Sferturile de finală ale Cupei Mondiale FIFA Qatar 2022: cele mai interesante cinci confruntări QF de-a lungul anilor

Sferturile de finală ale Cupei Mondiale FIFA Qatar 2022 sunt programate să înceapă pe 9 decembrie 2022.

Grupul de 32 de echipe care și-a început căutarea pentru a deveni campioni mondiale a fost acum redus la doar opt, Brazilia și Croația jucând primul dintre cele patru meciuri.

Înainte de sferturile de finală, iată o privire asupra celor mai interesante cinci sferturi de finală ale Cupei Mondiale FIFA de-a lungul anilor:

Olanda vs Costa Rica – 2014, Brazilia

Meciul din sferturile de finală dintre Olanda și Costa Rica s-a dovedit a fi coliseumul gloriei pentru Tim Krul ca portar, care a devenit eroul jocului de pe Arena Fonte Nova din Salvador.

După ce meciul a fost egal la 0-0 după 120 de minute, Louis Van Gaal l-a înlocuit pe Jasper Cillessen cu Krul în ultima secundă a prelungirilor.

„Căpitanul Țărilor de Jos”: Tim Krul salvează un penalty de la Michael Umana din Costa Rica (nu în imagine) pentru a câștiga într-un schimb de focuri în meciul din sferturile de finală de la Cupa Mondială FIFA 2014, Brazilia. | Credit foto: Getty Images

Olanda a pierdut fiecare dintre ultimele patru meciuri ale Cupei Mondiale în prelungiri. Dar de data aceasta, povestea s-a terminat altfel.

Două salvari cheie – asupra lui Bryan Ruiz și Michael Umana – de la Krul i-au ajutat pe olandezi să intre în semifinale cu o victorie cu 4-3 la penalty-uri.

Uruguay vs Ghana – 2010, Africa de Sud

Deși competiția din Uruguay și Ghana a văzut ambele echipe eliminate de la Cupa Mondială FIFA Qatar 2022, confruntarea anterioară dintre ele rămâne una dintre cele mai volatile confruntări din istoria turneului.

READ  Hutton îl sfătuiește pe Gerrard să vorbească cu Hagi pentru viitor

O uimire de la 40 de metri de la ghanezul Sulley Muntari, urmată de o egalare a uruguayanului Diego Forlan a forțat jocul în prelungiri.

În ultimele momente ale prelungirilor din repriza secundă, Luiz Suarez a oprit cu mâinile șutul lui Ghan pe poartă, câștigându-i imediat un cartonaș roșu și o lovitură pentru Black Stars.

Asamoah Gyan a luat-o și a tras la kilometri de la țintă, transformând jocul într-o lovitură de penalty – un joc câștigat de Uruguay cu 4-2.

Doisprezece ani mai târziu, Ghana și-a găsit o liniște în căutarea răzbunării, împiedicând Uruguay să marcheze al treilea gol, când La Celeste a fost eliminată din Qatar 2022.

Anglia v Portugalia – 2006

Îți amintești că Cristiano Ronaldo făcea cu ochiul după ce Wayner Rooney a fost exclus la Cupa Mondială? Da, asta a fost jocul.

Un meci în care căpitanul David Beckham a părăsit terenul la pauză din cauza unei accidentări și a ieșirii neceremonioase a lui Rooney după un tampon asupra lui Ricardo Carvalho, a fost forțat la lovituri de departajare după un scor 0 -0 după 120 de minute de fotbal.

„Și apoi au fost zece”: Wayne Rooney din Anglia este exclus de arbitrul Horacio Elizondo din Argentina în timpul meciului din sferturile de finală ale Cupei Mondiale FIFA din Germania din 2006 dintre Anglia și Portugalia, disputat pe Stadionul Gelsenkirchen pe 1 iulie 2006 în Gelsenkirchen, Germania.

„Și apoi au fost zece”: Wayne Rooney din Anglia este exclus de arbitrul Horacio Elizondo din Argentina în timpul meciului din sferturile de finală ale Cupei Mondiale FIFA Germania 2006 dintre Anglia și Portugalia disputat pe Stadionul Gelsenkirchen pe 1 iulie 2006 în Gelsenkirchen, Germania. | Credit foto: Getty Images

Ziua, care fusese deja o zi de uitat pentru cei trei lei, a văzut trei dintre cei mai buni jucători ai lor din Premier League – Frank Lampard, Jamie Carragher și Steven Gerrard – și-au salvat loviturile.

READ  Bomba momentului: Florinel Coman și-a reziliat contractul cu Giovani Becali! ProSport, CONFIRMAT! "Am mers cu încredere!"

Simao, Helder Postiga și Cristiano Ronaldo au marcat în timp ce Portugalia trecea în semifinale, unde Franța îi va elimina ulterior.

Senegal vs Turcia – 2002

Conceptul de gol de aur poate fi străin de ultima generație de fani ai fotbalului, dar ultimul dintr-o Cupă Mondială FIFA masculină a venit în sferturile de finală în urmă cu 20 de ani, pe stadionul Nagai din Japonia.

Aliou Cissé – antrenorul principal al Senegalului la Cupa Mondială FIFA Qatar 2022 – a început pentru echipa, care i-a ținut pe turcii blocați într-un joc fără scoruri până la timpul regulamentar.

Gravat în aur: atacantul turc Ilhan Mansiz (dreapta) înscrie golul de aur în fața fundașului senegalez Lamine Diatta în timpul meciului din sferturile de finală de la Osaka.

Gravat în aur: Atacantul turc Ilhan Mansiz (dreapta) a marcat golul de aur în fața fundașului Senegal Lamine Diatta în meciul din sferturile de finală de la Osaka. | Credit foto: AP

Dar toate aceste eforturi au rămas în zadar după un gol decisiv în minutul 94 al prelungirilor.

Mohicanul Umit Davala a făcut o cursă fulgerătoare pe dreapta, peste centru pentru Ilhan Mansiz, care a introdus-o, ducând Turcia la prima semifinală a Cupei Mondiale FIFA.

Suedia vs România – 1994

Suedia a jucat într-un sfert de finală al Cupei Mondiale FIFA pentru prima dată din 1958 și a fost primul sfert de finală pentru România.

Suedezul Tomas Brolin a deschis jocul cu o pasă a lui Hakan Mild, în urma unei lovituri libere în minutul 78. Dar România a rezolvat totul 10 minute mai târziu, Florin Raducioiu găsind plasa.

Pe măsură ce jocul pătrundea în prelungiri, Răducioiu a dublat avantajul, punând România la conducere.

READ  Următoarea mișcare a jucătorului Hearts este cea mai recentă, deoarece trei cluburi se alătură cursei pentru o stea în afara contractului

Meciul, însă, nu se terminase încă.

Kennet Andersson – cu un cadru de 6ft 4in – a trecut pe lângă portarul român pentru a marca egalarea cu cinci minute înainte de finalul prelungirilor, forțând jocul la lovituri de departajare.

Suedia a continuat să câștige schimburile de focuri cu moartea subită cu 5-4 – completând o victorie uimitoare de revenire în sferturile de finală ale Cupei Mondiale.