Werner’s Leipzig produce mai multe mizerii echipelor de acasă la întoarcerea din Bundesliga

Werner's Leipzig produce mai multe mizerii echipelor de acasă la întoarcerea din Bundesliga

Werner – ar avea un obiectiv de transfer Liderul Premier League Liverpool – a marcat trei goluri când Leipzig a învins Mainz cu 8-0 în noiembrie și a obținut încă trei în victoria duminică cu 5-0 în deplasare, ceea ce a păstrat speranțele titlul echipei sale.

Leipzig a trecut cu șapte puncte în spatele Bayern Munchen, care a învins sâmbătă Eintracht Frankfurt 5-2 – după ce a pierdut două puncte față de Freiburg weekendul trecut.

Werner a încheiat patru meciuri fără a marca și și-a adus totalul la 24 de goluri, chiar în spatele talismanului Bayern Munchen, Robert Lewandowski, 27 de ani.

Într-adevăr, ar fi putut fi mai rău, deoarece retrogradarea l-a amenințat pe Mainz. Yussuf Poulsen a ratat un portar după asistența lui Werner în prima repriză, iar Christopher Nkunku a făcut o lovitură excelentă când a fost singur cu portarul Florian Muller, tot în prima repriză.

Poulsen, însă, a marcat mai devreme.

A fost cu greu o supărare luând în considerare locul lor în clasament, dar de la revenirea primei divizii germane săptămâna trecută, după o oprire de două luni, echipele de acasă au avut probleme să joace fără fani.

Au câștigat trei din 18 meciuri, pierzând de 10 ori. Duminică mai devreme, Schalke, al optulea, a pierdut cu 3-0 acasă în fața Augsburgului, care a fost în partea de jos cinci, iar până la sfârșitul loviturii, Koln a avut nevoie de goluri în minutele 88 și 91. pentru a salva o remiză la domiciliu împotriva penultimei Düsseldorf.

Jocurile cu ușile închise sunt una dintre măsurile folosite pentru a evita adunările în masă.

Liga Spaniei a primit lumina verde să revină luna viitoare, tot în spatele ușilor închise, dar încă nu există o dată de întoarcere pentru celelalte două ligi majore de fotbal, Serie A italiană și Premier League englez.

Marți, pe locul doi în clasament, Borussia Dortmund salută Bayern Munchen la Der Klassiker din Germania.

READ  Votați pentru antreprenori pentru a câștiga 100.000 USD în concursul Hatch Detroit