Simone Biles câștigă bronzul pe bârnă, în timp ce chinezul Guan Chenchen ia aurul la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Lisi Niesner / Reuters

Tang Xijing, Guan Chenchen și Simone Biles pozează cu medaliile lor după finala feminină.

Centrul de gimnastică Ariake, Tokyo
CNN

din China Guan Chenchen a câștigat aurul în finala de bară feminină de la Jocurile Olimpice de la Tokyo în timp ce vedeta americană de gimnastică Simone Biles a depășit problemele de sănătate mintală pentru a câștiga o medalie de bronz.

Bunăstarea psihologică a lui Biles a fost centrul atenției de la ea luat de a finalei echipei feminine săptămâna trecută.

Tânăra de 24 de ani a ratat apoi patru finale individuale la Jocurile Olimpice de la Tokyo – turnul, boltă, bare inegale și podea – dar s-a întors în aplauzele colegilor ei americani care stăteau într-un colț al Centrului de gimnastică Ariake.

„Pentru a aborda subiectul sănătății mintale, cred că ar trebui să se vorbească mult mai mult despre asta, mai ales cu sportivii, pentru că știu că unii dintre noi trecem prin aceleași lucruri și ni se spune întotdeauna să trecem prin el.” le-a spus reporterilor. după locul trei.

„Suntem cu toții puțin mai în vârstă acum și putem vorbi de la noi. Dar la sfârșitul zilei, nu suntem doar divertisment. Suntem oameni și în spatele scenei se întâmplă lucruri cu care încercăm să ne ocupăm, în plus față de sport. ”

Finala de marți a fost ultima șansă a lui Biles de a câștiga o medalie la Tokyo 2020 și a marcat 14.000 pentru o rutină curată și sigură.

Acest scor a plasat-o inițial pe locul al doilea în spatele chinezei Tang Xijing la 14.233, dar Guan, de 16 ani, calificatorul de vârf al evenimentului și ultimul care și-a îndeplinit rutina, a avansat la aur cu un scor de 14.633.

READ  Morminte din Canada: 182 rămășițe umane în morminte anonime găsite la locul unei foste școli rezidențiale din Columbia Britanică

01:28 – Sursa: CNN

Simone Biles câștigă bronzul pe bârnă

Bronzul pe bârnă este cea de-a șaptea medalie olimpică a lui Biles și se adaugă finalei de argint pe echipe pe care a câștigat-o săptămâna trecută. De asemenea, ea a câștigat bronz pe bârnă la Jocurile Olimpice de la Rio 2016.

Pentru Guan – care îl citează pe Biles drept idolul său sportiv – și Tang, medaliile de aur și argint au fost primele lor la olimpiadă.

„Nu mă așteptam să obțin o medalie”, a spus Guan. „Antrenorul meu a spus:„ Este prima dată la Jocurile Olimpice și nimeni nu te cunoaște, așa că mergi mai departe și fă tot ce poți. ”

„De fapt, am început gimnastica mult mai târziu decât celelalte, așa că cred că este un rezultat bun pentru mine. Chiar dacă această competiție este foarte obositoare, sunt foarte mulțumit de acest rezultat.

Biles și Guan se sărută în finală pe bârnă.

Mike Blake / Reuters

De când s-a retras din finala echipei săptămâna trecută, Biles a vorbit despre experiență „răsucirile” – un fenomen suferit de gimnaste care îi împiedică brusc să efectueze anumite răsuciri deoarece își pierd rulmentul în aer.

Dar ea a fost cu toate zâmbetele după ce și-a finalizat rutina pe bârnă în finală și a făcut semn cu entuziasm mulțimii, dintre care unii au răspuns cu o ovulație.

După retragerea din evenimentul de echipă, Biles a spus că a fost evaluată medical în fiecare zi și a avut două sesiuni cu un psiholog din echipa SUA. Ieșirea din rutina ei pe fascicul a fost, de asemenea, schimbată în ultimul moment, astfel încât nu a trebuit să facă o rotire.

READ  Proteste în Rusia: Yulia Navalnaya, soția lui Alexey Navalny, reținută la Moscova

“În viitor, a fost suficient să luăm o zi la rând și să vedem unde a mers”, a spus Biles despre zilele de la retragerea sa din finala echipei.

„Pentru celelalte evenimente, din punct de vedere fizic și psihic, nu era sigur pentru mine să o fac, deoarece nu puteam face abilitățile fără a-mi pune sănătatea și siguranța în pericol”.

Canadianul Ellie Black a fost al patrulea cu un scor de 13.866, în timp ce coechipierul lui Biles, Sunisa Lee, care a câștigat aurul și bronzul la toate barurile pe bare neregulate săptămâna trecută, a fost al cincilea.

Fasciculul a fost ultimul eveniment din programul de gimnastică artistică feminină din Tokyo.