U19 învinși de România în al doilea meci de calificare

Irlanda de Nord a pierdut în fața României în al doilea tur de calificare din runda de elită a Campionatului European UEFA Under-19 din Franța.

Competiție

Runda de calificare elită U19 Euro 2023 – Grupa 1

Scor

Irlanda de Nord U19 1-3 România U19

Marcatori

Irlanda de Nord U19: Callum Marshall (pen 58′)

România U19: Sebastian Borza (43’, 75’), Adrian Mazilu (90’)

Loc

Stadionul Jacques Mazzuca, Saran

Data

Sâmbătă, 25 martie 2023

Noutățile echipei

A fost al doilea meci al echipei U19 în Grupa 1 a turului de calificare de elită pentru Campionatul European UEFA Under-19 din acest an.

Irlanda de Nord a pierdut deschiderea cu un singur gol în fața gazdelor Franței, în timp ce România a pierdut cu 4-0 în fața Norvegiei.

Managerul Gerard Lyttle a făcut o serie de schimbări, aducând pe Josh Roney, Sean Brown, Aaron Prendergast și Dylan Sloan în XI.

Mijlocașul Nottingham Forest, Jamie McDonnell, a fost numit căpitan pentru meci.

Cum s-a întâmplat

România a început puternic, forțându-l pe portarul Josh Clarke să facă o salvare rapidă pentru a face față unui șut al lui Rareș Burnete, în timp ce Rares Pop nu a reușit să lovească ținta la scurt timp după.

La celălalt capăt, Tommy Fogarty a fost refuzat de David Dincă înainte ca un efort al lui Sean Brown să treacă la rând câteva minute mai târziu.

România a forțat o serie de cornere la jumătatea primei reprize, toate nereușite, Răzvan Pașcalău văzând apoi un efort făcut de Clarke, urmat rapid de o încercare a lui David Maftei.

Căpitanul Irlandei de Nord, Jamie McDonnell, a văzut un șut în poartă salvat imediat după jumătate de oră, dar, doar un minut mai târziu, a fost eliminat de arbitrul croat Ante Čulina în urma unei intrări asupra lui Alin Boțogan, pentru care a primit al doilea cartonaș al echipei. joc.

READ  Cercetătorii au descoperit „un nou continent”. Unde este Zealandia?

România a încercat să-și facă jocul de putere să conteze, Denis Bujor tachinand de două ori o salvare a lui Clarke înainte, la două minute de la pauză, ei au trecut în avantaj prin Sebastian Borza după ce acesta a intrat târziu la un corner al lui Alexandru Musi.

Și aproape și-au dublat avantajul în timpul opririi primei reprize, doar pentru ca Bujor să lovească lemnul cu un alt efort.

Repriza: Irlanda de Nord U19 0-1 România U19

Echipa lui Gerard Lyttle a reacționat bine după pauză și a egalat în mod corespunzător chiar înainte de ora, după ce Callum Marshall a transformat de la fața locului în urma unui fault al lui Borza asupra înlocuitorului la pauză Rio Oudnie-Morgan.

Marshall a amenințat din nou la scurt timp, dar l-a găsit pe Dincă în fața provocării, în timp ce portarul român a negat și Oudnie-Morgan minute mai târziu.

A fost un joc distractiv. Adrian Grigore-Huideș a avut un șut salvat la un capăt înainte ca jocul să treacă la Darren Robinson pentru a-l testa din nou pe Dincă.

Românii au recăpătat însă avantajul cu un sfert de oră rămas la secunda lui Borza de joc care, la fel ca deschiderea, a venit în urma unui corner Musi.

În căutarea unui al treilea gol, România s-a apropiat cu trei minute de la sfârșit, când Musi a lovit lemnul înainte ca Maftei să mai sute la poartă.

Dar au luat al treilea rând la sfârșitul timpului regulamentar, când înlocuitorul Atanas Trică l-a împins pe Adrian Mazilu să treacă mingea cu capul pe lângă Clarke.

Full-time: Irlanda de Nord U19 1-3 România U19

READ  Oamenii de știință spun că gaura de ozon din Arctic este cea mai mare înregistrată

Aliniamente

Irlanda de Nord U19: Josh Clarke, Joshua Roney, Tommy Fogarty, Daithi McCallion, Sean Brown (Jamie Doran 46′), Jamie McDonnell, Darren Robinson (Conor Falls 86′), Aaron Wightman, Aaron Prendergast (Conor Scannell 37′), Callum Marshall, Dylan Sloan (Rio Oudnie-Morgan 46′). Substituții neutilizați: Pierce Charles, Mackenzie Kirk, Sam Glenfield.

România U19: David Dincă, David Maftei, Adrian Grigore-Huideș, Răzvan Pașcalău, Sebastian Borza, Alin Boțogan (Vlasti Martinovic 64’), Cătălin Vulturar (David Sala 85’), Denis Bujor (Adrian Mazilu 64’), Rares Pop ( Atanas Trică 77′), Rareş Burnete (Eduard Rădăslăvescu 85′), Alexandru Musi. Înlocuitori neutilizați: Stefan Lefter, Robert Sălceanu, Márk Kovács, Stefan Duțu.