Turnee olimpice de fotbal 2020 – Masculin – Știri – Golden Germany se pregătește pentru Tokyo 2020

© Getty Images

• Germania a fost încoronată câștigătoare a Campionatului UEFA Under 21
  • Încălzire perfectă pentru turneul olimpic de fotbal masculin Tokyo 2020
  • Spania iese în semifinale, Franța dezamăgește și România impresionează

Campionatul UEFA Under 21 din 2021 s-a încheiat duminică, Germania învingând Portugalia cu 1-0 în finală. Turneul a oferit o perspectivă amplă asupra formei celor patru națiuni europene care vor reprezenta continentul la turneul olimpic de fotbal masculin Tokyo 2020.

FIFA.com trece în revistă cursa Germaniei pentru titlu și campaniile colegilor spanioli olimpici Spania, Franța și România.

Germania în frunte

Jucat în capitala slovenă Ljubljana, meciul emblematic de duminică a fost o premieră, întrucât Germania și Portugalia nu s-au confruntat niciodată în finala competiției. Finalista Spaniei în 2019 – un turneu în care s-au decis toate cele patru calificări pentru Tokyo 2020 – Germania a adăugat un al treilea titlu la coroanele din 2009 și 2017. Medaliații olimpici de argint la Rio 2016, unde au pierdut împotriva Braziliei în finală, germanii vor conduce în Japonia plin de încredere. Meciul lor de deschidere la Tokyo 2020 se va confrunta Selectia 22 iulie.

Oamenii lui Stefan Kuntz au avut un început destul de lent de competiție, câștigând doar unul din meciurile lor de grup și remizând celelalte două. Danemarca i-a condus în sferturile de finală, germanii câștigând cu 6-5 la penalty-uri după o remiză de 2-2 după prelungiri. Oamenii lui Kuntz au învins apoi Olanda cu 2-1 în semifinale.

În finală, au acordat puține șanse unei echipe portugheze care a marcat 12 goluri în acest moment, mai mult decât orice altă echipă din turneu. Periculos la pauză, Germania a câștigat la începutul reprizei a doua, cu Lukas Nmecha la asistența omului meciului Ridle Baku. Nmecha a terminat competiția ca golgheter cu patru goluri, în timp ce cele trei pase decisive ale lui Baku au fost, de asemenea, un turneu mare.

Spania sub licitație de discuri

Campioana în acțiune, Spania, și-a dominat grupul în fața Italiei și a înfruntat Croația în sferturile de finală. După ce a acordat un penalty la sfârșitul jocului, echipa lui Luis de la Fuente a obținut în cele din urmă o victorie cu 2-1 în prelungiri pentru a avansa în ultimele patru. Vecinii din Portugalia îi așteptau, care i-au împiedicat pe spanioli să ajungă la a treia finală consecutivă UEFA Under 21, grație unui gol împotriva propriei echipe a lui Jorge Cuenca.

Spania rămâne legată de Italia ca fiind cele mai de succes națiuni din istoria competiției, cu cinci victorii fiecare.

Afine la fierbere

Învinsă cu 1-0 de Danemarca în deschiderea grupei C, Franța a revenit cu 2-0 victorii asupra Rusiei și Islandei înainte de a cădea cu 2-1 în fața Olandei în ultimele opt. “Este o dezamăgire uriașă”, a spus Sylvain Ripoll la finalul unui meci în care echipa sa a deschis scorul înainte ca olandezii să-și finalizeze revenirea cu un câștigător la pauză.

“O să ne uităm la lumina rece a zilei”, a adăugat Ripoll. „Sarcina noastră în zilele viitoare va fi să construim cea mai eficientă echipă pentru Jocurile Olimpice. Deocamdată însă, trebuie să învățăm lecțiile. Este greu să pierzi un astfel de joc “.

România ține

Deși România nu a reușit să-și repete cursa 2019 în semifinale, totuși a impresionat rămânând neînvinsă într-o grupă A foarte strânsă, unde a egalat 1-1 și 0-0 cu Olanda și Germania și a învins Ungaria cu 2-1. În ciuda a cinci puncte, au ieșit din competiție la diferența de goluri.

“Sunt mulțumit de atitudinea jucătorilor mei pe teren”, a declarat antrenorul Adrian Mutu după eliminarea echipei sale. „Performanțele noastre de-a lungul turneului au fost excepționale. Au mers dincolo și dincolo și au dat totul, ceea ce este cel mai important pentru mine.

READ  Armenia vs România predicție, previzualizare, știri despre echipă și multe altele