UTA – Universitatea din Craiova 1-2! Oltenii au „urcat” primii, după golurile marcate de Cicâldău și Ofosu. Albu a ratat incredibil în ultima secundă

Universitatea din Craiova avea nevoie de o victorie pentru a profita de pasul greșit al celor de la FCSB, învins la Cluj, și pentru a urca pe primul loc. Oltenia a început puternic, dar după patru minute meciul a fost anulat. Suporterii arădeni au aprins torțele din afara stadionului și fumul lor a ajuns la stadion. Arbitrul Avram a oprit jocul pentru a „dispersa” ceața, iar după două minute confruntarea a fost reluată. De asemenea, a fost păcat să nu văd clar golurile meciului.

În prima repriză, CS U Craiova a dat vina pe greșeli în apărarea UTA datorită semințelor reușite de la Cicâldău (13) și Ofosu (26), iar golul 1-2 al lui Buhăcianu (21) nu ar conta. numai pentru statistici.

Cu probleme majore de grup, Tomozei (bolnav), Roșu, Morar și Hora (suspendat), UTA pleacă cu a doua șansă în fața vice-liderului Craiova, care a avut șansa să se stabilească în scaunul de lider dacă l-a învins pe Mureș. Papură l-a recuperat și pe fundașul Bălașa și a reușit să ofere din nou succesul „11” cu Mediaș (3-1).

Internaționalul Cicâldău a deschis mingea

Dacă ceața a ocolit Aradul de această dată, câteva zeci de fani Uti au avut grijă să forțeze „centralul” Avram să oprească meciul timp de 2 minute. Fumul din fumul aprins pe stradă într-un colț arena a umplut terenul și până când restabilirea vizibilității, ambele echipe au simțit cu câteva grade mai mult. Și când meciul a reluat, execuția lui superbă Cicâldău, pentru 0-1, a fost văzut clar ca lumina zilei. În minutul 13, apărarea lui Arad a admirat poziția lui Mamut pentru internaționalul Craiova, care de la marginea careului a plasat perfect mingea, cu exteriorul piciorului drept, aproape de bara din dreapta. din Iacob.

Ofosu le-a scurtat bucuriar

UTA nu a dat vina pe șoc și a început rapid să caute o remiză. Și, după un șut de la Rusu, echipa arădeană a sărbătorit golul de 1-1. După 21 de minute, Roumpoulakou a trimis cornerul către care portarul a trecut brusc cu o lovitură de cap. Buhăcianu a marcat cu capul din colțul lung. Bucuria „roș-albilor” nu a durat mult, pentru că oltenii „au mușcat” din nou 5 minute mai târziu, aradienii au pierdut cu ușurință o minge lângă suprafața adversă, Isac l-a respectat prea mult pe Nistor, care lansat la viteza maximă pe Ofosu, care a păstrat din stânga în care a driblat scurt peste Roumpoulakou și a trecut de Jacob: 1-2.

Reacția gazdelor nu a venit

De data aceasta vicepreședintele a absorbit fără probleme reacția timidă a gazdelor. Rus a dat peste piață fără rezultat, întrucât tot ce a primit de la Avraam a fost un „galben” pentru simulare. În schimb, „alb-albaștrii” au dezvoltat două-trei contraatacuri ascuțite, cu un final Bărbuț încercând să tragă cu stânga, fără nicio problemă pentru portarul gazdelor.

READ  ȘTIRI BREAKING Demonstrație a Academiei Române după rândul lui Anisie

Joc de uzură pe terenuri din ce în ce mai dificile

Prin urmare, scorul exact al pauzei precedentului meci de acasă al lui Arad, cu Mediaș, a fost de 1-2 cu cabine. Și apoi Balint a făcut schimbări la pauză, de data aceasta folosindu-l pe Ioniță în locul juniorului rus. Cu această ocazie, Buhăcianu a fost trimis în bandă. Papură nu a așteptat prea mult după repornire, deoarece Bălașa s-a simțit pentru a doua etapă consecutivă și a fost înlocuit de Papp, care a avut imediat o intervenție complicată în centrul orașului Roumpoulakou. În caz contrar, fotbalul s-a jucat puțin pe un teren din ce în ce mai dificil, în special oltenii stând mult pe pământ pentru a profita de pe tabela de marcaj.

După 70 de minute, Craiova și-a redus scorul la 1 – 0, când Utah a trecut prin partea stângă și a trimis cu ușurință pe lângă portarul oaspeților. Luptele lui Oroian, Melinte și Miculescu nu au adus nimic bun în jocul „roș-alb”, care nu a creat nicio ocazie clară. la poarta lui Pigliacelli.

Alb-roșii „au avut ultimul șoc la zece oameni

În ultimele 10 minute, Marius Avram a luat o secundă bună pentru a permite un fault pentru UTA și „galben” pentru Bancu, dar apoi „centralul” bucureștean l-a eliminat pe Benga pe loc după intrarea puternică pe Mamut, în mijlocul terenului. În zece, arădenii păreau să aibă ceva mai multă vânătoare, dar nu au previziune și inspirație pentru forțarea finală. Chiar și în ultima fază, după o lovitură liberă luată din mijlocul terenului de portarul Iacob, Erico a deviat-o pentru Albu, care s-a recâștigat – dar – slab, cu o lovitură de cap, chiar spre Pigliacelli.

Este clar că UTA nu se simte bine acasă, unde pierde pentru a treia oară în acest sezon, ca oltenii. a avea atinge obiectivul după performanțe suficiente, dar nimic mai mult. Din această seară, Craiova este noul lider al Ligii 1, în timp ce „Bătrâna Doamnă” părăsește zona de play-off după trei săptămâni. Între timp, oltenii au un derby pe „Ion Oblemenco” cu FCSB, iar echipa arădeană merge la Sfântu Gheorghe.

