Spania s-a calificat la Cupa Mondială din 2023

Spania a învins Portugalia în Campionatul European de Rugby duminică pentru a se asigura că va fi în Franța anul viitor

Spania a făcut istorie duminică, calificându-se la prima lor Cupă Mondială de rugby masculin din 1999 – și doar a doua din istorie – în fața unei mulțimi numerose și zbuciumate de la Estadio Central UCM din Madrid.

Oamenii lui Santiago Santos știau că o victorie asupra foștilor rivali Portugalia îi va duce în Franța în 2023 și după 80 de minute s-au impus cu 33-28.

Aceasta înseamnă că au 29 de puncte în tabelul de calificare la Cupa Mondială – care include jocurile din Campionatul European de Rugby din 2021 și 2022 – și vor călători la evenimentul principal alături de Georgia deja calificată.

Spania va fi în Grupa B în septembrie și octombrie viitoare împotriva Africii de Sud, Irlanda, Scoția și Asia/Pacific Qualifier 1 TBD.

Santos a spus: „Înseamnă totul pentru noi să ajungem la Cupa Mondială. Anul trecut am pierdut primele trei jocuri în acest proces de calificare, dar de atunci am câștigat șase meciuri la rând. A fost o călătorie lungă și sunt atât de mult mândru de jucătorii mei.”

Portugalia, după ce a câștigat un punct bonus pierdut duminică, este încă al treilea în clasamentul de calificare la Cupa Mondială, cu 26 de puncte, dar nu mai are de jucat.

Dacă România (23), pe locul patru, ar învinge Olanda pe 19 martie la Amsterdam, oamenii lui Andy Robinson ar fi cei care ar merge la repechaj.

Ar fi greu pentru oamenii lui Patrice Lagisquet care au făcut o treabă bună în ultimii doi ani, dar sportul de elită este la margine.

READ  Drumul scurt al lui Leinster către gloria Cupei Campionilor

Lagisquet a spus după meciul împotriva Spaniei: „Am jucat un rugby bun uneori, dar Spania a fost mai puternică și mai inteligentă în general și am făcut greșeli în momente cheie”.

În ceea ce privește rezultatul Campionatului 2022, victoria Spaniei înseamnă că acum are 17 puncte și eliberează calea Georgiei (15) înainte ca cele două echipe să se întâlnească într-un meci decisiv pe stadion.Tbilisi Dynamo pe 20 martie.

Portugalia a luat conducerea devreme printr-un penalty de Samuel Marques, înainte ca Spania să înscrie prima încercare a jocului după opt minute.

Tighthead prop Jon Zabala a spart spațiu deschis pentru a alerga 20 de metri, apoi se întinde peste linie și înscrie.

Nu a fost transformat și doar două minute mai târziu Portugalia a marcat propria încercare.

O mișcare bună de echipă l-a văzut pe fundașul lateral Simao Bento să pătrundă în colțul din stânga și Marques a arătat cât de bun a fost reușind conversia dificilă.

Chiar înainte de sfârșitul primului sfert, fundașul Fred Quercy a venit de la distanță scurtă pentru Spania și imediat după jumătatea de oră și-a extins avantajul la 19-10, când hookerul Marco Pinto a marcat .

Portugalia a fost următoarea pe tabela de marcaj, iar centrul Pedro Bettencourt a profitat de o apărare întinsă pentru a arunca un efort transformat.

Esențial pentru Spania, Pinto a primit a doua încercare chiar înainte de pauză și a fost 24-17 la pauză.

La începutul reprizei secunde, Spania l-a înfruntat pe Manuel Ordas – care a lovit bine în prima repriză – iar Marques a schimbat penalty-uri înainte ca Spania să treacă peste linia de încercare.

Câteva minute mai târziu, în 51Sf minut, Ordas a mai tras un penalty și a fost 30-20 pentru gazde cu 29 de minute de la final.

READ  Ciclele efemere ale Berlinului sunt aici pentru a rămâne

Trei minute mai târziu, Marques a lovit un penalty pentru a reduce deficitul la șapte puncte, iar oaspeții nu aveau de gând să cedeze ușor.

Disciplina Portugaliei s-a dovedit a fi căderea lor, iar un alt penalty de la Ordas a făcut ca Spania să conducă cu 33-23 în ultimul sfert, cu publicul din ce în ce mai puternic.

În ultimele 10 minute, Portugalia a aruncat chiuveta din bucătărie în Spania, dar apărarea gazdelor a reușit să-i țină departe până în 77.e minut, apoi Portugalia a lovit doar cinci metri de linia de încercare.

Totuși, drama nu s-a terminat și Portugalia a câștigat mingea și a crezut că Tomas Munilla, repriza înlocuitoare, a marcat. Nu a făcut-o, dar fundașul spaniol Charlie Malie a primit un cartonaș galben.

Portugalia a marcat apoi o încercare în al doilea rând, Jose Madeira, cu secunde rămase, pe care au optat să nu le transforme în încercarea de a-și asigura un câștigător al încercării, dar nu au putut și fluierul final a sunat. a declanșat scene incredibile.

Între timp, sâmbătă, Georgia a învins România cu 26-23 pe stadionul Arc de Triumf din București, punctul bonus pierdut adunat de gazde părând acum crucial în marea schemă a lucrurilor.

Georgia a pierdut un jucător din cauza lui sin bin devreme, dar a valorificat o eroare a României pentru a marca primul jos prin repriza de scrum Vasil Lobzhanidze. El a fost transformat înainte ca un penalty românesc să reducă restanța la 7-3.

Un al doilea penalty pe teren propriu a venit înainte ca o încercare a lui Merab Sharikadze, skipperul georgian, să le extindă avantajul.

La pauză, Georgia conducea cu 21-13, dar cu atât de multe în joc și cu un public pasionat de gazdă, România avea încă mult mai mult în rezervor, așa cum a arătat cu o încercare puternică de atacanți chiar înainte de pauză.

READ  Cercetările aruncă lumină asupra infecției cu vierme ocular la caii europeni

Un penalti al fundașului Ionel Melinte a făcut 21-16 în 43rd minut și a fost într-adevăr „joc pe”.

Echipele au schimbat apoi încercări – convertite ale României – pentru a lăsa la 26-23 oaspeții care au rezistat după un joc strălucit.