Werner ajută Germania să devină prima echipă care se califică la Cupa Mondială din Qatar | Fotbal

Timo Werner a marcat două goluri, Germania devenind prima echipă care s-a calificat la Cupa Mondială din Qatar de anul viitor, cu o victorie emfatică asupra Macedoniei de Nord.

După ce în 20 aprilie a suferit o primă pierdere penibilă în calificarea acasă, sub fostul antrenor Joachim Löw, în aprilie, echipa lui Hansi Flick a răspuns cu stil cu o victorie cu 4-0, după o primă repriză fără goluri la Skopje.

Deschiderea lui Kai Havertz în minutul 50 a rupt în cele din urmă rezistența gazdelor înainte ca coechipierul său Chelsea Werner și adolescentul Bayern München Jamal Musiala, cu primul său gol internațional, să asigure Germaniei un avantaj inatacabil în grupa J, în ciuda victoriei 1-0 a României. împotriva Armeniei.

În altă parte, o penalizare a lui Burak Yilmaz în al nouălea minut de timp adăugat a completat o revenire senzațională din curcan în victoria lor cu 2-1 Letonia în grupa G. Gazdele au condus cea mai mare parte a meciului după golul lui Merih Demiral, dar s-au luptat pentru a păstra legătura cu liderii olandezi și Norvegia clasată pe locul doi, care au avut victorii confortabile împotriva Gibraltarului și respectiv a Muntenegrului.

Republica Cehă învins Bielorusia 2-0 în grupa galeză, în timp ce Croaţia și-au redus speranțele la o calificare automată după o remiză cu 2-2 acasă Slovacia în ciocnirea lor din Grupa H i-a lăsat în spatele Rusiei cu două puncte într-o cursă cu două echipe pentru primul loc.

Rusia, care are 19 puncte în opt jocuri, a învins Slovenia 2-1 în deplasare pentru a ajunge în fața Croației, care a revenit din spate de două ori împotriva slovacilor și a văzut un gol târziu anulat după un control VAR.

Frații Sveinn Aron și Andri Gudjohnsen s-au combinat pentru un gol târziu în Islanda Grupa J câștigă cu 4-0 în calificările la Cupa Mondială Liechtenstein Luni pentru a continua bogata tradiție a marcatorilor de familie din echipa națională a insulei. Tatăl lor Eidur este golgheterul țării cu 26 de goluri internaționale. El a părăsit banca pentru a-l înlocui pe tatăl său Arnor, care a marcat 14 goluri în 73 de apariții internaționale, la debutul său în 1996, dar cei doi nu au jucat niciodată împreună.

Cu toate acestea, fiii săi au avut șansa luni, când fratele său mai mare Sveinn Aron, în vârstă de 23 de ani, a intrat în minutul 65, cu un scor de 2-0, iar gazdele au adăugat un alt cu o a doua penalizare pentru Albert Gudmundsson. Înainte ca Andri, de 19 ani, să se alăture zdrobit. la 80.
Nouă minute mai târziu, Sveinn l-a împins pe Andri să înscrie cel de-al patrulea și ultimul gol al jocului, dar, în ciuda rezultatului și bucuriei familiei, Islanda rămâne a doua din partea de jos a grupei de șase echipe, cu opt puncte și mai sunt două jocuri. .

Între timp, Emile Smith Rowe a salvat 10 oameni Anglia sub 21 de ani‘s-a înroșit în timp ce Young Lions lucrau spre victorie în Andorra. Mijlocașul Arsenalului a marcat primul său gol pentru echipă pentru a ajuta echipa lui Lee Carsley să obțină o victorie cu 1-0.

Rhian Brewster a fost sever expulzat în a doua repriză, iar vizitatorii au părut să sufere din nou după o remiză cu 2-2 în Slovenia, joi, trecută. Însă au câștigat victoria în calificarea lor la Euro 2023 pentru a lua două puncte în spatele Albaniei și Cehiei din grupa G.

READ  Alarma a declanșat în Serie A! Genova a anunțat clubului 14 cazuri de coronavirus