice la Cupa Mondială în detrimentul Spaniei. Victoria asupra Belgiei ar fi asigurat Spaniei locul al doilea în spatele Georgiei deja calificate în clasamentul Campionatului European de Rugby și un bilet la Cupa Mondială din Japonia de anul viitor.

România a participat la fiecare Cupă Mondială de Rugby de la turneul inaugural din 1987.