Ultimul câștigător al lui Christian Eriksen se instalează în derby-ul de la Milano, în timp ce Zlatan Ibrahimovic este dat afară

Amândoi au marcat Romelu Lukaku și Zlatan Ibrahimovic, aproape că au ajuns la lovituri, iar acesta din urmă a fost eliminat înainte ca lovitura liberă a lui Christian Eriksen să dea Inter în derby-ul Milanului în sferturile de finală ale Coppa Italia.

Ibrahimovic l-a pus pe Milan în frunte cu un finisaj clasic înclinat în corpul său la poarta îndepărtată, înainte de a începe un război de cuvinte cu fostul său coechipier, care a forțat mulți jucători de la Inter să-l oprească pe atacantul belgian în fața „vechiului suedez”. internaționale, deoarece au părăsit terenul la pauză.

Cupa Italiei

Lukaku și Ibrahimovic în ciocnire explozivă în derby-ul de la Milano

ÎNAINTE DE 10 ORE

Ambii au primit cartonașe galbene și chiar înainte de ora marcării, Ibrahimovic a tăiat gleznele lui Aleksandr Kolarov și a primit ordinele sale de marș pentru a doua rezervare.

Drama a continuat. Nicolo Barella a fost prins de piciorul din spate al lui Rafael Leao în careu și după ce a urmărit reluările la TV, arbitrul a acordat un penalty pe care Lukaku l-a înscris după ce a periat sub bară.

Jocul părea pregătit să meargă în prelungiri, dar cu 10 minute de timp adăugat permise din cauza rănii de la coșul arbitrului, Eriksen a reușit o lovitură liberă frumoasă după șapte minute de joc suplimentar.

PUNCT DE DISCUȚIE – Cine ar câștiga campionatul mondial de fotbal la categoria grea?

De cele mai multe ori când jucătorii merg cap la cap, poți vedea frica în ochii unuia dintre luptătorii falși. Nu este cazul în acest scenariu.

Cine este cel mai dur jucător din fotbal este o întrebare la care nu vom ști niciodată răspunsul. Cel puțin de când Duncan Ferguson s-a retras. Este greu să te gândești la un bărbat din meci care ar vrea să dea peste câștigătorul unei resturi între cele două vârfuri de lance milaneze dacă ar fi fost acolo în tunel.

READ  Aș fi fost Chris Gayle!

Deci cine ar câștiga? Cu karate-ul lui Ibrahimovic, el primește onorurile dacă are spațiu. Cu siguranță, chiar și Lukaku în momentele sale liniștite ar recunoaște acest lucru. Tunelul ar fi totuși un nivelator. Cu colegii de echipă și stewards-urile, cel puțin până la tragerea focurilor, trebuie să vă gândiți că Lukaku ar putea pune mâna pe marele suedez și l-ar putea opri să dezlănțuie genul de leagăn cu piciorul drept care a marcat acest gol incredibil împotriva Angliei.

Ibrahimovic este, fără îndoială, favoritul, dar cu mari șanse aș vrea ca Lukaku să poată supăra această zonă limitată. Cu toate acestea, aș sfătui o revanșă dacă acest scenariu ipotetic ar avea loc.

Romelu Lukaku vs. Zlatan Ibrahimovic

Credit de imagine: Getty Images

MAN OF THE MATCH – Ciprian Tatarusanu (AC Milan)

Deși foarte plin de evenimente, nu a fost un joc care să aibă o mulțime de performeri minunați. Poate dacă Acraf Hakimi ar fi jucat tot jocul ar fi obținut notele de top pentru că a schimbat cu adevărat impulsul jocului chiar înainte de expulzare.

Cel mai meritat jucător de ansamblu a fost portarul de rezervă al Milanului, care a avut un joc grozav. A făcut o serie de salvări, în special ale lui Lukaku, iar cel al atacantului Inter în timp adăugat a fost incredibil. La distanță, după ce Lautaro Martinez a tras o minge prin suprafața de pedeapsă de șase metri, Lukaku a deviat-o puternic la colț, dar opritorul român și-a extins brațul stâng pentru a menține scorul egal. Nu a avut nicio șansă cu câștigătorul lui Eriksen, dar și nu a meritat să fie pe partea pierdută.

CLASAMENTUL JUCĂTORILOR

Inter: Handanovic 6; Skriniar 6, de Vrij 6, Kolarov 6; Darmian 6, Barella 7, Brozovic 7, Vidal 6, Perisic 6; Lukaku 7, Sanchez 6. Submarine: Hakimi 8, Martinez 7, Eriksen 7, Young 5.

AC Milan: Tatarusanu 8; Dalot 6, Romagnoli 6, Kjaer 5, Hernandez 7; Meite 5, Kessie 6; Saelemaekers 5, Diaz 6, Leao 7; Ibrahimovic 6. Submarine: Tomori 6, Rebic 5, Krunic 6, Castillejo 6.

MOMENTE CHEIE

33 ‘GOL! Inter 0-1 AC Milan (Ibrahimovic): Este din nou acel om Zlatan. O lovitură liberă proastă în suprafața de pedeapsă, apoi Leao îl trimite înapoi în partea dreaptă a suprafeței de pedeapsă, a făcut loc și a direcționat șutul pe lângă Handanovic și a deviat de la poartă și spre interior.

45 ‘FURIOUS CLASH! Ibrahimovic l-a pus pe Milan în frunte la pauză, dar povestea mai mare ar putea fi ceea ce i-a spus lui Lukaku. Îl face absolut furios și mulți jucători ai Inter au trebuit să-l oprească să meargă după Ibrahimovic în timp ce mergeau pe tunel.

59 ‘CARTEA ROSIE! Ibrahimovic este dispărut. L-a tăiat pe Kolarov, care scotea mingea din apărare. Kolarov a profitat la maximum. A primit un cartonaș galben cu incidentul cu Lukaku.

70 ‘PENALITATE! Barella se încadrează sub provocarea glisantă a lui Leao în careu. Arbitrul respinge apelurile … dar este chemat la televizor … și dă cu piciorul!

71 ‘GOL! Inter 1-1 AC Milan (Lukaku): Lukaku îl pune acasă pe partea inferioară a barei transversale, negând deschiderea inamicului său.

90 ‘SALVARE MARE! Tătarușanu îl neagă pe Lukaku. Martinez face un pas greșit la Lukaku, iar cei doi trece apoi înainte ca bărbatul înalt să conducă cu cizma dreaptă la colț, dar portarul milanez a salvat strălucit scufundându-se la stânga.

97 ‘GOL! Inter 0-1 AC Milan (Eriksen): Eriksen aruncă o lovitură liberă strălucitoare pe perete și în colțul din dreapta sus.