Turcia de calificări la Euro 2024: Spania depășește Norvegia în timp ce Turcia, Elveția și România câștigă toate | Știri despre fotbal

Turcia de calificări la Euro 2024: Spania depășește Norvegia în timp ce Turcia, Elveția și România câștigă toate |  Știri despre fotbal

Spania a învins Norvegia cu 3-0 în prima lor calificare în Grupa A la Euro 2024; Turcia a venit din spate pentru a câștiga cu 2-1 în Armenia; Elveția a învins Belarus cu 5-0; România câștigă cu 2-0 împotriva Andorrei; Israelul a remizat 1-1 acasă cu Kosovo

23:03, Marea Britanie, sâmbătă, 25 martie 2023

Un gol devreme al lui Dani Olmo și o dotă de la întârziere de la Joselu au oferit Spaniei o victorie cu 3-0 în fața Norvegiei, în prima lor calificare în Grupa A la Euro 2024, când au intrat într-o nouă eră sub conducerea lui Luis de la Fuente.

Spania a luat conducerea în minutul 13 prin lateralul Olmo, care a trimis mingea în colțul de jos cu exteriorul cizmei după ce a fost prins de fundașul Alejandro Balde.

Gazdele și-au dublat avantajul în minutul 84, când atacantul înlocuitor Joselu a dat din cap într-o centrare strălucitoare a mijlocașului Fabian Ruiz, la trei minute după intrare, jucătorul de 32 de ani și-a găsit drumul înapoi în plasă un minut mai târziu pentru a marca 3-0 debutul său la revenire.

Spania se confruntă marți cu Scoția la Glasgow, când Norvegia va călători în Georgia.

Scoția și-a deschis campania cu o victorie cu 3-0 în fața Ciprului la Hampden Park.

Mijlocașul John McGinn a marcat cel de-al 16-lea gol internațional după 21 de minute, înlocuitorul din repriza secundă Scott McTominay a remediat în cele din urmă lucrurile când a marcat o întârziere.

Kris Boyd crede că învingerea Ciprului în calificările la Campionatul European a fost cea mai importantă sarcină a întregii sale campanii.

Cipru a încheiat jocul cu 10 oameni după ce Nicholas Ioannou a fost eliminat pentru că a lovit cu piciorul în minge din frustrare și a primit al doilea cartonaș galben.

READ  Ciclism prin sălbăticia României

În grupa D, Țara Galilor a înscris un egal spectaculos în timpul opririi pentru a smulge un egal 1-1 cu semifinalistea Cupei Mondiale, Croația, la Split. Turcia, tot în Grupa D, a venit din spate pentru a câștiga cu 2-1 în Armenia, după ce fundașul Hoffenheim Ozan Kabak a marcat un autogol la începutul jocului.

Robert Earnshaw a descris egalul 1-1 al Țării Galilor drept o adevărată lovitură împotriva Croației în calificarea la Euro 2024.

În Grupa I, Elveția a pus mingea în joc cu o victorie de 5-0 în deplasare împotriva Belarusului, Renato Steffen marcând un hat-trick în primele 29 de minute.

Mijlocașii de la Arsenal Granit Xhaka și Mohamed Zeki Amdouni au marcat și ei în repriza secundă, jocul fiind disputat în Serbia.

România a câștigat cu 2-0 în Andorra, cu goluri de la Dennis Man și Denis Alibec de ambele părți la pauză, înainte ca gazdele să-l vadă pe mijlocașul Marc Rebes eliminat cu un al doilea cartonaș, în timp ce Israelul a fost ținut la egalitate de Kosovo la Tel Aviv, 1-1. . .