Video | Dinamo – FC Voluntari 3-0. Prima victorie după aproape două luni pentru „câini”

20.11.2020, 22:22

• Liga 1: FC Botoșani – Universitatea din Craiova, sâmbătă, 19:30, Digi Sport 1

• Liga 1: Academica – Viitorul, sâmbătă, 13:00, Digi Sport 1

Dinamo a câștigat primul joc după aproape două luni. Pe propriul lor teren, „câinii” s-au impus pe scorul de neprezentare, 3-0, în fața celor din Voluntari FC.

Camara a avut șansa de a trece la conducere în plimbarea arzătoare a lui Lavin spre stânga, dar ocazia s-a pierdut, în timp ce șutul său a trecut peste bară după 11 minute. Răspunsul Voluntariului a venit în minutul 15, prin Vlad, dar șutul său a trecut peste poarta lui Mejias.

Ilfov ar fi putut deschide scorul în minutul 24, dar Mailat a ratat execuția și șutul său a trecut peste poartă. După pauză, Ricardinho a ratat și o ocazie importantă. Șutul său cu interiorul piciorului stâng a lovit bara în poarta lui Mejias.

Dinamo – FC Voluntari 3-0. Prima victorie după aproape două luni pentru „câini”

A venit rândul lui Nemec să lovească bara în minutul 59, după o centrare a lui Isma Lopez. „Câinii” au deschis scorul un minut mai târziu, prin Paul Anton, perfect deservit de Borja Valle.

Borja Valle a avut o ocazie superbă de a înscrie un alt gol pentru Lavin în minutul 67, dar a șutat puțin peste poartă.

După o combinație frumoasă în mijlocul parcului, Bentacor ar fi putut reduce avantajul în minutul 86, dar șutul său a lovit bara. Dinamo a marcat și un minut mai târziu, prin Borja Valle, după o fază creată de Fabbrini și Camara, iar Dinamo – FC Voluntari s-a încheiat cu 3-0.

După acest meci, Dinamo urcă pe locul 14, cu nouă puncte, la egalitate cu FC Argeș. FC Voluntari, cu 13 puncte, rămâne pe locul zece.

READ  Titlul de la Barcelona speră să slăbească după remiza la Celta Vigo

LIVE VIDEO Dinamo – FC Voluntari, acum 20:30, la Digi Sport 1

Cu toate acestea, lipsa finanțării nu este singura problemă la Dinamo. Echipa încă antrenată de Cosmin Contra are cinci înfrângeri și o remiză în ultimele șase meciuri, singurul punct fiind obținut cu Astra, în fundalul etapei a noua, disputat săptămâna trecută.

Dinamo ocupă locul 15 în Ligue 1, penultima, cu doar șase puncte obținute în 10 runde.

În schimb, FC Voluntari se află chiar în mijlocul clasamentului, cu 13 puncte. Echipa condusă de Mihai Teja a început bine campionatul, dar luna trecută a văzut câteva fluctuații de formă care au dus la pierderea a trei jocuri consecutive, o dungă oprită chiar la ultima etapă, când echipa din Ilfov a câștigat cu 4-0 împotriva celor de la Poli Iași.

LIVE VIDEO Dinamo – FC Voluntari, echipe probabile

• Dinamo: Mejias – Sorescu, Puljic, Grigore, Isma Lopez – Anton, Aleix Garcia – Borcea, Borja Valle, Juan Camara – Gueye
  • Voluntari FC: Rîmniceanu- Costin, Achim, Armaș, Vlad – Ricardinho, Pablo, Ion Gheorghe – Veiga, Adi Popa, Grădinaru