Whistlers nominalizări la Premiul Gopo din România

Nominalizările au fost decise de un juriu profesionist, iar cei aproximativ 600 de membri activi ai comunității cinematografice românești vor începe în curând să voteze. PwC România supraveghează din nou procedura de votare.

Premiile Gopo sunt organizate de Promovarea cinematografiei românești cu Asociația Film și Cultură Urbană (AFCU) cu sprijinul Centru cinematografic românesc, Teatrul Național București și Babel Communications.

LISTA COMPLETĂ A NOMINAȚIILOR:

Cel mai bun lungmetraj:

Poveste fantastică despre Marona / The fantastic journey of Marona (România, Franța, Belgia)
Regizat de Anca Damian
Produs de În afara filmului
Coprodus de Cinema Public Films, Sacrebleu Productions, Minds Meet
Susținut de Eurimages, Centrul de Cinema Românesc (CNC), Programul Europa Creativă – MEDIA, cu participarea Aide aux cinémas du monde – CNC, Institutul Francez și cu sprijinul CNC (Création Visuelle et Sonore Numérique), regiunea Provența-Alpi-Coasta de Azur, regiunea Nouvelle-Aquitaine, Strasbourg Eurométropole, la Région Grand Est, SACEM, Flanders Audiovisual Fund, Taxshelter.be, Shelterprod și ING Tax Shelter Incentive al guvernului federal belgian

The Whistlers / La Gomera (România, Franța, Germania)
Regizat de Corneliu Porumboiu
Produs de 42 KM FILM
Coproducție de Les Films du Worso, Komplizen Film, Arte Grand Accord
Sprijinit de Centru cinematografic românesc, Eurimages, Arte France Cinéma, Film i Väst, Filmgate Films, Studioul de creație cinematografică al Ministerului Culturii din România, în asociere cu MK2 Films, Arte France, WDR

Monștri. / Monștri. (România)
Regizat de Marius Olteanu
Produs de Parada Film
Coproducție de Wearebasca
Sprijinit de Centru cinematografic românesc

Parcare (România, Spania, Republica Cehă)
Regizat de Tudor Giurgiu
Produs de Film de echilibru
Coprodus de Tito Clint Filme, Filme Evolution
Sprijinit de Centru cinematografic românesc, Fondul pentru Cinema Ceh și Europa creativă

Nu ma atinge (România, Germania, Republica Cehă, Bulgaria, Franța)
Regizat de Adina Pintilie
Produs de Manekino Movie
Coprodus de RohFilm Productions, ROZ, Agitprop Ltd., Filme din străinătate
Sprijinit de Centru cinematografic românesc, EURIMAGES, Torino Film Lab, MDM (Mitteldeutsche Medienförderung) Germania, Centrul Național de Cinema Bulgar, Fondul pentru Cinema Ceh, Comunitatea Urbană din Strasbourg și MASS-MEDIA

Cel mai bun regizor:

Adina Pintilie pt Nu ma atinge
Anca Damian pt Poveste fantastică despre Marona / The fantastic journey of Marona

Cătălin Mitulescu pentru Heidi (România)
Produs de Strada Film
Sprijinit de Centru cinematografic românesc

READ  Aguada Fénix: cartografierea cu laser dezvăluie cel mai mare și mai vechi templu maya

Corneliu Porumboiu pt The Whistlers / La Gomera
Marius Olteanu pt Monștri. / Monștri.

Cel mai bun actor principal:

Gheorghe Visu pt Heidi

Iulian Postelnicu pentru Arestare / Arestare
Regizat de Andrei Cohn
Produs de Mandragoră
Sprijinit de Centru cinematografic românesc, Televiziunea românească (Tyr)

Mihai Smarandache pt Parcare

Radu Botar pt Cardinalul / Cardinalul (România)
Regizat de Nicolae Margineanu
Produs de Filmul Ager
Sprijinit de Centru cinematografic românesc

Răzvan Vasilescu pentru Mo (România)
Regizat de Radu Dragomir
Produs de Scharf Film
Coprodus de Film de stradă

Cea mai bună actriță principală:

Belén Cuesta pt Parcare
Catrinel Marlon pt The Whistlers / La Gomera
Cătălina Mihai pt Heidi
Dana Rogoz pt Mo
Judith State pentru Monștri. / Monștri.

