Rugby World Cup 2023: Programe, program și orele de start pentru Anglia, Țara Galilor, Irlanda, Scoția și multe altele în Franța | Știri Rugby Union

Siya Kolisi din Africa de Sud sărbătorește cu Webb Ellis Cup după finala Cupei Mondiale de Rugby 2019 dintre Anglia și Africa de Sud

Siya Kolisi din Africa de Sud sărbătorește cu Webb Ellis Cup după finala Cupei Mondiale de Rugby 2019 dintre Anglia și Africa de Sud

Franța va găzdui cea de-a 10-a ediție a Cupei Mondiale de rugby masculin, 20 de națiuni concurând pentru Trofeul Webb Ellis între 8 septembrie și 28 octombrie.

După ce a câștigat Șase Națiuni în 2022, gazdele Franța vor căuta să câștige prima Cupă Mondială de rugby pe teren propriu, după ce au pierdut în finală de trei ori.

Ei vor înfrunta Noua Zeelandă într-o deschidere spectaculoasă vineri, 8 septembrie, pe Stade de France din Paris, locul care va găzdui cele două semifinale și finala sâmbătă, 28 octombrie.

Meciurile vor avea loc și în alte opt săli din Marsilia, Lyon, Lille, Bordeaux, Saint-Etienne, Nisa, Nantes și Toulouse.

bazine de înot

Bazinul A: Noua Zeelandă, Franța, Italia, Uruguay, Namibia
Bazinul B: Africa de Sud, Irlanda, Scoția, Tonga, România
Bazinul C: Țara Galilor, Australia, Fiji, Georgia, Portugalia
Bazinul D: Anglia, Japonia, Argentina, Samoa, Chile

Partidele din Marea Britanie și orele de start

Vineri, 8 septembrie 2023

Franța vs Noua Zeelandă (20 p.m., Paris)

Sâmbătă, 9 septembrie 2023

Italia vs Namibia (12h, Saint-Etienne)
Irlanda vs România (14:30, Bordeaux)
Australia vs Georgia (17 p.m., Paris)
Anglia – Argentina (20 p.m., Marsilia)

Duminică, 10 septembrie 2023

Japonia vs Chile (12h, Toulouse)
Africa de Sud vs Scoția (16:45, Marsilia)
Țara Galilor vs Fiji (20 p.m., Bordeaux)

Joi, 14 septembrie 2023

Franța – Uruguay (20 p.m., Lille)

Vineri, 15 septembrie 2023

Noua Zeelandă vs Namibia (20 p.m., Toulouse)

Sâmbătă, 16 septembrie 2023

Samoa vs Chile (14:00, Bordeaux)
Țara Galilor – Portugalia (16.45, Nisa)
Irlanda vs Tonga (20 p.m., Nantes)

READ  NBA va aproba planul de a continua sezonul cu 22 de echipe

Duminică, 17 septembrie 2023

Africa de Sud vs România (14 p.m., Bordeaux)
Australia vs Fiji (16:45, Saint-Etienne)
Anglia vs Japonia (20:00, Nisa)

miercuri, 20 septembrie 2023

Italia – Uruguay (16.45, Nisa)

Joi, 21 septembrie 2023

Franța vs Namibia (20 p.m., Marsilia)

Vineri, 22 septembrie 2023

Argentina – Samoa (16:45, Saint-Etienne)

Sâmbătă, 23 septembrie 2023

Georgia – Portugalia (13:00, Toulouse)
Anglia vs Chile (16.45, Lille)
Africa de Sud vs Irlanda (20 p.m., Paris)

Duminică, 24 septembrie 2023

Scoția – Tonga (16.45, Nisa)
Țara Galilor vs Australia (20 p.m., Lyon)

miercuri, 27 septembrie 2023

Uruguay vs Namibia (16:45, Lyon)

joi, 28 septembrie 2023

Japonia vs Samoa (20 p.m., Toulouse)

Vineri, 19 septembrie 2023

Noua Zeelandă vs Italia (20 p.m., Lyon)

Sâmbătă, 30 septembrie 2023

Argentina vs Chile (14:00, Nantes)
Fiji vs Georgia (16:45, Bordeaux)
Scoția vs România (20 p.m., Lille)

Duminică, 1 octombrie 2023

Australia vs Portugalia (16:45, Saint-Etienne)
Africa de Sud – Tonga (20 p.m., Marsilia)

Joi, 5 octombrie 2023

Noua Zeelandă vs Uruguay (20 p.m., Lyon)

Vineri, 6 octombrie 2023

Franța vs Italia (20 p.m., Lyon)

Sâmbătă, 7 octombrie 2023

Țara Galilor – Georgia (14:00, Nantes)
Anglia vs Samoa (14:45, Lille)
Irlanda vs Scoția (20 p.m., Paris)

Duminică, 8 octombrie 2023

Japonia vs Argentina (12h, Nantes)
Tonga vs România (16:45, Lille)
Fiji vs Portugalia (20 p.m., Toulouse)

Sâmbătă, 14 octombrie 2023

SFERTUL DE FINALĂ – Câștigător grupul C vs al doilea grup D (16 p.m., Marsilia)

SFERTUL DE FINALĂ – Câștigătorul grupului B vs al doilea grup A (20:00, Paris)

Duminică, 15 octombrie 2023

SFERTUL DE FINALĂ – Câștigător grupul D vs al doilea grup C (16 p.m., Marsilia)

READ  Cum a atras atenția o echipă a României în Qatar (fără măcar să se califice la Cupa Mondială)

SFERTUL DE FINALĂ – Câștigător grupul A vs al doilea grup B (20:00, Paris)

Vineri, 20 octombrie 2023

SEMI-FINALA – Câștigătorul sferturile de finală 1 vs câștigătorul sferturile de finală 2 (20 p.m., Paris)

Sâmbătă, 21 octombrie 2023

SEMI-FINALA – Câștigătorul sferturile de finală 3 vs câștigătorul sferturile de finală 4 (20 p.m., Paris)

Vineri, 27 octombrie 2023

Play-off pentru locul 3 – Finalist al semifinalei 1 vs al doilea vicecampionat al semifinalei 2 (20 p.m., Paris)

Sâmbătă, 28 octombrie 2023

FINALĂ – Câștigătorul Semifinala 1 vs Câștigătorul Semifinala 2 (20 p.m., Paris)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *