Sam Kerr, Wataru Endo, Amir Abedzaeh și mulți alții: votați-vă jucătorul internațional al săptămânii AFC! | Fotbal

Kuala Lumpur: A apărut și a dispărut o fereastră internațională extinsă, iar mai multe vedete din Asia nu au pierdut timp să-și arate clasa pentru o serie de cluburi din afara continentului.

Cu un hat-trick australian în Anglia, eroicii portarilor iranieni în Portugalia și un dublu act japonez în Belgia sunt doar o probă a contribuțiilor memorabile, există mai mulți concurenți demni pentru coroana din această săptămână.

Dar cine a fost cel mai bun jucător asiatic al săptămânii în străinătate? Am redus-o la o listă scurtă de 10 jucători, pe baza performanței din 1-7 aprilie.

Aruncați o privire asupra nominalizaților de mai jos și nu uitați să votați.

Yuma Suzuki (Sint-Truiden, Japonia)
90 de minute, 1 gol, 1 asistență (2-1 împotriva Mechelen)
90 de minute, 2 goluri, 87% precizie de trecere (4-2 v Waasland-Beveren)

Trei goluri în patru zile – toate rezultatul poziționării de către experți – au făcut deosebit de fericită revenirea lui Yuma Suzuki în linia de start din Sint-Truiden. Atacantul japonez a fost distrugătorul principal, în timp ce clubul amenințat odată a urcat la șapte puncte de pericol.

Daiki Hashioka (Sint-Truiden, Japonia)
90 de minute, 1 asistare, 8 furturi (2-1 împotriva Mechelen)
90 de minute, 2 pase decisive, 87% precizie de trecere (4-2 v Waasland-Beveren)

La fel de bun pe cât Suzuki a înscris goluri săptămâna trecută, Daiki Hashioka a fost la fel de bun la înființarea lor. Tânărul de 21 de ani și-a făcut debutul în Belgia abia acum puțin peste o lună, dar va fi favoritul fanilor în cel mai scurt timp dacă va continua să joace așa.

Sam Kerr (Chelsea, Australia)
65 de minute, 3 goluri, 5 șuturi, 1 asistență (6-0 v Birmingham City)

Chiar și după standardele incredibil de ridicate ale unuia dintre cei mai buni atacanți din fotbalul mondial, Sam Kerr este într-o formă excepțională. Vedeta Matildas a reușit un hat-trick la pauză pentru a-și aduce totalul la 10 goluri în ultimele sale șase ieșiri înainte de primul joc internațional al Australiei din peste un an.

READ  Aubameyang se dublează ca Arsenal să-l asombeze pe titularul Manchester City în semifinalele Cupei FA

Amir Abedzadeh (Maritimo, IR Iran)
90 de minute, 5 salvări, 4 salvări reflexe, 86% precizie de trecere (0-1 împotriva Benfica)

El nu a fost de partea câștigătoare, dar atacantul iranian Amir Abedzadeh a oferit luni o performanță superbă împotriva gigantului portughez Benfica. El a făcut cinci salvări, inclusiv trei în situații de la unu la unu, și a fost bătut doar din penalty, deoarece Maritimo a căzut la o pierdere restrânsă.

Saleh Chihadeh (FC Thun, Palestina)
62 minute, 1 gol (3-1 împotriva lui FC Wil)

Proaspăt din aproape 90 de minute nerecunoscute, fiind singurul atacant palestinian care a pierdut cu 5-0 în deplasare în fața Arabiei Saudite în calificările din Asia, palestinianul Saleh Chihadeh și-a scuturat dezamăgirea internațională de a-și continua forma excelentă la nivel de club în Elveția, marcând a patra ligă obiectiv în Elveția. puțin peste o lună pentru Thun.

Aias Aosman (FC Hermannstadt, Siria)
81 minute, 1 gol, 15 dueluri câștigate (4-1 împotriva lui Argeș)

S-ar putea să fi fost marcat pe un teren noroios, dar nu veți găsi multe finisaje mai curate decât weekendul trecut al lui Aias Aosman. Jucătorul sirian a sfidat condițiile pentru a câștiga un voleu superb pentru echipa română Hermannstadt, care a obținut doar a cincea victorie a sezonului împotriva lui Argeș.

Hwang Ui-jo (Bordeaux, Republica Coreea)
80 de minute, 1 gol, 82% precizie de trecere, 2 pase decisive (2-3 contra Strasbourg)

A fost departe de o pauză internațională memorabilă pentru Republica Coreea, dar puteți paria că echipa lui Paulo Bento așteaptă cu nerăbdare să-l întâmpine pe Hwang Ui-jo la următoarea lor întâlnire din iunie. Atacantul a ascuns un penalty în Franța în acest weekend pentru a înscrie patru goluri în ultimele sale trei jocuri la Bordeaux.

READ  Drumul scurt al lui Leinster către gloria Cupei Campionilor

Wataru Endo (VfB Stuttgart, Japonia)
90 de minute, 60 de pase finalizate, 95% precizie de trecere, 16 dueluri câștigate (1-0 v Werder Bremen)

Marcator împotriva Republicii Coreea în fereastra internațională, Wataru Endo s-a repezit rapid la viață în Bundesliga, prezentând un afiș remarcabil, deoarece Stuttgart a obținut 10 puncte în ultimele cinci apariții de top.

Harry Souttar (Stoke City, Australia)
90 de minute, 12 interceptări, 90% dueluri aeriene câștigate (2-0 împotriva Bristol City)
90 de minute, 67 de pase finalizate, 21 de dueluri câștigate, 22 recuperări (1-2 împotriva lui Millwall)

Impozantul fundaș central australian și-a continuat puternicul sezon individual, jucător câștigător al meciului onorând împotriva Bristol City, înainte de a aduna numere masive în mai mulți indicatori statistici, într-o pierdere în fața lui Millwall. Încă de doar 22 de ani, Souttar a început de 39 de ori pentru Stoke în acest sezon.

Karim Ansarifard (AEK Atena, IR Iran)
51 minute, 1 gol, 100% precizie de trecere (1-5 v Olympiacos)

A fost departe de o zi de amintit pentru AEK Atena, care a suferit o pierdere grea în fața rivalului Olympiacos, dar Karim Ansarifard ar putea fi mândru de eforturile sale după ce a marcat al patrulea gol în ultimele sale cinci meciuri pentru club și țară. De asemenea, a marcat împotriva Siriei în timpul pauzei internaționale.

Sondajul se încheie la ora 14 aprilie la ora 14:00 (UTC + 8).