Cel mai bun actor în rol secundar:

Alexandru Potocean pentru Monștri. / Monștri.
Bogdan Dumitrache pt Heidi
István Téglás pentru The Whistlers / La Gomera
Richard Bovnoczki pentru Le Cardinal / Cardinalul
Șerban Pavlu pentru Monștri. / Monștri.

Cea mai bună actriță în rol secundar:

Coca Bloos pt Conspiraţie
Regizat de Andrei Gruzsniczki
Produs de Saga cinematografică
Sprijinit de Centru cinematografic românesc

Hanna Hofmann pentru Touch Me Not
Julieta Szönyi pentru The Whistlers / La Gomera
Madalina Craiu pt Mo
Rodica Lazăr pentru The Whistlers / La Gomera

Cel mai bun scenariu:

Andrei Cohn, Alexandru Negoescu pt Arestare / Arestare
Corneliu Porumboiu pt The Whistlers / La Gomera

Liviu Săndulescu, Bogdan Toma pt Învățat (România, Suedia)
Produs de Mandragoră
Coprodus de Iadasarecasa, Film I Vast, Doppelganger AB
Sprijinit de Centru cinematografic românesc, Televiziunea românească (Tyr), Shoot & Post Auditory Suedia

Marius Olteanu pt Monștri. / Monștri.
Radu Dragomir pt Mo

Cea mai bună fotografie:

George Chiper-Lillemark pentru Nu ma atinge
Luchian Ciobanu pt Monștri. / Monștri.
Marius Panduru RSC pt Parcare
Oleg Mutu pt Învățat
Tudor Mircea RSC pt The Whistlers / La Gomera

Cea mai bună editare:

Adina Pintile pt Nu ma atinge

Dana Bunescu pentru documentar Distanța dintre mine și mine
Regizat de Mona Nicoară și Dana Bunescu

READ  Șeful poliției din Florida, în concediu, după ce a legat moartea adjunctului șerifului coronavirusului cu „comportamentul homosexual”

Ion Ioachim Stroe pt Heidi
José MG Moyano, Manuel Terceño pt Parcare
Roxana Szel pt The Whistlers / La Gomera

Cel mai bun sunet:

Alexandru Dragomir pt Heidi
Andre Rigaut, Sophie Chiabaut, Niklas Skarp, Christian Holm pentru The Whistlers / La Gomera
Dominik Dolejsi, Marek Poledna, Bernhard Maisch, Veselin Zografov pentru Nu ma atinge
Lukáš Moudrý, Diana Sagrista pt Parcare
Mihai Bogos, Marius Stănescu pt Mo

Cea mai bună muzică originală:

Julio de la Rosa pt Parcare
Cornel Țăranu pentru Cardinalul / Cardinalul
Cristian Lolea pt Conspiraţie
Ivo Paunov și Einstürzende Neubauten pentru Nu ma atinge
Pablo Pico pt Poveste fantastică despre Marona / The fantastic journey of Marona

Cea mai bună regie artistică:

Brecht Evens, Sarah Mazzetti, Gina Thorstensen pentru Poveste fantastică despre Marona / The fantastic journey of Marona
Mihaela Poenaru pentru Heidi

Nora Dumitrescu, Laura Russu pt Marie, regina României / Maria, Regina României
Regizat de Alexis Sweet Cahill
Produs de Abis Studio
Sprijinit de Centru cinematografic românesc

Simona Pădurețu pentru The Whistlers / La Gomera
Sonia Nolla pt Parcare

Cele mai bune costume:

Alexandra Alma Ungureanu Stroe pt Monștri. / Monștri.
Ana Ioneci, Claudia Bunea pt Marie, regina României / Maria, Regina României
Cireșica Cuciuc pentru Heidi
Dana Păpăruz pentru The Whistlers / La Gomera
Luminița Mihai pentru Cardinalul / Cardinalul

Cel mai bun machiaj și coafură:

