Rugby Mondial: toți negrii lovesc secolul împotriva Tonga

* All Blacks 102 – 0 Tonga

All Black Will Jordan a trecut pentru cinci încercări împotriva Tonga sâmbătă (3)

All Blacks a dat startul sezonului 2021 cu o victorie masivă de 102-0 asupra Tonga sâmbătă (3). Festivalul cu 16 încercări a inclus cinci încercări de la Will Jordan și trei de la alergătorul Brad Webber. Tonga a câștigat 13 debutanți în joc din cauza blocării jucătorilor naționali din Europa din cauza pandemiei.

* Africa de Sud 40 – 9 Georgia

Africa de Sud și-a luat timp să scape de rugină, în timp ce s-au întors dintr-o pauză de 20 de luni pentru a învinge Georgia 40-9 la Loftus Versfeld vineri (2) în primul lor test de la câștigarea Cupei Mondiale din Cupa 2019. Meciul a fost primul din două meciuri internaționale de încălzire împotriva georgienilor în pregătirea pentru seria de trei teste împotriva leilor britanici și irlandezi la sfârșitul acestei luni. Boks a înscris câte trei încercări în cele două reprize, debutantul Aphelele Fassi, Bongi Mbonambi, Cobus Reinach, Kwagga Smith, Herschel Jantjies și Malcolm Marx găsind albul.

* Maori All Blacks 38 – 21 Manu Samoa

Māori All Blacks a învins Samoaia cu 38-21 în seria Steinlager sâmbătă. Kiwi-urile native au început încet, dar încercările lui Jonah Lowe (2), Sean Wainui și Skipper Ash Dixon, cu două încercări de penalizare pe ambele părți ale pauzei, le-au adus victoria. Samoa a fost întotdeauna în joc, dar cele două încercări de penalizare și nevoia de a juca cu 14 bărbați timp de 20 de minute s-a dovedit a fi căderea lor.

* Irlanda 39 – 31 Japonia

Irlanda a păstrat o victorie restrânsă cu 39-31 asupra Japoniei și în Irlanda sâmbătă. Trei încercări ale lui Chris Farrell, Stuart McCloskey și Finlay Bealham pentru Irlanda împotriva a două încercări ale lui Micheal Leitch și Timothy Lafaele, au dat gazdelor un avans de 19-17 asupra Lemons.

READ  „Nebunie”, „Îngrijorător” - Mulți fani ai lecturii reacționează deoarece tânărul de 25 de ani este legat de lansarea de vară

Siosaia Fifita a atins după pauză în timp ce Japonia a scos toate armele. Josh van der Flier a primit apoi o încercare din Irlanda, urmată de încercarea lui Jacob Stockdale, care a oferit Irlandei un avantaj confortabil. O împingere târzie l-a văzut pe Naoto Saito încercând să mențină Japonia în joc. Cu toate acestea, cu câteva minute înainte de fluierul final, Joey Carbery a executat un penalty pentru a sigila victoria gazdelor.

* Țara Galilor 68 – 12 Canada

Țara Galilor a făcut o plimbare în parc împotriva Canadei, învingându-i cu 68 de puncte la 12 la Stadionul Principatului. Țara Galilor, în primul lor meci de testare din vară, a marcat 10 încercări, Callum Sheedy adăugând 14 puncte de la început. Tomos Williams, Jonah Holmes și debutantul Taine Basham au trecut de două ori prin alb, în ​​timp ce au existat selecții timpurii pentru Tom Rogers, Ben Carter, Gareth Thomas și Ben Thomas. Singurul eșec pentru galezi în joc a fost lovitura devastatoare a lui Leigh Halfpenny, care a fost forțat să se retragă cu o accidentare la doar 30 de secunde în al 100-lea meci de testare cu o presupusă leziune ACL sau o ruptură sau entorse a ligamentului încrucișat anterior.

* Argentina 24 – 17 România

Argentina a păstrat sâmbătă o victorie restrânsă cu 24-17 asupra gazdelor României, la testul de la București. Hookerul Eugen Capatana a marcat singura încercare pentru România după ce Argentina a depășit de trei ori în prima repriză cu Rodrigo Bruni, Santiago Cordero și o încercare de penalizare chiar înainte de pauză. Fundașul lateral al României, Lonel Melinte, a egalat scorul cu patru penalty-uri, înainte ca debutantul Juan Martin Gonzalez să înscrie golul câștigător al jocului după ce a intrat în a doua repriză.

READ  Rangers și Celtic sunt cele mai recente, deoarece Walker vorbește despre viitorul Hearts și despre sporul Balogun Old Firm

Argentina se deplasează acum la Cardiff pentru a înfrunta Țara Galilor în două teste în următoarele cincisprezece săptămâni. România urma să găzduiască Scoția săptămâna viitoare, dar acel meci a fost anulat din cauza unor cazuri pozitive de Covid-19 în Scoția.

* Leii britanici și irlandezi 56 – 14 lei Emirati

Echipa lui Warren Gatland a înscris opt încercări în timp ce se pregătesc să înfrunte campionii mondiali Africa de Sud în câteva săptămâni. Josh Adams, care și-a marcat debutul la Lions cu o încercare împotriva Japoniei sâmbăta trecută, a făcut titluri cu patru încercări, toate în a doua jumătate, în timp ce Louis Rees-Zammit și Hamish Watson au marcat și ele în primele lor apariții pentru turiști.

* Anglia 43 – 29 Statele Unite

Antrenorul șef al Angliei, Eddie Jones, a numit o echipă care a văzut opt ​​debutanți în primii 15, printre care și skipperul Lewis Ludlow, primul om de la Nigel Melville în 1984 care a devenit căpitan al Angliei în debutul său și alți patru jucători necaptați printre supleanți.

Pentru Anglia, aripa Cokanasiga a trecut de două ori, în timp ce Sam Underhill, Ollie Lawrence, Jamie Blamire, Marcus Smith și Harry Randall au marcat câte o încercare. Statele Unite au finalizat, de asemenea, patru încercări cu Jamason Fa’anana-Schultz, Cam Dolan, Hanco Germishuys și Calvin Whiting.

A nota:

Între timp, meciul Australia v Franța va avea loc la Sydney Cricket Grounds mâine miercuri (7) de la 15:30 ora Sri Lanka, transmis în direct pe canalul Rugby Pass.