Video | Dinamo – CFR Cluj 0-2. Campioana are trei victorii în trei meciuri cu antrenorul Edi Iordănescu. „Câini”, ocazii speciale

17.12.2020, 22:20

• Ligue 1: Universitatea din Craiova – FCSB, Vineri, 20:30, Digi Sport 1

• Ligue 1: Chindia Târgoviște – FC Argeș, Sâmbătă, ora 15:00, Digi Sport 1

Dinamo nu a rezistat în fața campioanei CFR Cluj, care lucrează în sensul acelor de ceasornic cu antrenorul Edi Iordănescu: 3 victorii în 3 meciuri. „Câinii”, care au venit după 4 victorii consecutive, au pierdut cu 0-2 acasă, dar au ratat oportunități uriașe.

Dinamo – CFR Cluj 0-2. Campioana a fost prea puternică pentru „câini”, care au venit după 4 victorii consecutive

Meciul a început cu ardelenii, trecând prin Carnat, care a ratat singur cu portarul. În minutul 14, CFR a deschis scorul cu Debeljuh, cu un șut deviat.

Dinamoviștii au răspuns cu Grigore, care a tras o palmă în față. La sfârșitul primei reprize, Clujul a primit un penalty și Păun a transformat cu o execuție sigură.

În a doua repriză, CFR nu a mai tras, iar Dinamo a ratat-o ​​pe Nemec, apoi Camora și-a salvat echipa, chiar dacă trebuia să înscrie un autogol.

Dinamo – CFR Cluj 0-2. Ardelenii câștigă 3 victorii în 3 meciuri cu antrenorul Edi Iordănescu

„Câinii” au ratat cea mai mare oportunitate a jocului în minutul 54, deoarece Anton și Camara nu au putut înscrie în aceeași fază. Până la final, Gueye a ratat încă două șanse, dar Bălgrădean a fost de serviciu de fiecare dată.

În prelungiri, „câinii” au rămas în 10 persoane, după ce Bejan a primit al doilea cartonaș galben în prelungiri. Dinamo – CFR Cluj a terminat cu 0-2, rezultat care înseamnă a treia victorie în trei jocuri cu Edi Iordănescu pe bancă.

CFR urcă temporar pe locul 2, până la derby-ul de mâine, Craiova – FCSB. Pentru campioană, urmează derby-ul cu Universitatea din Craiova, marți, 22 decembrie, la ora 21:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

READ  MM Stoica nu l-a iertat pe Bălgrădean după greșelile cu Dinamo Zagreb. Portarul CFR Cluj, ironic!

VIDEO cu rezumatul meciului:

Inițiale noi:

Dinamo și CFR Cluj se confruntă astăzi, la 20:30, în etapa a 14-a a Ligii 1, live la Digi Sport 1.

„Câinii” au lăsat în plan secund problemele financiare cauzate de investitorii spanioli și ajung în această seară după patru victorii în toate competițiile, inclusiv trei în Liga 1. Pe de altă parte, CFR Cluj are două victorii consecutive în campionat sub comenzi noul antrenor Edi Iordănescu, ambii fără scor.

Dinamo se poate apropia de zona de play-off cu doar un punct dacă este impusă astăzi, fiind la patru lungimi în spatele lui Chindia, ocupând locul 6. În schimb, CFR poate urca temporar pe locul 2, până la derby-ul Universitatea Craiova – FCSB. Înaintea jocului de astăzi, ardelenii totalizează 27 de puncte și ocupă locul 3, FCSB se află pe poziția a doua, cu 30 de puncte, iar Craiova este liderul Ligii 1, cu 31 de puncte.

LIVE VIDEO Dinamo – CFR Cluj, de la ora 20:30, la Digi Sport 1. Unul dintre cele mai vechi dueluri din Ligue 1, primul meci a avut loc în 1948

Prima confruntare directă dintre Dinamo și CFR Cluj a avut loc pe 28 noiembrie 1948! În acel an, s-a născut Dinamo, în timp ce clubul Gruia a fost fondat în 1907. Dinamo a câștigat primul duel din istoria lor împotriva CFR, scor 1-0.

Dinamo nu a învins CFR Cluj în Liga 1 pe 6 mai 2017. Apoi, „câinii” au câștigat cu 3-0 pe Gruia, grație golurilor marcate de Steliano Filip, Sergiu Hanca și Claudiu Bumba.

Dinamo și CFR Cluj s-au întâlnit de 25 de ori în Liga 1, pe terenul „câinilor”, iar ardelenii au câștigat de nouă ori. Dinamo a câștigat 13 meciuri și încă trei jocuri s-au încheiat la egalitate.

READ  Când Aleix Garcia debutează la Dinamo! Anunț de conducere

CFR Cluj a câștigat pentru prima dată la Dinamo pe 30 martie 2008, cu scorul de 2-1. Semedo a marcat o paranteză pentru ardelenii antrenați de Ioan Andone, în timp ce Dănciulescu a marcat pentru Dinamo și apoi antrenat de Gheorghe Mulțescu.

LIVE VIDEO Dinamo – CFR Cluj, de la ora 20:30, la Digi Sport 1. Echipe probabile + brigadă de arbitri

Meciul Dinamo – CFR Cluj va fi condus în centru de Marius Avram, asistat de asistenții Vladimir Urzică și Marius Orbuleț

• Dinamo: Mejias – D. Sorescu, Bejan, Puljic, R. Grigore – P. Anton, Răuță – Camara, V. Borcea, Fabbrini – Nemec
  • CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Hoban, Djokovic – C. Deac, Itu, V. Costache – Debeljuh

LIVE VIDEO Dinamo – CFR Cluj, de la ora 20:30, în clasamentul Digi Sport 1. Liga 1, înainte de meciurile de joi