Alex Gherase, Milen Ivanov, Ioana Covali pt Nu ma atinge
Domnica Bodogan, Nastasia Mateiu pt Marie, regina României / Maria, Regina României
Ioana Nadoleanu, Dora Codiță pt Heidi
Manuela Tudor, Bianca Marca, Tania Crăciun, Alexandru Sassu pt Arestare / Arestare
Marga Ștefan, Gabriela Crețan pt The Whislers / La Gomera

Cel mai bun prim film:

Învățat
Regizat de Liviu Săndulescu

Mo
Regizat de Radu Dragomir

Monștri. / Monștri.
Regizat de Marius Olteanu

Timebox , Film documentar
Regizat de Nora Agapi
Produs de Manifest Film

Nu ma atinge
Regizat de Adina Pintilie

Cel mai bun documentar:

Distanța dintre mine și mine
Regizat de Mona Nicoară și Dana Bunescu

Emigrant Blues: un road movie în 2 1/2 capitole / Emigrant Blues: a road movie in 2 ½ capitole (România)
Regizat de Mihai Mincan și Claudiu Mitcu
Produs de De film
Coprodus de Wearebasca
Sprijinit de Centru cinematografic românesc, Europa creativă – MASS-MEDIA Uniunii Europene și televiziunii românești (Tyr)

READ  Într-o aparentă victorie pentru Netanyahu, rivalul său Gantz renunță la aliați și se îndreaptă spre unitate

Jurnalul familial – Ecu / Jurnalul familiei – Ecu (România)
Regizat de Șerban Georgescu
Produs de Kolectiv Film / Studioul Video Art
Sprijinit de Televiziunea Națională Română (Tyr), Centru cinematografic românesc

Omul care ar fi liber (România)
Regizat de Mihai Mincan și George Chiper-Lillemark
Produs de De film

Timebox (România)
Regizat de Nora Agapi

Cel mai bun scurtmetraj de ficțiune:

Afganistans / Afganistanii (România)
Regizat de Adrian Silișteanu

Minion / Celed (România)
Regizat de Anghel Damian

Havana Cuba (România)
Regizat de Andrei Huțuleac

Sandale / Opinci (România) Film de animație
Regizat de Anton Groves, Damian Groves

The Last Trip to the Seaside / Ultimul drum spre mare (România)
Regizat de Adi Voicu

Cel mai bun scurtmetraj documentar:

Îmi iubește ochii (România, Germania)
Regizat de Enxhi Rista

Munca noastră zilnică (România, Germania)
Regizat de Lucia Chicoș

Trofeul Tineretului (România)
Regizat de Răzvan Oprescu

Cel mai bun nou venit:

Andrian Împărățel pentru producția scurtmetrajului de ficțiune Patul lui Procruste
Cătălina Mihai pentru rolul din Heidi
Lucia Chicoș pentru realizarea scurtmetrajului de ficțiune Contraindications / Contraindicații și scurtul documentar Munca noastră zilnică
Matei Monoranu pentru scurtmetrajul său animat Ce naiba să scrii

Ștefan Azaharioaie pentru sunetul lungmetrajului Nu vei ucide (România)
Regizat de Gabi Virginia Șarga și Cătălin Rotaru
Produs de Axis Media Production
Coprodus de Green Cat Film
Sprijinit de Centru cinematografic românesc, Televiziunea națională românească, Zenith Media

Cel mai bun film european:

Pain and Glory / Dolor y Gloria (Spania)
Regizat de Pedro Almodóvar
Distribuit de Film Independența

Vară (Rusia, Franța)
Regizat de Kirill Serebrennikov
Distribuit de Filmul Transilvania

Apus de soare / Napszállta (Ungaria, Franța)
Regizat de László Nemes
Distribuit de Filme voodoo

Preferatul (Irlanda, Regatul Unit, Statele Unite)
Regizat de Yorgos Lanthimos
Distribuit de Odeon Cineplex

Casa pe care a construit-o Jack (Danemarca, Franța, Suedia, Germania, Belgia)
Regizat de Lars von Trier
Distribuit de Film Independența

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *