Video | AS Roma – CFR Cluj 5-0. Italienii s-au distrat alături de echipa lui Dan Petrescu

05.11.2020, 21:45

• Liga 1: AstraAcademica Clinceni, Vineri, 5:00 pm., Digi Sport 1

• Liga 2: uleiRapid, Vineri, 19:00, Digi Sport 1

AS Roma l-a impus pe Olimpico fără emoție în fața lui CFR Cluj, scor 5-0.

Jocul a început pentru că nu ar fi putut fi mai rău pentru echipa lui Dan Petrescu. Henrikh Mkhitaryan a marcat după 57 de secunde cu o lovitură de cap a lui Spinazzola.

Ibanez a marcat și cu o lovitură de cap 23 de minute mai târziu. Bălgrădean a atins din nou mingea, dar nu a putut să o respingă în corner.

Borja Mayoral a avut o ocazie superbă de a înscrie un alt gol pentru Fonseca în minutul 34, dar a șutat puțin peste poartă.

Deac a reușit să reducă diferența în minutul 44, dar șutul său a trecut peste poarta italienilor, iar scorul pentru pauză a fost 3-0 pentru AS Roma.

Perez a reușit să înscrie în minutul 65, dar Bălgrădean a fost precaut și reținut. A urmat o mare oportunitate pentru Carnat, introdusă în a doua repriză de Dan Petrescu. Mingea a recuperat dramatic de el în fața lui Pau Lopez, dar mingea a fost respinsă de pe linia porții de către un fundaș din Roma.

Carnat a cerut și un penalty în minutul 78, după un duel cu Pellegrini, dar centrul Matej Jug nu a dat un șut de la 11 metri. Italienii au marcat și datorită lui Mayoral, care a fost lăsat liber în careu de apărarea lui Dan Petrescu.

Pedro a închis tabela cu succesul său din minutul 89, iar AS Roma – CFR Cluj a terminat cu 5-0.

READ  Juventus se pregătește să o înlocuiască pe Andrea Pirlo. Primele două nume de antrenori au circulat pe banca echipei campioane

După acest meci, Roma urcă pe primul loc, cu șapte puncte, iar CFR Cluj scade la două, cu patru puncte. Ultimele două locuri sunt ocupate de Young Boys și CSKA Sofia, cu câte un punct. Cei doi de acolo va juca de la ora 22:00.

ACTUALIZARE, 16:40: Doi „supraviețuitori” la CFR Cluj, de la triumful asupra Olimpico, în 2008. Cum arătau echipele

ACTUALIZARE, 14:35: Formidabila ascensiune din Debeljuh. Anul trecut a jucat în Serie D, în această seară este marea speranță a lui Petrescu pentru Olimpico.

ACTUALIZARE, 12:23: Cristi Bălgrădean, anunțat că începe la Olimpico, a precedat jocul cu AS Roma: „Sper din toată inima că vom obține un rezultat pozitiv”.

ACTUALIZARE, 11:45: Ioan Becali, fost manager al lui Dan Petrescu: “Așa a fost întotdeauna. Așa a plâns la Foggia, apoi la Genova, apoi la Chelsea.”

Campionii României continuă Olimpico a poziției liderilor grupei A, după victoria cu CSKA Sofia (2-0) și desenați cu Baieti tineri (1-1). AS Roma a avut un parcurs similar, dar cu trei puncte obținute împotriva elvețienilor (2-1) și o remiză împotriva bulgarilor (0-0).

LIVE VIDEO AS Roma – CFR Cluj, de la 19:55, pe Digi Sport 1

Ca de obicei cu publicul, Și Petrescu a făcut declarații pesimiste înainte de joc, spunând că „Doar un miracol ar face CFR să iasă în evidență mâine”. Săptămâna trecută, antrenorul campioanei a amenințat că va părăsi echipa după meciul din Italia, dar situația pare să se fi calmat.

“Este clar că Roma sunt favoritele. Nu o spun, faptele o spun. Cum să ne pregătim pentru meci? Nu am avut timp să-l pregătim așa cum am vrut. Avem șapte jucători accidentați. ! Nu avem jucători, nu avem jucători. Este un moment dificil pentru mine și pentru club, mă lupt să găsesc soluții pentru a forma o echipă.

READ  Reacțiile fanilor milanezi, când au aflat că Tătărușanu vine în Lombardia. Ironie maximă pentru Inter: "S-a terminat Handanovic!"

Cine înscrie două goluri mâine primește o pizza de la mine. Sunt în mod clar favoriți. Cred că doar un miracol, chiar și un miracol, ar face ca CFR să iasă în evidență mâine. Chiar dacă pierdem, nu este tragic. Pentru a înțelege că, dacă au pierdut împotriva Romei, nu trebuie să le fie rușine. “ a spus Petrescu.

LIVE VIDEO AS Roma – CFR Cluj, de la 19:55, pe Digi Sport 1. Pedro și Mkhitaryan, au anunțat gazdele

Printre jucătorii indisponibili ai CFR Cluj se numără Cestor, Vinicius (Rănit) Burqa, Vojtus și Chipciu (COVID-19), așa că Dan Petrescu va trebui să improvizeze defensiv.

Pe de altă parte, Paulo fonseca, Antrenorul Romei, a anunțat că intenționează să-l odihnească doar pe fundaș Chris Smalling, le place jucătorilor Pedro, Mkhitaryan sau De primar fii posesori.

“Clujul este o echipă foarte puternică, are propria strategie de jucat, o face foarte bine. Le-a câștigat multe victorii în trecut. Antrenorul lor este vechea școală. Clujul nu a pierdut. în ultimele 15 meciuri (neînvins în ultima rundă a Ligii 1, împotriva Gaz Metan, 1-2), a remizat mai multe remize acasă și în deplasare.

A jucat împotriva lui Sevilla, câștigătorul Ligii Europa, și nu a pierdut, a fost 1-1 acasă și 0-0 în deplasare, așa că da, Clujul ne poate provoca probleme, dar vom da tot ce putem “, A declarat Fonseca la conferința de presă.

AS Roma și CFR Cluj s-au mai întâlnit de patru ori, de fiecare dată Liga Campionilor. În sezonul 2008/2009, în primul joc de grup, ardelenii au obținut o performanță remarcabilă și au câștigat-o pe Olimpico, după golurile sale Culio, scor 2-1.

READ  Text live | Irlanda de Nord

Celelalte trei jocuri au remizat (1-1, 2010/2011) și două victorii pentru Roma (3-1, 2008/2009 și respectiv 2-1, 2010/2011).

LIVE VIDEO AS Roma – CFR Cluj, de la 19:55, pe Digi Sport 1. Echipe probabile

• AS Roma: Lopez – Fazio, Ibanez, Kumbulla – Peres, Villar, Cristante, Spinazzola – Pedro, Mkhitaryan – Mayoral
  • CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Manea, Ciobotariu, Camora – Djokovic, Hoban, Deac – Păun, Debeljuh, Rondon