ProRally.ro

Lumea completă a știrilor

Universitatea din Craiova a câștigat duelul cu FC Voluntari, 2-1, și rămâne liderul Ligii 1

19.09.2020, ora 23:36

• FCSBFC Arges (Duminică, ora 21:30, Digi Sport 1)

• Simona halepGarbine Muguruza (Duminică, ora 1:00 după amiaza., Digi Sport 1)

Universitatea din Craiova a câștigat duelul cu FC voluntari, 2-1, și rămâne lider Ligă 1.

Echipa ilfoveană a cerut penalty în prima parte a meciului, după un handbal în careul lui Nicușor Bancu, dar Iulian Călin nu a fost impresionat. Oltenii au deschis scorul în minutul 34, după ce o acțiune superbă s-a încheiat cu finalizarea lui Elvir Koljic.

Elevii lui Mihai Teja au egalat în repriza a doua, datorită lui Costin, care a scăpat de marca defensivă a Craiovei și a condus o minge pe care Grădinaru a centrat-o.

Cicâldău a închis tabela în minutul 71, la o lovitură liberă obținută de Valentin Mihăilă. Decarul oltenesc a făcut-o perfect, peste zid, iar Rîmniceanu a rămas fără răspuns.

Cicâldău a reușit și el să „dubleze” cu o lovitură, dar Rîmniceanu a fost atent. Baiaram, introdus în repriza a doua din locul lui Nistor, a încercat și el să înscrie din afara zonei, dar portarul lui Ilfov nu a avut nicio problemă. S-a încheiat 2-1, Oltenia rămâne în frunte cu patru victorii în primele patru etape. A fost prima pierdere a sezonului pentru FC Voluntari.

Inițiale noi:

Universitatea Craiova are scorul maxim după primele trei etape, dar au fost depășite de CFR Cluj în clasamentul Ligii 1, după victoria campioanei de aseară la Giurgiu. Oltenia are o diferență de 7-1 goluri, dar dezamăgirea mare de la începutul sezonului este eliminare din calificările Europa League, înaintea Lokomotivi Tbilisi.

Echipa pregătită de Mihai Teja este surpriza acestui start de campionat. FC Voluntari este neînvinsă în primele trei meciuri din Liga 1, iar în ultima etapă câștigată, scor 2-1, înaintea celor de la FCSB. Ilfovenii ocupă a patra poziție înainte de meciul de la Craiova.

READ  Yim Tin Tsai: insula abandonată din Hong Kong

LIVE VIDEO Universitatea din Craiova – FC Voluntari, de la 21.45, pe Digi Sport 1. Oltenia a câștigat ultimele șase dueluri directe

În ciuda formei bune a lui FC Voluntari, Craiova este favorita ziarului în acest joc, iar cotele de pariere îl susțin. O posibilă victorie pentru Craiova are cote de 1,54, în timp ce un eșec al gazdelor ar multiplica de șase ori banii pariați. Tragerea la sorți are o cotă de 4.

În ultimele șase meciuri directe, Universitatea a câștigat fără excepție, de cinci ori în campionat și o dată în Cupa României. Mai mult, ultima victorie a lui Ilfov în Liga 1 împotriva Craiovei datează din 13 decembrie 2015, când au câștigat, scor 2-1, asupra lui Oblemenco.

LIVE VIDEO Universitatea din Craiova – FC Voluntari, de la ora 21.45, pe Digi Sport 1. Echipe probabile

• Universitate: Pigliacelli – Vlădoiu, Bălașa, Constantin, Bancu – Nistor, Bic, Cicâldău – Ivan, Koljic, Mihăilă
  • Voluntari FC: Râmniceanu – Costin, Balaur, Armaș, Vlad – Căpățână, Ricardinho, Gheorghe – Grădinaru, Eric, Mailat