The Fiji Times » Halep îl învinge pe Cirstea într-o confruntare între români la Indian Wells

15 martie (Reuters) – Simona Halep a trimis-o pe românca Sorana Cîrstea cu 6-1 6-4, iar Iga Swiatek a obținut a treia victorie consecutivă, ambele jucătoare ajungând marți în sferturile de finală de la Indian Wells.

Fostul număr unu mondial Halep, care a câștigat evenimentul WTA 1000 în deșertul California de Sud în urmă cu șapte ani, a traversat primul set cu ajutorul adversarului ei predispus la erori.

Cîrstea a luat avans cu 2-0 pentru a începe al doilea, dar de două ori campioană majoră a ripostat, pecetluind victoria când numărul 27 mondial a trimis un revers la punctul de meci.

O Halep radiantă a sărutat camerele TV, a ridicat pumnul și a făcut semn cu entuziasm mulțimii de pe Stadionul Unu după ce a câștigat derby-ul României. Halep are acum 19-0 în meciurile împotriva compatrioților săi.

„E greu să joci împotriva unui jucător român, este puțin stresant”, a spus Halep într-un interviu pentru Tennis Channel.

„Dar merg pe teren și mă gândesc la mine, nu sunt atent la cine trebuie să joc. Am un plan pe care trebuie să-l fac, iar astăzi a fost o victorie destul de solidă. M-am simțit foarte bine pe teren. tribunal.

Halep va avea mâinile pline în sferturi când o va înfrunta pe Petra Martic după ce cehia a învins-o pe Ludmilla Samsonova cu 7-6(6) 6-4.

Numărul 79 mondial Martic a fost fierbinte în deșert, a eliminat-o pe cea de-a 19-a cap de serie, Tamara Zidansek, în turul doi, înainte de a o învinge duminică pe campioana US Open, Emma Răducanu.

Martic a spus că memoria scurtă a fost cheia succesului său recent.

„Sunt un pic perfecționist, așa că asta nu ajută întotdeauna”, a spus ea reporterilor.

Poloneza Swiatek a câștigat a treia victorie consecutivă pentru a o învinge pe fostul număr unu mondial Angelique Kerber cu 4-6 6-2 6-3 și ajunge în optimi.

Kerber a spart la începutul celui de-al treilea pentru un avans de 3-1, dar a treia cap de serie Swiatek a ajuns la egalitate la 3-3 și a continuat de acolo.

Tânărul în vârstă de 20 de ani se va confrunta miercuri cu Madison Keys, după ce americanca de calificare britanică Harriet Dart a trimis-o cu o victorie cu 6-1 6-4.