Universitatea din Craiova a urcat pe primul loc în campionat. Oltenia are 31 de puncte, cu unul mai mult decât FCSB. UTA este pe locul 7, la egalitate de puncte cu Viitorul, echipa pe locul 6.

READ  Potrivit familiei, elevul liceului din Pennsylvania din Black a obligat să îndepărteze masca Black Lives Matter

UTA Arad – Universitatea din Craiova 1-2 (Buhăcianu 22 / Cicâldău 13, Ofosu 27)

MIN 90 + 4. Sfârșitul meciului

MIN 90 + 4 Ocazie imensă ratată de echipa locală. Albu este singur în careu, dar trimite slab cu lovitura de cap și portarul Pigliacelli a reținut fără emoții.

MIN 90 + 1. Sezi la poarta Craiovei, dar Ioniță este prins într-o poziție de offside.

MIN 85. Benga îl atacă puternic pe Mamut, cu talpa pe picior și primește direct cartonașul roșu. UTA va juca în 10 persoane

MIN 85. Cicâldău șutează, dar mingea trece aproape de poartă.

MIN 80. Rus pleacă și intră Miculescu.

MIN 75. Andrei Ivan îl înlocuiește pe Cristi Bărbuț.

MIN 71. Alexandru Ioniță primește cartonaș galben

MIN 68. Melinte este rezervat

MIN 67. Ursu ​​a ieșit și Melinte a intrat.

MIN 51. Schimbare la Craiova: pleacă Mihai Bălașa, intră Paul Papp.

MIN 46. Schimbare la UTA: intră Alex Ioniță, pleacă Denis Rusu.

MIN 46. A început repriza a doua.

MIN 45. Sfârșitul jumătății.

MIN 44. Marius Constantin și Mihai Bălașa se ciocnesc, dar totul este bine. Ambii jucători au continuat jocul fără a necesita asistență medicală.

MIN 26. GOOOOL !!! Reagy Ofosu primește mingea pe stânga și pleacă în forță. A driblat pe lângă un adversar și l-a învins pe portarul advers.

MIN 22. GOOOOOL UTA! Echipa arădeană a egalat în prima fază fixă. Buhăcianu s-a ridicat de la Bancu și a trimis mingea cu capul în plasă.

MIN 13. GOOOOOL – Craiova. Alexandru Cicâldău deschide scorul. Bărbuț centrează, Mamut cu o lovitură de cap largă și mijlocașul Öltenien trage cu un exterior superb și deschide scorul.

MIN 12. Craiova atacă cu forță. Un șut al lui Marius Constantin este blocat de Benga.

READ  Case mici: sfaturi interioare pentru blocarea coronavirusului

MIN 7. Fumul s-a curățat și jocul s-a reluat.

MIN 5. Arbitrul Avram oprește meciul. Suporterii arădeni din afara stadionului au declanșat petarde și fum a ajuns la stadion. Vizibilitatea este slabă.

MIN 4. Centrează în cutie. Bustea sări de pe Ofosu

MIN 2. Oltenii lansează atacul și Bustea îl blochează pe Mamut.

MIN 1. Jocul a început.

Cele mai importante faze ale meciului pot fi găsite AICI în format VIDEO.

ECHIPE DE START-UP:

UTA (4-2-3-1): 93. Fl. Iacob – 20. Simo 4. Benga, 21. Erico, 8. Bustea – 98. Isac, 6. Albu – 7. oct. Ursu, 86. Rusu, 28 . Buhăcianu – 19. C. Rus
Rezervări: 33. Balauru, 11. Oroian, 18. Fl. Ilie, 17. Melinte, 24. Miculescu, 20. Popescu, 10. Ioniță
Antrenor: Laszlo Balint

Craiova (4-3-3): 13. Pigliacelli – 18. Vlădoiu, 4. Bălașa, 23. M. Constantin, 11. Bancu – 16. Nistor, 6. Screciu, 10. Cicâldău – 22. Bărbuț, 30. Mamut, 14. Ofosu
Rezervări: 1. L. Popescu, 5. Vătăjelu, 8. Mateiu, 17. Baiaram, 28. Cîmpanu, 33. Căpățână, 2 Papp, 9. Ivan, 23. V. Constantin
Manager: Corneliu Papură

Stadiu: “Francisc Neuman ”(Arad)
Arbitru: Avram Marius (București) / A1: Orbuleț Mircea (București), A2: Badea Marius (Ramnicu Valcea)

UTA Arad vine după o pierdere, în campionat, împotriva echipei bucureștene a FCSB, 0-3. Cu o victorie în această seară, UTA Arad ar urca în locul playoff-ului. Echipa arădeană se află pe locul 7 în Liga 1, cu 17 puncte obținute, după 12 meciuri disputate.

Pe de altă parte, Universitatea din Craiova vine după o victorie, în campionat, împotriva Gaz Metan de Medieș, 3-1. În această seară, cu o victorie, băieții lui Corneliu Papură vor deveni din nou lideri, urcând pe FCSB, în clasament. Universitatea din Craiova se află pe locul 2 în Liga 1, cu 28 de puncte obținute, după 12 meciuri disputate.

UTA Arad – Universitatea din Craiova în direct la TV la Digi Sport, Look Sport și Telekom Sport

Jocul de astăzi va fi televizat pe Digi Sport, Look Sport și Telekom Sport, dar poate fi vizionat și în format text live pe www.prosport.ro.

Din păcate, meciul va avea loc fără spectatori, din cauza pandemiei coronavirusului. Cu toate acestea, meciul poate fi urmărit Video live online aici.