Spania face un pas mare spre calificarea la Cupa Mondială de Rugby

Speranțele Spaniei de a se califica la Cupa Mondială de Rugby din 2023 au primit un impuls uriaș, după ce a câștigat cu 38-21 în fața României.

În prezent, Spania se va califica la Cupa Mondială pentru prima dată din 1999, deoarece a urcat pe locul doi în tabelul european de calificare pentru turneul de anul viitor din Franța.

Calificările europene pentru Cupa Mondială de anul viitor sunt decise pe baza tabelului combinat al Campionatului European de Rugby 2021 și 2022, primele două echipe calificându-se automat, în timp ce locul al treilea intră într-un turneu de calificare finală.

România riscă să rateze.

Spania s-a clasat pe locul al treilea în clasament înaintea rundei de rugby din acest weekend, dar a trecut în fața României după ce a obținut o victorie de 17 puncte în fața rivalilor lor din calificarea la Cupa Mondială de la Madrid.

Spaniolii și-au consolidat poziția în fruntea clasamentului Campionatului European de Rugby din acest an, cu cinci puncte despărțindu-i de România, pe locul doi.

Georgia se află pe locul trei, cu șapte puncte, dar mai are un meci, deoarece meciul lor împotriva Rusiei din acest weekend a fost amânat din cauza invaziei Ucrainei de către Rusia.

Meciuri grele împotriva Portugaliei și Georgiei așteaptă Spania.

Spania s-ar putea califica la Cupa Mondială de Rugby 2023 după următoarea rundă a Campionatului European de Rugby, deși cu siguranță nu va fi ușor.

READ  Miliardarul român spune că l-ar lovi în cap pe premierul Orbán - VIDEO

Următorul pentru spanioli este un alt meci pe teren propriu împotriva Portugaliei, care a câștigat recent o remiză impresionantă împotriva Georgiei, deși a suferit o înfrângere de 10 puncte în fața României săptămâna următoare.

România va juca în continuare împotriva Georgiei, iar dacă nu îi va învinge pe georgieni în timp ce Spania va câștiga împotriva Portugaliei, ei nu se vor califica automat la Cupa Mondială de anul viitor.

Portugalia se află la doar un punct în spatele României și ar putea chiar să treacă pe locul doi în fața Spaniei dacă câștigă un punct bonus la Madrid, în timp ce Georgia pare aproape sigură că va juca în Franța sezonul viitor, după ce a câștigat șapte și a remizat una dintre calificările lor. .

Aflați mai multe despre: cupa mondială de rugby, rugby în spania