Victorii importante pentru Portugalia și Spania în REC 2022

Spania a fost deosebit de impresionantă împotriva României la Madrid, când se pregătesc calificările la Rugby World Cup 2023

Portugalia și Spania au obținut victorii la Campionatul European de Rugby în weekend pentru a-și menține vii visele la Cupa Mondială de Rugby 2023, în special cei din urmă, care au fost într-o formă excelentă de probă în ultima vreme.

Cele două echipe se întâlnesc acum pe 13 martie în ceea ce va fi un joc masiv pentru ambele țări.

Sâmbătă, Portugalia știa că are nevoie de o victorie mare împotriva Olandei – și exact asta a făcut la Complexo Desportivo Municipal din Caldas da Rainha.

Victoria cu 59-3 îi plasează pe locul patru în tabelul de calificare la Cupa Mondială. Primii doi se vor califica automat pentru evenimentul de spectacol până la sfârșitul lunii martie, al treilea mergând într-o calificare finală.

Portugalia este acum la un punct în spatele României, clasată pe locul trei, și la patru în spatele Spaniei, pe locul doi, și mai au două meciuri de jucat.

În fața Țărilor de Jos, care încă nu a câștigat un meci în competiție în 2021 sau 2022, Portugalia a fost înainte de la început.

Cu toate acestea, de fapt, oaspeții au fost cei care au preluat conducerea cu un penalty de la fundașul lateral Te Campbell.

O lovitură rapidă a readus Portugalia în lucruri, în timp ce jumătatea de scrum Joao Belo a surprins apărarea olandeză în somn și a trecut pentru o încercare transformată în 14-a.eminut. Conversia a venit de la extremul extern Dany Antunes.

Hookerul Duarte Diniz a marcat a doua încercare după 23 de minute. De data aceasta nu a fost convertit, dar încercarea numărul trei a venit rapid de la centrul Pedro Bettencourt și a fost un șapte pointer, ceea ce a însemnat că au fost 19-3 și au început să facă clic.

READ  Acordul românesc privind vaccinul a ajuns în cele din urmă, 700.000 de doze urmând să fie livrate luna viitoare

Chiar înainte de pauză, o pasă bună din interior a lui Diniz l-a pus pe numărul 8 pe Rafael Simoes pe locul patru, Antunes transformând pentru un avantaj de 26-3.

A fost unilateral în a doua repriză, iar gazdele au acumulat alte 33 de puncte împotriva adversarilor obositori.

Simoes a primit a doua încercare imediat după pauză, cu o încercare de transformare a lui Antunes care a lovit stâlpul.

Interul Rodrigo Marta, înlocuitorul Rafaele Storti, Bettencourt și Antunes au mai marcat încercări, acesta din urmă transformându-le pe toate patru pentru a termina la 59-3.

Duminică, Spania și România s-au întâlnit într-o ciocnire foarte așteptată la Estadio Central UCM din Madrid.

Spania a preluat conducerea cu o încercare a prostituatului Marco Pinto și transformarea lui Manuel Ordas.

Câteva mâini bune din înainte și din spate l-au văzut pe Matthew Foulds obținând al doilea jos de 13e minute, convertirea lui Ordas.

În timp ce Spania avea un bărbat în tanc, România a profitat de ocazie pentru a reduce diferența la 14-7 în 17e minut. Centrul Hinckley Vaovasa a marcat proba, iar fundașul Ionel Melinte a transformat.

Cea de-a treia încercare a Spaniei a venit de la strâns suport Jon Zabala și Ordas transformat, apoi înainte de jumătate de oră o interceptare a ucis România.

Centrul Alvar Gimeno a reușit să prindă mingea liberă și, cu Ordas, transformarea a fost 28-7.

Așa a rămas scorul până la 53rd minute când Ordas a lovit un penalty.

Chiar înainte de marcajul orei, al treilea rând Frediric Quercy a marcat un try convertit excelent.

La 38-7, jocul aproape s-a terminat ca un concurs, dar Vaovasa a marcat a doua încercare, transformată prin impas Daniel Plai, apoi lateralul Marius Simionescu a dat dovadă de ritm bun pentru a marca un șapte, România nu a cedat niciodată.

READ  Video și scor live | Liga 2, etapa 4 | Rapid

Scorul final a fost 38-21 și apoi Foulds din Spania a spus: „Simțim presiunea, dar ne place presiunea și vrem să ne calificăm la Cupa Mondială.

„Am văzut acest meci și cel care va veni împotriva Portugaliei ca două finale, am câștigat una și acum trebuie să ne concentrăm pe următoarea.”

Antrenorul principal al României, Andy Robinson, a spus: „Spania merita să câștige acest meci și am fost în offside, am făcut prea multe greșeli”.