Video și text în direct | Sevilla – Inter 3-2. Fostul adversar al CFR Cluj a câștigat Europa League pentru a șasea oară după jocul „nebun”

• Astra – FCSB (Sâmbătă, la ora 21:00, Digi Sport 1)

• Sepsi Sfantu GheorgheUniversitatea din Craiova (Sâmbătă, ora Ora 18:00. Digi Sport 1)

Sevilla a câștigat Europa League după 3-2 în finala cu Inter. Lukaku, două înregistrări

În direct la Digi Sport, italienii au primit un penalty în minutul 3 și Lukaku a transformat și a marcat cel mai rapid gol în finala Europa League. A bătut un alt record și a bifat cel de-al 11-lea joc consecutiv în care a înscris în această competiție.

Ritmul fulger al lui Antonio Conte a fost prea mult pentru De Jong, care nu a putut decât să-l urmărească pe jucătorul lui Jesus Navas să sufle o dată. Un moment controversat a venit în minutul 16, când a sunat Inter durere Cu toate acestea, Diego Carlos nu a reușit să înscrie.

Lautaro a ratat și o șansă după ce a scăpat singur pe poartă. Andaluzienii au preluat din nou conducerea datorită aceluiași lucru De Jong, care a marcat cu o lovitură de cap nouă. După alte două minute, Godin a egalat pentru Inter cu o lovitură de cap, după o fază indigo condusă de cea a spaniolilor. Până la pauză, Sevilla a pierdut o altă șansă datorită lui Ocampos.

Sevilla a câștigat 6 finale din 6 jucate

În a doua repriză, Lautaro și Gagliardini au ratat în aceeași fază, iar la celălalt gol Reguilon a șutat în plasa laterală. Lukaku a avut atunci una dintre cele mai mari oportunități ale meciului, singur cu portarul, iar câteva minute mai târziu, același belgian a marcat propriul său gol.

READ  Transportatorul de aeronave USS a fost lovit de un focar major de coronavirus care va reveni pe mare săptămâna aceasta

Inter a început atacul, iar la final Bono și Koundé au „interzis” golul lui Lautaro, în timp ce Candreva a ratat ultima șansă a finalei, după ce a fost blocat de același Bono.

CFR Cluj, singura echipă neînvinsă cu Sevilla în acest sezon

Astfel, Sevilla – Inter a terminat 3-2, iar andaluzii au dovedit încă o dată că sunt specialiștii acestei competiții, cu 6 trofee în 6 finale jucate în 15 ani. Printre aceste trofee, două au fost când competiția a fost numită Cupa UEFA.

Totodată, este primul trofeu pentru antrenorul Julen Lopetegui, fost antrenor al Spaniei.

Interesant este că CFR Cluj a rămas singura echipă care nu a pierdut la Sevilla în acest sezon. Campioana României se poate lăuda că a fost eliminată în 16, după două remize.

VIDEO cu rezumatul meciului:

LIVE VIDEO Sevilla – Inter 3-2, ACUM, la Digi Sport 1. Meciul poate fi urmărit AICI de către abonații RCS și RDS

Min. 90 + 1: Inter folosit. Brozovic merge pe dreapta, Candreva își reia căderea, dar Bonou își salvează din nou echipa.

Min. 82: Folosit Inter. Bastoni trece de la stânga, până când Moise, care se lovește în fața porții, mingea ajunge Lautaro, argentinianul încearcă să împingă mingea în poartă, dar portarul Bono îl devia ușor și Kounde îl scoate de pe linia porții.

Min. 74: GOOOOOL Sevilla! Sevilla – Inter 3-2. După o lovitură liberă, mingea este deviată de apărarea Inter, Diego Carlos face o pereche de foarfece și Lukaku se abate în propria ușă.

Min. 65: Folosit Inter. Lukaku aleargă singur pe poartă și trage, dar Bono salvează bine.

READ  Boxerul neînvins Devin Haney neagă să fie rasist după ce a spus că nu va pierde niciodată pentru un băiat alb

Min. 57: Folosit Sevilla. Reguilon acționează singur, trece pe Godin, intră în careu, dar trage în plasa laterală.

Min. 52: Folosit Inter. D’Ambosio merge spre dreapta, Koundé respinge în fața lui Lautaro, Gagliardini vine din spate și trage, dar Diego Carlos se aruncă în fața mingii și salvează.

Min. 46: Începe a doua repriză.

Min. 45 + 2: La pauză, Sevilla – Inter 2-2.

Min. 45 + 2: Folosit Sevilla. Banega trimite mingea în zona de lovitură liberă. Ocampos strigă din cap, dar Handanovic îl șterge de sub bara transversală.

Min. 35: GOOOOOOL Inter! Sevilla – Inter 2-2. Faza de indigo cu golul de la Sevilla. Brozovic trimite mingea în zona de lovitură liberă Godin marca cu capul.

Min.33: GOOOOOL Sevilla! Sevilla – Inter 2-1. Banega execută lovitura liberă De Jong el dă din nou din cap.

Min. 20: Folosit Inter. Lautaro Contraatacul părea a fi tactica preferată a jucătorilor Navas.

Min. 16: Inter solicitare durere după ce mingea trimisă de Barella atinge mâna lui Diego Carlos.

Min. 12: GOOOOOL Sevilla! Sevilla – Inter 1-1. De Jong strigă din cap din centrul lui Isus Navas.

Ma. 4: GOOOOOL Inter! Sevilla – Inter 0-1. Romelu Lukaku transformă lovitura de pedeapsă.

Min. 3: Sancțiune pentru Inter. În minutul 80, Romelu Lukaku a avut o ocazie bună de a trece la un contraatac, dar încercarea lui Diego Carlos a fost oprită ușor.

Min. 1: Meciul începe. Sevilla începe.

UPDATE Echipe de acasă:

Sevilla: Bouno – Jesus Navas, Kounde, Diego Carlos, Reguilon – Jordan, Fernando, Banega – Ocampos, De Jong, Suso

Inter: Handanovic – Godin, De Vrij, Bastoni – D’Ambrosio, Barella, Brozovic, Gagliardini, Young – Lukaku, Lautaro Martinez

READ  Inaugurarea pietei agroalimentare, Bucuresti, Romania | Video Național

Noi inițiale:

Meciul decisiv pentru trofeul Europa League este găzduit de arena din Köln și se va juca fără spectatori.

LIVE VIDEO Sevilla – Inter, de la 22:00, pe Digi Sport 1

Traseul de la Sevilla, deținător a cinci trofee Europa League, trei în formatul actual, la finala competiției începute în grupa A, care a inclus și Apoel, Qarabag și Dudelange, câștigate de spanioli cu 15 puncte din 18 posibil.

În al șaisprezecelea, Sevilla a învins CFR Cluj, scor general 1-1, din cauza golului din deplasare. Din august, data reîncadrării în competiție, grupul andaluz a trecut, după un singur meci jucat, de AS Roma, 2-0, Wolverhampton, 1-0 și Manchester United, la jumătate. finală, scor 2-1.

LIVE VIDEO Finala Europa League, Sevilla – Inter

Ultimii adversari din Sevilla din Europa League, Inter Milano, și-au început actuala aventură europeană în grupele Champions League. Echipa antrenată de Antonio Conte a terminat în grupa a treia cu Barcelona, ​​Borussia Dortmund și Slavia Praga, avansând în cel de-al șaisprezecelea Europa League.

În prima fază eliminatorie a competiției, Inter a învins Ludogorets, 4-1 pe total. În optimi, italienii au învins Getafe, 2-0, după un singur meci, Bayer Leverkusen, 2-1, și Șahtartar Donețk, scor 5-1.

Sevilla – Inter, echipe probabile:

• Sevilla: Bono – Navas, Kounde, Carlos, Reguilon – Jordan, Fernando, Banega – Suso, En-Nesyri, Ocampos
  • Inter: Handanovic – Godin, de Vrij, Bastoni – D’Ambrosio, Barella, Brozovic, Gagliardini, Young – Martinez, Lukaku

Cuvinte cheie: finala ligii europene . meciuri din liga europa . sevilla – inter