Vedeta namibiană și slovacă în semifinala MTN 8 din Africa de Sud

Vries a făcut multe salvări excelente duminică pentru clubul Soweto Swallows, în timp ce a forțat egalul cu 0-0 la Cape Town.

Safranko a marcat sâmbătă primul său gol pentru Mamelodi Sundowns, cu sediul în Pretoria, în timp ce veneau din spate pentru a remiza 1-1 cu Lamontville Golden Arrows în condițiile reci, umede și vânt din Durban.

Vries, în permanență ocupat, în vârstă de 32 de ani, a făcut o salvare superbă la pauză, dând peste bara transversală într-o acerbă practică Khanyiso Mayo.

Sundowns a semnat recent Safranko de la clubul român Sepsi OSK după ce a eliberat flopul uruguayan Mauricio Affonso.

Slovacul, în vârstă de 26 de ani, a ieșit de pe bancă în a doua repriză și a introdus o minge în plasă în minutul 85, după ce Siphelele Dlamini i-a adus lui Arrows un avans devreme.

Meciurile de întoarcere sunt programate pentru 28 și 29 septembrie, câștigătorii cumulativi ajungând la finala unei competiții care oferă doar un premiu – opt milioane de rand (545.000 / 460.000 de euro) câștigătorilor.

Rezervat pentru cluburile care ocupă primele opt locuri în sezonul precedent de campionat, ceilalți șapte concurenți primesc doar o taxă de apariție de 800.000 de rand.