Video | Young Boys – CFR Cluj 2-1. Campioana României, eliminată din Europa League. Finală tensionată, cu trei eliminări

10.12.2020, 21:50

• UEL: Băieți tineri – CFR Cluj, Joi, 19:45, Digi Sport 1

• Ligue 2: Universitatea din Cluj – Ripensia Timișoara, Vineri, ora 16:00, Digi Sport 1

CFR Cluj a ratat calificarea pentru al șaisprezecelea Europa Ligă în fața celor din Tineri Băieți. Ardelenii au condus la Berna, dar elvețienii au câștigat în cele din urmă cu 2-1.

Păun și Deac au avut primele șanse ale meciului, dar șuturile lor au fost blocate în careul advers.

Bălgrădean a fost „eroul” clujean în minutul 24, când a ieșit excelent pe o minge pe care Mambimbi o centrează.

Rondon ar fi putut înscrie un alt gol pentru echipa sa în minutul 34, după o cursă pe stânga, dar șutul său final a lovit bara. Atacantul venezuelean și-a încercat norocul cu un șut din afara careului în minutul 41. Von Ballmoss era pe post.

Young Boys – CFR Cluj 2-1. Campioana României, eliminată din Europa League

În repriza a doua, Gaudino l-a testat pe Bălgrădean cu un șut puternic, dar portarul român a boxat și a eliminat pericolul. Răspunsul ardelenilor a venit în minutul 63, dar Camora și Pereira nu au putut să-l învingă pe portarul Young Boys.

CFR a visat să se califice din nou în minutul 84, după ce Debeljuh a trimis o minge trimisă în poartă de Rondon.

Bucuria ardelenilor nu a durat mult. După 90 de minute de joc, Bălgrădean a primit un penalty pe care Benoit Bastien l-a transformat ușor la 3 – 0. Sandomierski a venit să-l înlocuiască, dar nu a reușit să apere șutul de 11 metri realizat de Nsame.

READ  România îl dezvăluie pe Ion, „primul consilier politic din lume alimentat de inteligență artificială”

Același Nsame a fost trimis mai devreme în cabine în urma unui fault asupra lui Burcă. Chiar și așa, elvețienii au marcat întotdeauna. Elia și Gaudino au scăpat singuri cu Sandomierski, iar acesta din urmă a stabilit scorul final, 2-1 pentru Young Boys, care sunt în a 16-a Europa League.

Inițiale noi:

Calculele pentru calificarea în primăvara europeană sunt simple pentru CFR Cluj: singura victorie din Elveția, înaintea lui Young Boys, trimite gruparea transilvană în a 16-a UEFA Europa League. La Gruia, cele două echipe s-au încheiat la egalitate, 1-1. După o primă repriză, Rondon a deschis scorul în minutul 62, dar avantajul clujenilor a durat doar șapte minute, până când Fassnacht a profitat de o greșeală în apărarea clujeană și l-a învins pe Bălgrădean .

VIDEO LIVE | Young Boys – CFR Cluj, 19:55, pe Digi Sport 1.

Edi Iordănescu (42 de ani) a început noul mandat al CFR Cluj cu dreapta. Campioana României a câștigat la Copou, scor 2-0, înaintea lui Poli Iași, în turul 12 al Ligii 1. Misiunea grupării Gruia este mult mai dificilă în meciul din Elveția. Doar AS Roma a reușit să câștige pe terenul campioanei fromara Cantoanelor, în ultimele 17 meciuri oficiale.

În același timp, CFR a suferit doar două înfrângeri în ultimele 20 de meciuri oficiale în deplasare, 5-0 cu AS Roma și 1-0 cu Poli Iași, care a jucat efectiv la Cluj, cu Iași ca gazdă.

VIDEO LIVE | Young Boys – CFR Cluj, 19:55, pe Digi Sport 1. Echipe probabile

• Baieti tineri: von Ballmoos – Hefti, Zesiger, Lefort, Garcia – Fassnacht, Aebischer, Sierro, Sulejmani – Nsame, Ngamaleu
  • CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Burcă, Vinicius, Camora – Itu, Djokovic, Păun – Deac, Debeljuh, Rondon
READ  Premierul din Noua Zeelandă, Jacinda Ardern, zguduit de cutremur în interviu TV